O koupelně - Strop. Koupelny. Dlaždice. Zařízení. Opravit. Instalatérství

Shrnutí lekce vlastivědy seznamující děti se sporákem. Vzdělávací lekce o místní historii „Milujte a poznejte svou zemi Shrnutí lekce: co je to místní historie

Angelika Savina
Poznámky k místní historii.

Poznámky k lekci místní historie

v seniorské skupině

"Rusko. Státní symboly Ruska"

Sestavila učitelka MBDOU "MŠ č. 325"

Savina Anzhelika Vitalievna

Vzdělávací oblast: "Poznání"

cílová: Vzdělávací: vytvořit základní představu o symbolice naší země, jejím významu.

Vývojový: rozvíjet kognitivní zájem o historii státu.

Vzdělávací: pěstovat vlastenectví, lásku k vlasti.

Materiál: Ruská vlajka, zeměkoule, obrázky panenek v ruských krojích.

Průběh lekce.

Řekni mi, jaký je správný název Země?

Je pozemek drahý? Je země zlatá?

Ne, je lepší jí to říct: "Milý!"

Země je naše drahá, laskavá matka!

Bude to znít láskyplněji a pravdivěji

Koneckonců vše, co máme rádi

Všechno stvořila ona -

A hory a řeky,

A les a květiny,

Jak podzim, tak léto,

A déšť a ty.

Řekni mi, kde ty a já bydlíme? Naše země se nazývá Rusko a všichni lidé žijící v naší zemi se nazývají Rusové.

Naše vlast je velká a krásná, každý Rus miluje svou zemi. Proč miluješ svou vlast?

Není lepší země než ta naše. Zeptejte se na to jeřába, který létá nad celou Zemí.

Zhura – Zhura – jeřáb,

Proletěl přes sto zemí.

Létal kolem, chodil kolem,

Křídla, nohy namožené.

Zeptali jsme se jeřába

Kde je nejlepší Země?

Odpověděl, když letěl:

Není lepší rodné země!

Naše země se nachází na obrovské planetě. Jak se tomu říká? (Země)

Jaké další země jsou na naší planetě?

Každá země, každý stát má své vlastní charakteristické znaky a symboly. Jaké jsou tyto symboly? (Vlajka, erb)

Publikace k tématu:

Cíle: Vzdělávací: - Upevnit znalosti dětí o vlastnostech přírodních podmínek tundry a vlastnostech sobů. -Formulář.

Shrnutí integrované lekce místní historie v přípravné skupině „Můj Tambov“ Shrnutí otevřené integrované lekce v přípravné skupině „My Tambov“ Vzdělávací cíle: tvořit nápady.

Poznámky k místní historii. Téma: „Když se rozsvítí hvězdy, někdo to potřebuje“ Cíl: přispět k rozšíření a prohloubení znalostí a představ o proměnách přírody na podzim. Stanovit souvislosti a příčiny jevů.

Synopse k lekci místní historie „Tula je moje rodná země“ Poznámky k lekci místní historie v juniorské skupině „Tula je moje rodná země“ Natalia Chernikova Poznámky k lekci místní historie v první juniorské skupině.

Poznámky k místní historii ve střední skupině Téma: Moje rodné město Cíl: pokračovat v práci na vlastenecké výchově předškoláků. Cíle: Seznámit děti s pojmy „město“.

Shrnutí lekce o místní historii ve střední skupině „Naše vlast - Rusko“ Naší vlastí je Rusko Cíl: Upevnit znalosti dětí o přírodě Ruska: les, řeka, moře, pole (nekonečné, hory, zdůraznění toho Ruska.

Synopse k lekci místní historie „Rodné město – Kopeysk“ Cíle: Pokračovat v seznamování dětí s jejich rodným městem, obohacovat a rozšiřovat znalosti o památných místech města; pěstovat lásku k rodnému městu.

Městský vzdělávací ústav "Gymnázium č. 32"

Republika Tatarstán, město Nižněkamsk

Shrnutí lekce o historii Tatarstánu

na téma "Historie regionu"

připravil učitel

historie a sociální studia

Bulycheva Světlana Vladimirovna

Nižněkamsk, 2013

Téma: Historie regionu.

Typ lekce: učení nového materiálu

Cíle a cíle lekce:1. Vzdělávací : seznámit děti s historií jejich rodné země, dát základní pojmy - „Povolžské Bulharsko“, „keramika“, „archeologická expedice“.

2. Vývojové : rozvíjet zájem o rodnou zemi, historické a archeologické vědy; logické, abstraktní a kreativní myšlení, ústní projev.

3. Vzdělávací : přispívat k utváření vlastenectví, pěstovat úctu k sobě navzájem a k přírodě.

Formát lekce: přednáška, s herními prvky

Metody a techniky: příběh, rozhovor, hra, vysvětlování, zobrazení obrazového materiálu, částečně rešerše.

Průběh lekce

    Organizace času.

Cíle dětí: naladit se na lekci a pečlivě prostudovat materiál, aby jej bylo možné aplikovat v praxi.

Metody a techniky: vyprávění dětí o dobrých dojmech dne, pro emocionální náladu na lekci.

Cíl učitele: dosáhnout příznivého prostředí v kolektivu;

motivovat děti k práci.

Metody a techniky: úvodní příběh o tom, jak zajímavé je studovat svou minulost přidáním příběhů z expedic.

    Učení nového materiálu.

- Přejděme k tématu naší lekce. Nyní vám řeknu obecně o tom, jak se Tatarstán formoval a vyvíjel, počínaje starověkem. Chlapi, poslouchejte pozorně a zapojte se do rozhovoru se mnou. Dozvíte se mnoho nového a zajímavého z historie naší republiky.

— Co je podle vás tématem naší dnešní lekce?(Historie regionu)

— Ano, je to tak, tématem lekce je „Historie našeho regionu“.

První lidé se na území Tatarstánu objevili asi před 100 tisíci lety v takzvané „mousteriánské éře“ paleolitu. Nejstarší stopy (40 tisíc let př. n. l.) starověkých lidí byly objeveny během vykopávek v oblasti Krasnaya Glinka v Tetyushsky oblasti republiky. Území Tatarstánu bylo v té době se svým chladným klimatem periglaciální lesní tundrou, po jejímž území se proháněla stáda mamutů, sobů a obřích jelenů, v pobřežních houštinách se často vyskytovali nosorožci srstnatý a v pobřežních houštinách mohutní medvědi. jeskyně. Tato silná zvířata bylo možné lovit pouze jako skupina pomocí kotců a odchytových jam, takže prvních několik obyvatel regionu Středního Povolží - neandrtálci - žili ve velkých skupinách několika desítek lidí.

— Jak si myslíte, že se můžeme dozvědět o tom, jak lidé žili před tolika lety?(na základě archeologických vykopávek a písemných pramenů).

- Správně, chlapi. Uplynulo samozřejmě tolik času, že starověkou historii můžeme studovat jen z některých nálezů, studií pramenů všeho druhu: písemných, hmotných a dokonce i ústních.

— Co dělali lidé v dávných dobách?(lov, rybaření, sběr)

— To znamená, nejprimitivnější činnosti. Velmi dobře. Jaká zvířata jsme měli v našem kraji?(mamuti, nosorožci srstnatý a velcí medvědi).

- Ano přesně. Víte, že i na území našeho města 40 tisíc let před naším letopočtem? E. Nechyběli ani mamuti. A to potvrdily nedávné vykopávky (ukazující fotografie z mamutích vykopávek).(Viz Příloha 1.)

Podívejme se, jak se dále vyvíjela historie našeho regionu. Máte o tom nějaké dohady?

(v průběhu evoluce se lidé vyvíjeli a prošli určitou etapou historického vývoje).

— Ano a v průběhu historického vývoje a vývoje lidí vznikaly mocné kmenové svazky.

Schéma na stojanu:

Příbuzenské rodiny

Kmenové sdružení klanů

Svaz kmenů Svaz kmenů

Zvažte schéma. Takhle, chlapi, postupně vznikaly státy. A to již v prvním tisíciletí našeho letopočtu. Na našem území byly obrovské a mocné státy. Jsou to: Turkic Khaganate, Khazar Khaganate.

Předpokládá se, že tatarské národy pocházejí z Turků. Do této doby se objevil chov dobytka a turkické kmeny byly kočovníky, kteří neustále hledali nová území a pastviny. A tak se během různých rozsáhlých válek o přerozdělování půdy mezi kmeny: Turci, Bulhaři, Essegelové, Chazaři, Avaři, Suvarové, Alané, Barsilové a mnoho dalších národností postupně stěhovali na území Povolží. A již zde na tomto území začala rozsáhlá výstavba měst. NejprveXstoletí se objevuje rozsáhlý a mocný stát, známý jako Volžské Bulharsko. Víme o mnoha městech pocházejících z tohoto období. Například osada Krasnokadkinskoye a Dzhuketau.(zobrazuje fotografie z archeologických expedic). (Viz příloha 2)

Na základě nálezů nalezených na těchto starověkých sídlištích psali studenti našeho spolku různé výzkumné práce a přebírali ceny na republikových a regionálních konferencích.

Archeologické expedice obvykle nacházejí keramiku různých typů a velikostí, zbytky železných nožů a hrotů šípů, ale i fragmenty ženských šperků. Na základě nálezů lze určit, jak člověk žil a co dělal. Zde můžete vidět, jak jsme rekonstruovali keramiku a šperky, ale i stylizované oblečení. - Pojďme si trochu hrát. Nyní si představíte sami sebe jako středověkého muže našeho regionu. Oblékněte si nějaké oblečení, každý si vezměte hliněný hrnek a pojďme zažít život našich předků.(Děti se oblékají do kostýmů, pijí čaj z domácích hliněných hrnků a snaží se vést rozhovor o důležitých záležitostech kmene. Jsou mezi nimi vůdce, válečníci a obyčejní lidé. To dává dobrý podnět ke studiu jejich regionu, vyvstává mnoho otázek že děti chtějí samy prozkoumat, je touha vyzkoušet si archeologickou expedici Díky kolektivnímu čajovému dýchánku vzniká jeden jediný tým V okamžiku lekce jsou děti v dobré náladě a v náladu přijít na další lekci.)

Učení nového materiálu je o příběhu a hře. Po pečlivém poslechu úvodního příběhu by se děti měly pokusit zahrát určitou zápletku z příběhu a představit si samy sebe na místě středověkého člověka. Děti si tak snadno a rychle zapamatují látku a psychicky se připraví na letní archeologickou výpravu. Dobrou pobídkou je i vlastní výroba domácích potřeb, která u žáka rozvíjí plnohodnotnou osobnost.

    Zpevnění pokrytého materiálu.

A tak jsme, kluci, začali studovat historii našeho regionu. Co jste se z našeho dnešního tématu naučili?

(Na našem území Republiky Tatarstán, stejně jako v jiných oblastech světa, začal život před naším letopočtem. V průběhu lidské evoluce se objevovaly svazky kmenů turkických národů, které jsou našimi předky. Tak dlouhá historie lze studovat z archeologických výzkumů a písemných pramenů.)

— Co se nejčastěji vyskytuje na území řeky. Tatarstán?

(keramika, domácí potřeby a zbytky zbraní)

—Jaký byl první stát, který v našem kraji vznikl v rXstoletí?(Povolžské Bulharsko).

- Všichni kluci jsou skvělí. Doufám, že se vám naše aktivita líbila. A každý, až přijde léto, se bude moci zapojit do poznávání našeho kraje. Tam se zastavíme. V další lekci budeme pokračovat v úvahách o historii našeho regionu.

    Zadání domácího úkolu.

Pomocí různých dostupných prostředků hledejte informace o oblečení našich předků. A v dalších lekcích to s vámi zvládneme. K tomu si budete muset přinést i látku.

Seznam použitých zdrojů a literatury:

    A.Z.Nigamajev /Historie Tatarstánu (od starověku do poloviny 16. století). – Elabuga, 1998

    F. Kh. Valeev, G. F. Valeeva - Suleymanova / Ancient art of Tatarstan. – Kazaň, 2002

    Historie Tatarstánu: Učebnice. příspěvek pro základní školu.// red. B.F. Sultanbeková. – Kazaň, 2001

    Fotografie pořízené během archeologických expedic.

Příloha 1

Vykopávky mamuta v Nižněkamské oblasti, 2011.

Dodatek 2

Archeologická expedice, Dzhuketau, okres Chistopol 2007

Keramika shromážděná ve vesnici Staroe Romashkino, okres Chistopol, 2009.

Cíle lekce:

  • představit sámské pohádky „Chakhkli“, „Girvas Lake“ a zvláštnosti kultury a života Sámů;
  • rozvíjet čtenářské dovednosti, schopnost analyzovat místní řečové prostředí, pomáhat zlepšovat řečovou kulturu studentů, učit pracovat s knihou a rozšiřovat si obzory;
  • pěstovat lásku k rodné zemi; respekt k lidem různých národností, zájem a respekt ke kultuře Sámů.

Zařízení: mapa poloostrova Kola, výstava knih o Arktidě, fotografie, knihy „Sedmiletý lukostřelec“, slovník sámských slov, prezentace (Příloha 1), křížovka (Příloha 2), publikace (sešit) (Příloha 3).

Během vyučování

1. Organizační moment.

2. Úvodní rozhovor.

Na tabuli je báseň a výstava knih věnovaná regionu Kola.

Lesy a tundra, led a hory,
Jezera, řeky a moře,
Rozprostře se v jeho rozlehlosti
Rodná země Kola!

  • Přečtěte si báseň. O čem to je?
  • Podívejte se na výstavu knih a fotografií. Co mají společného?
  • Kdo uhodl, čemu je naše dnešní lekce věnována?
  • Kde se nachází poloostrov Kola? (Pracujte podle mapy)

3. Aktualizace znalostí.

Na tabuli jsou napsána slova: "Arktida je úžasná země."

  • Proč se Země jmenuje takto?
  • Proč se tomu říká úžasné? Co překvapuje hosty tohoto regionu?

Dětské příběhy o klimatu na poloostrově Kola.

4. Seznámení se zvláštnostmi života Sámů.

Na poloostrově Kola žijí různé národy. Jde o Rusy, Ukrajince, Bělorusy, Karely, Armény, Tatary a další. Sámové zde ale žijí odedávna (dříve se jim říkalo Laponci nebo Laponci). V dnešní době se používají dvě jména: Sami a Sami. Země, kde žili, se jmenovala Laponsko. Jedná se o severní území Ruska, Finska, Norska a Švédska. (Příloha 1)

Snímek 1. Práce na mapě.

Snímek 2. "Jak žili Sámové v dávných dobách?"

Snímek 3. "Jaká byla obydlí?"

1. student:

Obydlí byl skládací stan - kuvaksa, který se skládal z několika tyčí pokrytých v zimě sobí kůží a v létě březovou kůrou. V centru zapálili Kuvakové.

2. student:

Později začali stavět zimní obydlí - vezhu. Měl tvar pyramidy vysoké až 2,5 metru. Byl sestaven z klád. Střecha byla pokryta křovím, drnem a kůrou stromů, takže kouř mohl unikat. Dveře „koukaly“ na jih. Na protější straně bylo okno, pokryté rybím měchýřem nebo slídou. Uprostřed vezhy bylo kamenné ohniště. Hlavní prostor vezhy byl pokryt větvemi stromů a pokryt sobími kůžemi. Zde spali, jedli a podnikali.

3. student:

Bydlet ve veze bylo stísněné, takže později Samiové začali stavět tupu. Jedná se o nízkou srubovou chatku, o něco více než 2 metry vysoká. Střechu udělali rovnou, nasypali na ni zeminu a položili drn. Ohniště bylo vyrobeno z kamenů obalených hlínou. Tupa měla jedno nebo dvě malá okna a ve srovnání s vezhou byla lehčí a pohodlnější. V samské domácnosti se objevil stůl, lavice a police na nádobí.

Nyní se mnoho národů severu stěhuje do nových, pěkných, teplých domů.

Snímek 4 "Jaký druh práce jste dělal?"

Tradiční aktivity Sámů úzce souvisí s faunou poloostrova Kola. To je rybaření a lov. Lovili polární lišku, zajíce, lišku, příležitostně i vlky, lední a hnědé medvědy. Ale je jedno zvíře, kterému je podřízen celý život Sámů. Kdo je to?

4. student:

Sob. Domestikovaný sob je domestikovaný divoký sob. Sámové chovají domácí soby. Toto odvětví hospodářství se nazývá chov sobů. Chov sobů je pro Sámy smyslem života. Jelen je hlavní stvoření světa, Střed Vesmíru.

Ne nadarmo si Samiové říkají „sobí lidé“. Proč? V zimě se kolem stád sobů potulují samiští pastevci a jejich rodiny. Sobi získávají potravu kopytem sněhu. Jaké pamlsky preferují jeleni?

Snímek 5. „Jaké oblečení jste nosili v zimě?“

Svrchní oděvy a boty byly vyrobeny z jelení kůže. Nitě byly vyrobeny z jeleních šlach. Používali je k šití oděvů, bot a navlékání korálků.

  • kamna- svrchní oděvy uzavřeného střihu, pod kolena, šité kožíškem ven, se stojáčkem a rozparkem na hlavě a pažích.
  • Malitsa– zimní oblečení s kapucí, uvnitř obšité kožíškem, ve spodní části mírně rozšířené. (Nahradil sporák, díky celistvosti řezu dobře chránil před větrem.)
  • Yary– dlouhé (nad kolena) kožešinové boty vyrobené ze střídajících se pruhů světlé a tmavé jelení srsti. Zdobené proužky barevné látky.
  • Kangi– krátké kotníkové boty s dlouhým zavazováním a volány vpředu. Zimní jsou vyrobeny z kožešiny, letní z vyčiněné kůže, u všech Sami bot byla vyhrnutá špička.

Snímek 6. "Jaké oblečení jste nosili v létě?"

Letní oblečení bylo vyrobeno z látek. Ženy nosily šaty připomínající letní šaty v různých barvách, většinou červené.

Snímek 7. „Jak jste si ozdobili oblečení?“

5. student:

Sámové se snažili, aby okolní předměty byly nejen pohodlné, ale také krásné. Kožešinová mozaika je vzor z tmavých a světlých kousků jelení srsti, mezi které se někdy vkládaly malé kousky barevné látky.Mozaikový vzor je jednoduchý, skládá se z obdélníků, čtverců a kosočtverců.

6. student:

Výšivka s korálky ve formě kosočtverců, trojúhelníků, čtverců, mnohoúhelníků nebo oválů. Látka, na které je design vyšitý, je obvykle červená. Samotné korálky mají tři základní barvy: bílá, modrá, žlutá. Dostupné v modré a zelené barvě. Černé korálky nejsou nikdy použity.

7. student:

Pletení– vyrobeno z vlny, byly použity nitě různých barev. Pleteli palčáky, punčochy, ponožky a čepice. Výrobky byly obvykle zdobeny vodorovnými pruhy různých barev, které se střídaly s různými pozadími vlny. Pruhy zahrnovaly tradiční sámské motivy: zubaté čáry, klikaté čáry, vzory trojúhelníků a diagonální čáry.

Kromě toho se Samiové zabývali tkaním z březové kůry, řezbou dřeva a kostí. Jelen jsou zbraně, šperky, suvenýry. Sámové nezapomínají na své tradice. Stále existují mistři, kteří vyrábějí úžasná řemesla z jelení kožešiny a zbraně z jeleních parohů.

Snímek 8. „Uzly pro paměť“

  • Sami(dříve se jim říkalo Laponci nebo Laponci) - domorodí obyvatelé poloostrova Kola.
  • Sami- ostrí střelci, stateční lovci a rybáři. Jeleny nejen lovili, ale i chovali, tedy zabývali se chovem sobů.
  • Dnes žije pouze 75 tisíc Sámů, z nichž asi 2 tisíce žije v Rusku. Centrem bydliště je obec Lovozero.

5. Tělesná výchova minut.

Podívejte: jsme jeleni,
Vítr k nám fouká!
Vítr utichl
Narovnávám svá ramena,
Ruce zpět na kolena.

A teď trocha lenosti...
Ruce nejsou napjaté
A uvolněně.
Víte, dívky a chlapci,
Uvolněte prsty.

6. Seznámení se sámskou pohádkou „Chakhkli“.

Úvodní rozhovor.

Po mnoho staletí se moudrost lidí předávala z generace na generaci, z úst do úst. Není jediného národa, který by neměl pohádky, písně, pověsti, přísloví a hádanky. V zimě za dlouhé polární noci Sámové sedávali ve svých domovech u krbu, šili oblečení ze sobích kůží, vyráběli rybářské potřeby a vyprávěli dětem pohádky. Oblíbeným žánrem Sámů jsou pohádky. Dnes se seznámíme se sámskými pohádkami. Přečtěte si nadpis. O čem podle vás tato pohádka bude? Proč můžeme říci, že tato pohádka je dílem severských lidí?

Práce se slovní zásobou.

  • Pogost- Sámská vesnice.
  • Chakhkli- malí lidé, kteří žijí pod zemí a vlastní podzemní bohatství.
  • Chud- nepřátelé Sámů.
  • Kangi- krátké boty z jelení kůže s vyhrnutými prsty.
  • Obora- dlouhá, tkaná vlněná kravata do bot.
  • Vezha - obydlí připomínající zemljanku, bylo postaveno z klád, klacíků a pokryto kůrou a drny.
  • Raspadok- úzké údolí v kopcích.

(Používá se slovník sámských slov)

Čtení pohádky nahlas.

Rozhovor o tom, co čtete.

  • Kde žijí Chakhkli? co vlastní?
  • Proč chtěl lovec chytit chakli? Proč se mu ho podařilo tak snadno a rychle chytit?
  • Jak žil promarněný život v rodině lovce?
  • Jaké potíže visí nad Sami? Jak Chakhli jednal?
  • Proč se lovec rozhodl čakli vrátit? Jak Chakhli poděkoval lovci?
  • Proč Chaklis nezačali pomáhat Sámům v budoucnu? Co učí pohádka?

7. Seznamte se se sámskou básnířkou Oktyabrinou Vladimirovnou Voronovou. (Obr. 1)

Oktyabrina Vladimirovna Voronova je sámská básnířka, narozená 6. října 1934 ve vesnici Chalmny-Varre, což v překladu ze sámštiny znamená „oči lesů“. Napsala báseň o malých lidech žijících v podzemí.

Obrázek 1

Chakhkli.

Když se doma nudíš,
Vydejte se do divočiny tajgy.
Je tu malý pohádkový trpaslík
Žije v těsných oddencích.

Legrační v jeho bílé čepici,
Nikomu neškodí.
Ale bez ohledu na to, co děláš v tajze -
Bude po vás vše opakovat.

Trefte sekerou do větve
Uslyšíte stejné klepání.
A když zakřičíš, odpoví ozvěnou,
A zvuk poletí na míle daleko.

Kdy budou sekat po obloze?
Deštivé mraky, vítr,
Podzim mu rozprostře postel
Z listí, trávy a peří.

A kdyby náhodou v zimě
Zase sem vylezeš
Uvidíš tichý prostor,
A po gnomovi není ani stopy.

Ale nemyslete to špatně
Jděte svou vlastní cestou.
Ne, malá chakli nezemřela.
On spí.
Nebuď ho.

Líbila se vám báseň? Poznáte pohádkového hrdinu?

Nyní pojďme k jezeru Girvas a zjistěte, proč se tak nazývá.

8. Dramatizace pohádky „Girvas-Lake“.

Vedoucí: Na břehu jezera žil lovec a jeho synové. Starý muž byl šťastný - jeho synové byli nejlepší střelci na hřbitově. Otec jim prozradil svá lovecká tajemství.

Starý muž: Vydejte se na lov na horní jezero, pase se tam spousta divokých jelenů. Počkejte, až přes jezero přejde stádo jelenů. Můžete zastřelit jakéhokoli jelena, ale prostě se nedotýkejte vůdce, girvas.

1. syn: Uděláme vše, jak jste řekli, splníme vaši objednávku.

2. syn: Otče, nebudeme střílet na Girvase.

Vedoucí: Bratři jdou a vidí: přes jezero plave velké stádo jelenů. A před všemi je girvas. Hrdě nese hlavu s obrovskými rozvětvenými rohy.

2. syn: Jak nám může taková kořist chybět? Pokud zabijeme Girvase, bude nám závidět celý hřbitov.

1. syn: Víš, bratře, ne každý zkušený myslivec ulovil tak krásného a silného jelena.

Vedoucí: Synové zapomněli na příkaz svého otce. Stříleli šípy. Zabodli se přímo do jelena. Vůdce zkameněl a proměnil se v kamenný ostrov. A stádo odešlo.

1. syn:Škoda, že jsme nesplnili příkaz našeho otce, nemáme štěstí, tundra je prázdná.

2. syn: Pojďme domů, bratře, jsme úplně vyčerpaní. Už tři dny procházíme tundrou a neviděli jsme jediného jelena.

Vedoucí: S tím jsme šli domů. Jejich otec je viděl a vše uhodl.

Starý muž: Kvůli vychloubání jste do konce života odehnali štěstí z lovu. Neměli byste být lovci. Jděte s dívkami plést košíky.

Vedoucí: A od té doby se jezeru Girvas začalo říkat jezero. Tak tomu říkají dodnes.

Myslíte si, že vaši synové udělali správnou věc?

Kluci, podívejme se, jak jste byli pozorní. Dokážete vyluštit křížovku?

9. Vyluštění křížovky „Na návštěvě u Sámů“.(Příloha 2)

10. Sámská hra „Kachna“.

Kluci, jaké ptáky můžete vidět na jezeře?

Nyní si zahrajeme Sámskou hru „Kachna“.

Všichni hráči chodí v kruhu a zpívají píseň:

Ano, ty, kachno, ano, ty, šedá,
Vyplavat, plavat!
Ano, ty, kachno, ano, ty, šedá,
Hádej, hádej!
Který je tvůj drak?

S koncem písně se kachna zastaví poblíž jednoho z dětí - kačera. Poté musí drak chytit kachnu a ostatní hráči se tomu snaží zabránit. Hra pokračuje, dokud drak nechytí kachnu.

11. Sámský čajový dýchánek.

Děti sedí u stolů. Každý dostane jako dárek brožuru „Bon appetit!“.

Každý může vyzkoušet čaj podle sámského receptu: „Čaj s cibulí a kouskem sobího sádla: Sámové házeli cibuli na malé plátky do čaje a sádlo jedl jako sousto.“

12. Shrnutí lekce.

Kluci, co se vám dnes nejvíc líbilo a na co jste vzpomínali?

Literatura:

  1. Dekorativní a užité umění Kola Sami. - Murmansk, 1985. - S. 1-8.
  2. Polární encyklopedie pro školáky Arktida je můj domov: Národy severu Země. - M., 2001. - S.155-158.
  3. Khomich L.V. Sami / L.V. Khomich. - Petrohrad, 1999.
  4. Sedmiletý lukostřelec: Sámské příběhy. - Murmansk. 1990.
  5. Bride of the Sun: Sami Tales. - Murmansk. 1986.
  6. Literatura země Kola. - Murmansk: MOIPKRO. 2004.

MAOO "Internátní škola Leninského sanatoria"

Mimoškolní činnost

"Maraton místní historie"

Pedagog: Popova Tatyana Grigorievna

třída – 4

Téma lekce: „Maraton místní historie“

Tréninková fáze: základní

úkoly:- formovat schopnosti studentů pro nový způsob jednání

Posílit pojmy „symbol“, „erb“, „vlajka“, „hymna“, rozvíjet schopnost vysvětlit tyto pojmy

Vytvářet v dětech obraz jejich rodné země, kraje jako vlasti

Rozvíjejte výzkumné dovednosti

Pěstujte smysl pro lásku k vlasti a úctu ke soudruhům

Typ lekce: komplexní uplatnění znalostí a dovedností

Techniky, metody:verbální metody: vysvětlení, rozhovor, příběh; vizuální metody: vizuální jasnost, prezentace; praktické metody: částečně hledat; metody stimulace motivů zájmu o učení: kognitivní úkoly.

Forma organizace: hra - maraton

Zařízení: notebook, multimédia, hudební doprovod, podklady pro skupinovou práci (puzzle, fixy, pera, papíry, popisy rostlin, diapozitivy rostlin), semafory, pískací hračky 2 ks, žetony různých barev, doplňková literatura k tématu.

Plánované výsledky:

Osobní: Studenti budou rozvíjet: schopnost přijímat a respektovat základní hodnoty „vlasti“, „regionu“, schopnost hodnotit svůj postoj k vlastním aktivitám a aktivitám svých vrstevníků; Studenti získají zkušenosti: pozorný postoj k vlastním zkušenostem a zkušenostem jiných lidí

Metapředmět: žáci se naučí určit účel činnosti, plán plnění úkolů; naučit se přizpůsobit dokončení úkolu v souladu s plánem, zhodnotit svá zadání; umět pracovat ve skupině, vyjednávat mezi sebou; účastnit se dialogu a kolektivní diskuse; naslouchat a rozumět druhým, zdůvodňovat svůj názor.

Předmět: studenti budou mít možnost extrahovat informace prezentované ve formě textu a ilustrací; vidět problém a řešit ho.

Literatura:

1. Klimov V. Vzácný poklad. Knižní nakladatelství Komi - Permyak, 1997.

2. Ozvěny minulých století. - Kudymkar: Knižní nakladatelství Komi - Permyak, 2005.

3. Časopis Silkan č. 5. Kudymkar, 1998.

4. Časopis Silkan č. 1. Kudymkar, 1998.

Fáze lekce

Naši lekci začneme úvahami. Věnujte pozornost snímku, přečtěte si každý sám pro sebe přísloví „ Lidé milují svou vlast ne proto, že je skvělá, ale proto, že je jejich vlastní.“ - Jak rozumíte těmto slovům? Mnohé o tom, co si myslíte o své vlasti, se můžete naučit z vašich spisů.Cvičení: Zavřeme na minutu oči a zkusme se najít na našem oblíbeném místě.Jak vzácný a příjemný se tento okamžik ukázal být!Lidé říkají: "Lidé, kteří si nepamatují a neváží si a nemilují svou historii, jsou špatní"

Pokuste se určit téma dnešní lekce.

    Předpisy na přípravu Právo používat další literaturu Do hry se zapojí každý žák. Výsledek hry shrneme pomocí bodů, které spočítáme s žetony Připravenost týmu odpovědět je signalizována signálem
Hra "Traffic Light" (nastavená pro hru)

Osady, stejně jako lidé, mají svůj vlastní životopis.Otázka : Co znamená slovo " auto„přeloženo z jazyka komi-permyak?Každá země má své charakteristické symboly.-O čem si myslíš, že mluvím?- Jaké znáš symboly?Cvičení: Nakreslete symboly města Kudymkar.Tajemství: Nemůžeš spočítat různé stromy -Jedna je krásnější než druhá.Ale kde najít strom?Relativnější než naše bříza!Bříza je uctívána a milována od nepaměti. Jsou další rostliny, bez kterých si nedokážeme představit své dětství, svůj život. Práce s kartami: (úkol je pro každý tým jiný) Příloha 11) hádejte rostlinu z popisu 2) napište název květiny v jazyce Komi-Permyak3) vybarvi odpověďHra "Co dáš své rodné zemi?" Myslím, že po tvých slovech a slibech, pokud bude splněn byť jen malý zlomek, bude naše vlast prosperovat a bude hrdá na své děti.- Které město je správním centrem všech okresů?- Jaké další okresy jsou zahrnuty do KPO?Cvičení : Vyřešte hádanky (příloha 2)Ukazuje ilustrace sochy Kudym-Osh.- Co si myslíte, že to je za architektonický objekt? Dokonči mou větu.Myslím, že je……….Cvičení: Řekněte vše, co víte o Kudym-Osh.- Proč jsme vedli takovou lekci?- Dosáhli jste cíle lekce?Shrnutí hry. Odměňování.Pokračujte ve větách: Bylo to zajímavé…Bylo to náročné…Budu se chválit za...Chválím své spolužáky za...Můžete slova chvály vztáhnout i na mě? Za co bys mě pochválil?

Studenti čtou přísloví.

Vyjádření studentů.Výstava esejů.Zavírají oči a vzpomínají na svá rodiště.

Čtěte, přemýšlejte, dávejte odpovědi

Vyjádřete jejich verze

Stanovte si cíle lekce

hraní

vybrat kapitána

vymyslet název týmuVysvětlete význam slova

Pomocí „semaforu“ ​​ukazují svou náladu.

Reakce účastníků, vyhledávání informací

Diskutují a dosáhnou konsensu.Diskutují, pracují s literaturou, kreslí symboly.

Odpovědi

Pracujte ve skupině

vybarvi kresby

hraní

Uvažování, hledání informacíŘešení hádanek

Odpovědi

Vyjádřete svůj názor

Odpovědi studentů

SHRNUTÍ VZDĚLÁVACÍ LEKCE

STARITSYNA OLGA VLADIMIROVNA

Předmět : "Miluj a poznávej svou zemi"

Formulář: hra - cesta

Cílová skupina: 9 - 10 let

Zařízení: počítač s projektorem, multimediální prezentace, hudba.

Nástroje a příslušenství: pera, pasty, polotovary pro výrobu podavačů, štětce

Leták: karty

Fáze práce

Předběžná příprava

Dekorace pokoje

Účel a cíle lekce

Cíle lekce:

Vzdělávací:

formování ekologické kultury

Vývojový:

    Vytvářet podmínky pro rozvoj: kreativního myšlení, schopnosti aplikovat poznatky v praxi, schopnosti analyzovat, zobecňovat, myslet obrazně, představovat si

Vzdělávací:

    Vytvářet podmínky pro výchovu: respekt k přírodě a zachování ekologické rovnováhy v přírodě

úkoly:

    rozšiřující představy o povaze území Chabarovsk

    rozvoj dovedností týmové práce, vystupování, tvůrčích schopností

    rozvoj myšlení

    zvýšit vzdělávací zájem o přírodu Chabarovského území

Organizace času.

Cíl pro studenty: připravit se na práci ve třídě; organizace skupiny, dostupnost pomůcek na lekci

Cíl pro učitele:

vytváření příznivých psychologických podmínek, vzbuzujících zájem o nadcházející činnost.

Úkoly

Vytváření pozitivních emocí v práci;

Formování zájmu o další aktivity.

Metoda výuky:

slovní (rozhovor)

Konverzace o probrané látce.

Jeho cílem je rozvoj monologických řečových dovedností

Způsob organizace práce: čelní

Žáci si upevňují znalosti o ekologii, místě bydliště (o kraji)

Organizační část

Utrhl jsem květinu

A uschl.

Chytil jsem brouka

A zemřel v dlaních.

A pak mi to došlo

Čeho se dotknout krásy

Můžete to udělat pouze srdcem!

Dobrý den, milí eko-milenci a všichni, kdo jste v této místnosti. Asi vás překvapuje, že jsem účastníky naší intelektuální a kreativní hry nazval „eko-loby“? Možná někdo tuší proč?

Odpovědi dětí

Ekokolobokové jsou tedy ti chlapi, kteří dnes působí jako badatelé ekologických problémů našeho města, regionu, se kterým se na své cestě setkávají, a snaží se pomoci všem, kdo mají nebo mohou mít potíže.

Prý se takový případ někde stal.

Lidé jezdili domů z práce.

Právě jsme se tam dostali, najednou - zázraky:

Všichni zapomněli své adresy.

Hledají, trápí se, rozhlížejí se,

Kde je tato ulice? Kde je tento dům?

Řidiči hledají: "Kde je naše garáž?"

Obyvatelé spěchají: "Kde je naše podlaha?"

Všechno je zmatené, všechno je ztraceno!

Naštěstí se to stalo jen v pohádce.

Řekli jsme vám o tom záměrně

Chcete-li zkontrolovat, zda to víte jistě

Kde bydlíš?

Kde byl váš dům postaven?

A vyznáte se v domě?

Víš, kde bydlíš?

Žijeme na planetě Zemi, to je náš společný domov.

A dnes se naučíme milovat a starat se o něj – dům, ve kterém žijeme. Máme společnou střechu nad hlavou – modrou oblohu. Pod našima nohama je společná podlaha – zemský povrch. Pro všechny máme jednu lampu a kamna – jemné slunce. Máme společný vodovod – to jsou dešťové a sněhové mraky. Jen se nám zdá, že naše Země je obrovská a rozlehlá. A když se na to podíváte z vesmíru, není to tak velké. Za pouhou hodinu a půl ho můžete obletět na vesmírné lodi. Dům, ve kterém žijeme, tedy opravdu potřebujeme znát a starat se o něj. A k tomu nám pomůže nauka o ekologii.

"Co je to ekologie?"

Odpovědi dětí

Ekologie je věda, která studuje, jak změny v přírodě ovlivňují život rostlin, zvířat a lidí.

V překladu z řečtiny slovo „ekologie“ znamená „studium domova“. Hovoříme o „přirozeném domově“, který má každá rostlina, zvíře a člověk.

Poslechněte si báseň „Země je náš domov“.

Mluvíme o

Že celá Země je naším společným domovem

Náš dobrý domov, prostorný domov

Všichni v něm žijeme od narození.

O tom také mluvíme

Že se musíme starat o svůj domov.

Dokažme, že to není marné

Země v nás doufá.

V jakém kraji a městě žijeme?

Odpovědi dětí

Pro zjištění stavu ekologického prostředí našeho města a regionu vás zvu na výlet ekolokomotivou do vašich rodných míst.

Budu vaším průvodcem a vy, eko-milenci, jste mými pasažéry.

Nyní nastupte do vlaku a vydejte se na cestu!

Hlavní část

Cíl pro učitele – povzbudit studenty, aby byli ve třídě aktivní.

Naučit se získané znalosti samostatně aplikovat v praxi.

Učitel musí vést žáky k naplnění cílů a cílů stanovených na začátku hodiny.

Cíl pro studenty: prokázat v praxi schopnost přesně plnit úkoly

Formy a metody organizace frontálních aktivit žáků:

Verbální (konverzace, otázky učitele a odpovědi dětí)

Vizuální (prohlížení videa, prezentace)

Praktický

Kritéria pro určení úrovně pozornosti a zájmu o lekci:

Dostupnost materiálu;

Emoční nálada žáků

Účelem této fáze je procvičit si získané dovednosti a schopnosti, rozvíjet zájem o svůj region a být kreativní.

Vzdělávací aspekt je spojen s výchova k ochrannému jednání vůči okolnímu světu, všímavost, obohacování slovní zásoby

Forma organizace : individuální

Praktická práce, která pomáhá dětem upevnit jejich znalosti, dovednosti a schopnosti v praxi..

Takže naše první zastávka je stanice "Lesnaya"

Vlast! Jste krásní s lesy.

Rozprostřel jsi pole!

Stříbrné vrbové větve

Břehy šumí nad řekou

Na této stanici si s vámi popovídáme o lesních zdrojích naší rezervace a zjistíme, jaké problémy zde existují.

Úkol „Extra rostlina“

Chcete-li to provést, musíte úkol dokončit.

Jste vyzváni k odstranění přebytečných rostlin, které v našich lesích nerostou.

1. topol, osika, obr

2.borovice, smrk, cypřiš

3.bříza, javor, túje

4. Amur hrozny, baobab, ženšen

5. šípky, Adonis Amur, kaktus

6. Aksamitník amurský, kalina, broskev

Les je naše bohatství. Bohužel mnoho rostlin je ohroženo. Proč si myslíš?

Vše je správně, musíte dodržovat pravidla chování v lese.

- Kluci, někdo jiný nás přišel navštívit. Slyšíš klepání?

(Vstoupí chlapec s batohem, z kapsy mu trčí prak.)

- Kam jdeš?

Do lesa, samozřejmě!

Vidím, že host je nějaký zvláštní (vytáhne prak z chlapcovy kapsy).

Hra "Ekologický semafor"

Ukažte nám prosím, s čím jdete do lesa, a děti vám řeknou, s čím smíte a nemůžete do lesa. Jsou některé věci, které lze používat zřídka, opatrně, při dodržení přísných pravidel.

(Chlapec vytahuje věci z batohu.)

* Gumové holínky

„Chtěl jsem se projít podél okraje jezera a sbírat mušle.

(Semafor se změní na žlutou.)

* Lehčí

– Když jsem byl unavený, rozhodl jsem se sednout si k ohni.

(Na semaforu se rozsvítí červená).

* Přehrávač

– Chystal jsem se poslouchat nové desky – hity.

(Na semaforu se rozsvítí červená).

* Malý plastový kbelík.

„Minule jsme s přítelem zasadili vrbové keře podél okraje rokle. A dnes je chci zalévat.

* Sáček se strouhankou a cereáliemi.

- Tohle je pro kachny. Žijí na jezeře. Krmím je často.

(Na semaforu se rozsvítí zelená).

-Ano, vidím, jsi skvělý! Ale ne vždy rozumíte tomu, co je užitečné v lese dělat a co může způsobit potíže. Milujete přírodu a snažíte se o ni pečovat. Pamatujte ale, že přírodě byste ubližovat neměli.

slibuješ to? (Ano slibuji.)

Oh, slibuješ?

Nyní pokračujme v naší cestě.

Koho dalšího můžeme potkat v našich lesích?

Další stanice – „Obyvatelé lesa“

Úkol „Hádanky o zvířatech“

1. Dotýkání se stopy kopyty.

Krásný muž prochází lesem,

Chodí směle a snadno

Rohy se široce rozprostřely. (Elk.)

2). Méně tygra, více kočky

Nad ušima - ruce - rohy,

Vypadá jako kočka, ale nevěřte tomu:

Tato bestie je strašná v hněvu. (Rys.)

3. Kdo nese les na hlavě? (Jelen.)

4. Ty a já poznáme zvíře

Podle dvou takových příznaků:

V šedivé zimě je v zubu

A v červeném kožichu - v létě. (Veverka)

5. Jsem šedý, bydlím v lese,

Znám červenou lišku.

Zpívám smutnou píseň,

Hlasitě vytí na měsíc. (Vlk.)

6. Mám luxusní ocas,

Ale moje postava není jednoduchá -

Jsem mazaný a mazaný

Moje díra je hluboká. (Liška.)

7. Příbuzný domácí kočičky,

Tato šelma není bázlivá.

Predátor ussuri se toulá

Po stezce tajgy. (Tygr.)

Které z těchto zvířat je podle vás nejmajestátnější, nejkrásnější?

Tygr amurský (také známý jako tygr ussurijský, sibiřský nebo východosibiřský) je jedním z nejmenších poddruhů tygra, nejsevernějšího tygra. Je předmětem uctívání mnoha národů Dálného východu.

V jazycích národů regionu Amur se tygr často nazývá „Amba“ (velký), aby nezpůsobil potíže.

Budeme ty a já chránit zvířata?

A teď, než budeme pokračovat v cestě, vám nabízím takové zvířecí cvičení.

Fízminutka

Zastavme se a poslouchejme, kdo tak úžasně zpívá?

Další stanice „Bird Talks“

Pojďme se podívat, jak dobře znáte ptáky.

Hra „Učíme se psát poezii“

Řekni mi, umíš psát básně? To není jednoduchá záležitost. Zkusme to. Pojmenuji jakékoli slovo a vy si pro něj vyberete rým, ale vaše slovo musí nutně uvádět jméno ptáka.

Loď – (finch)

Makushka - (kukačka)

Drop - (volavka)

Paris – (kosí kůže, rychlý)

Pták – (sýkorka)

Doktor – (věž, škubnutí)

Cíl – (zlatý)

Hůl – (daw)

Mike - (racek)

Nebuď bázlivý - (vrabec)

Ledová díra - (holubice)

Hejno - (racek)

Koruna – (vrána)

Klobouk - (naběračka)

Výborně. Vidím, že jsi byl pozorný a znáš ptáky!

Jak můžeme ty a já pomoci ptákům?

(Odpovědi dětí)

Jaká akce nyní probíhá v našem městě a našem sirotčinci?

Navrhuji, abyste si nyní vyrobili krmítka pro ptáky.

Praktická práce

Jaký jsi skvělý člověk, už jsi vykonal tolik dobrých skutků. Pojďme si je jmenovat.

Naše cesta ještě nekončí a pokračujeme v cestě.

Jak krásné jsou naše lesy, pole, řeky, jezera, která se mihnou za okny kočárů. Nejúžasnější a nejmalebnější místa mají neméně krásná jména. Co vám například říká jméno „Amor“?

Je to tak, tak se jmenuje řeka, která teče naším městem a proto se naše město jmenuje……?

Obloha nad Amurem je modrá.

Šepot hájů a šum hejn ptáků...

Jak se do tebe nemůžu zamilovat?

Naše rodná země, oblast Dálného východu!

Všechno zde potěší citlivé srdce,

Všechno nedobrovolně přitahuje oko:

Podzimní les je slavnostně vyzdoben,

Letní koberec Forbs.

Na jaře, rozlévající se svítání,

A v zimě je tu nekonečný sníh.

Po celý rok, široká jako moře,

Tajga šplouchá nad Amurem...

Další stanice je „Amurskaya“

Naše řeka je velmi dlouhá a hluboká a v jejích hloubkách je tak těžké najít ryby.

A zde budete potřebovat své znalosti o rybách, abyste rozluštili „šifrovaná slova“.

Úkol „Zašifrovaná slova“

AUHA (UAHA) CRUCCIAN (ASKAR)

STURGEON (TRESO) CHUM (ETAK)

SUMEC (MOS) SAZAN (NAZAS)

ŠTIKA (žralok) KILLY WHALE (TASAKKA)

Toto samozřejmě není úplný seznam ryb, které se nacházejí v naší řece Amur. Naše řeka je velmi bohatá na zdroje ryb. Ale mnoho ryb, stejně jako rostlin, zvířat a ptáků, potřebuje ochranu. Proč?

V blízkosti vodních ploch je nutné dodržovat pravidla chování.

Naše cesta se blíží ke konci.

A poslední stanice „Ekofood“

Zde musíme zjistit, jaké přírodní a ekologicky šetrné produkty nám mohou nabídnout kreslené postavičky.

Zkuste uhodnout z písní z kreslených filmů, kdo je hrdinou této karikatury a jaký produkt nabízí.

1. píseň „Medvídek Pú“ 3. píseň „Kdo se pase na louce“

2. píseň „Antoshka“ 4. píseň „Dvě veselé husy“

S tak dobrou náladou a plnými košíky přírodnin odcházíme domů.

Vážení eko-milenci!

Viděli jsme a prozkoumali, kolik problémů v našem Zeleném domě existuje. Řekněte mi, kdo za to může?

Jak můžeme pomoci naší přírodě, našemu regionu, městu, domu, ve kterém žijeme?

Odraz

Cíl pro učitele:

Naučit studenta provádět sebeanalýzu činností (analyzovat, reflektovat);

Podívejte se na vnitřní stav studenta

Cíl pro studenta:

Vyhodnoťte své aktivity ve třídě

.Pracovní metoda: slovní.

Ekokoule mám ve třech barvách: žlutá, zelená, červená. Navrhuji, abyste si vybrali eko-lokomotivu, která odpovídá vaší aktuální náladě, a vložili ji do naší eko-lokomotivy pro další výzkum environmentálních problémů.

Díky za práci!



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!
Byl tento článek užitečný?
Ano
Ne
Děkujeme za vaši odezvu!
Něco se pokazilo a váš hlas nebyl započítán.
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána
Našli jste chybu v textu?
Vyberte jej, klikněte Ctrl + Enter a my vše napravíme!