O kúpeľni - Strop. Kúpeľne. Dlaždica. Vybavenie. Oprava. Inštalatérstvo

Hry na hodiny nemčiny na základnej škole. Vonkajšie hry pre deti na Hry na precvičovanie ťažkých slov

Lexikálne hry

1) Hra miest

Cieľ: aktivizácia slovnej zásoby žiakov.

Materiál: papier, pero.

Priebeh hry:Žiaci majú nakresliť tabuľku do svojich zošitov. Potom sa zavolá ľubovoľné písmeno. Študenti musia doplniť tabuľku tak, že si zapamätajú slová, ktoré začínajú týmto písmenom.

Tätigkeitswort

Dingworth

Stadt

Kleidung

Stupeň

singen

..

Suppe

.

Slawgorod

Sandalen

Sau

1). reťaz

Žiaci sedia v kruhu. Učiteľ alebo moderátor začne: „Ich packe meinen Koffer und lege einen Fotoapparat hinein.“ Môžete použiť akékoľvek iné podobné formulácie: Môj pulóver je šedý. Každý hráč pridá ďalší predmet k už pomenovanému predmetu. vec alebo predmet. Napríklad : „Ich packe meinen Koffer und lege einen Fotoapparat, einen Apfel hinein“ (Dein Pullover ist grau und meine Hose ist schwarz)

3) Text z obrázkov

Cieľ: rozvoj schopnosti monologickej reči.

Pokrok: Práca sa vykonáva v mikroskupinách. Študenti dostanú sadu papierových figúrok (pozri nižšie). Figúrky je potrebné usporiadať do určitej postupnosti, aby vznikol krátky príbeh.

Napríklad:

Susanne a Klaus bývajú v dome v Nähe eines Waldes. Am Morgen fahren sie mit dem Bus zur Schule.

5) Toto je Moinos...

Cieľ: opakovanie názvov častí tela, rozvíjanie všímavosti.

Pokrok: Všetci stoja v kruhu. Moderátorka ukazuje na časť tela, no zároveň menuje inú. Napríklad: „Das ist meine Nase“, ale ukazuje na koleno. Hráči musia pozorne počúvať a správne ukazovať na pomenovanú časť tela.

6) Áno a nie

Cieľ: výcvik v pomenovávaní akcií.

Pokrok:Žiaci by sa mali striedať v pomenovaní toho, čo by chceli robiť. Napríklad: Ich spiele Fussball gern. Všetci ostatní natiahnu ruku dopredu a ak sa výrok týka aj ich, otočia palec hore. Ak to urobia neochotne, palec ukazuje nadol.

7) Mensch zu Mensch

Cieľ: opakovanie názvov častí tela, rozvíjanie všímavosti

Pokrok: Každý stojí v kruhu po dvoch. Začína moderátor : “Mensch zu Mensch wie Ohr zu Ohr.” Páry by sa mali riadiť pokynmi vodcu a stať sa od ucha k uchu. Moderátor pokračuje ďalej : “Mensch zu Mensch wie Fuß zu Fuß.” A ďalej pomenovanie jednotlivých častí tela.

8) Hexenpuzzle

Cieľ: formovanie lexikálnych zručností.

Učiteľ vopred pripraví takýto geometrický útvar pozostávajúci z trojuholníkov alebo mnohouholníkov. Na rovnobežných okrajoch sa píšu párové slová: antonymá (kalt - hei ß, sch ö n - h äß lich, lustig - traurig), synonymá (laufen - rennen, sch ö n - nett), základné tvary slovies (lernen - gelernt, sprechen - gesprochen), slovo a jeho preklad (die Blume - kvet, lachen - smiech) atď. Figúrka sa potom rozreže na jednotlivé trojuholníky (polygóny). Študenti musia opäť vytvoriť veľkú figúru, pričom každá tvár musí zodpovedať svojmu vlastnému páru.

Gramatické hry

1) Hra s kockou

Cieľ: posilnenie časovania slovies a ich časových tvarov.

Materiál: pripraviť kocku s osobným zámenom uvedeným na každej zo šiestich strán; karty so slovesami v infinitíve.

Priebeh hry: Deti sa striedajú v hádzaní kockou tam, kde sa objaví jedno zo zámen. Potom si vezmú kartičku so slovesom a zmenia slovesný tvar podľa vypusteného zámena.

Hru si môžete skomplikovať a pripraviť si druhú kocku s časovanými tvarmi slovesa. Hráč musí meniť sloveso nielen podľa osoby, ale musí brať do úvahy aj slovesný čas.

12) Čo vidíš?

Študenti dostanú obrázok. Pomocou predložiek „miesta“ by si mali navzájom položiť otázku „Was siehst du unter, über, … links, … rechts?“

Mobilné jazykové hry

1) Hra o pozornosť „Alles, was Flügel hat, fliegt“

Cieľ:

Žiaci položia ruky na stôl. hovorí učiteľ "Vögel fliegen, Flugzeuge fliegen, Tauben fliegen, Häuser fliegen." Zároveň dvíha ruky, čím simuluje let. Žiaci urobia to isté, ale iba v prípade, že vymenované predmety vedia lietať. Hra by sa mala hrať v rýchlom tempe.

2) Najlepšie zo všetkých

Cieľ: používanie konštrukcií s modálnymi slovesami.

Pokrok: Vyberie sa moderátor, ktorý sedí v strede. Zvyšok dostane karty s rôznymi akčnými slovesami (aby sa dali ukázať v pantomíme).

Ved : Ich muss hier sitzen die ganze Zeit,

bis jemand kommt und mich befreit.

Všetky :Wer kann dir helfen, guter Mann?

Ved : Sme najlepší ( lachen, singen, klatschen, usw.) kann!

3) Pozdrav

Cieľ: emocionálne rozpoloženie.

Študenti stoja oproti sebe.

Ich gebe dir meine schöne (linke, rechte) Hand ( natiahnuť ruku)

Und einen dicken Kuss dazu (okolo pier)

Ich mag dich (položiť ruku na srdce) wie ein Elefant (ukázať veľké slonie uši)

Také hrubé! (natiahnuť ruku) Und immerzu! (objímame sa)

4) Živý príbeh

Cieľ: počúvanie vnímania reči.

Učiteľ k nej pripraví krátky príbeh a sériu ilustrácií. Študenti dostanú ilustrácie. Potom učiteľ prečíta príbeh, žiaci pozorne počúvajú. Keď učiteľ spomenie predmet na ich ilustrácii, musia sa postaviť k tabuli. Na konci čítania by ste mali dostať „živý“ príbeh v obrázkoch.

5) "Lokomotíva"

Keď vlak prechádza, pripojí prívesné vozíky a príves vlaku sa pripojí k študentovi za predpokladu, že úlohu splnil správne: pomenoval predmet a odpovedal na otázku.

6) Bol haben wir gemacht?

Cieľ: automatizácia používania slovies v ústnej reči.

Žiaci dostanú kartičky s rôznymi slovesami. Študenti dostanú 1 minútu času a úlohu opýtať sa ostatných účastníkov, čo robia (Was machst du?). Po uplynutí času sa učiteľ pýta všetkých účastníkov hry: Bol macht...?

7) Wettermasáž

Deti najprv ukážu prstami na stôl:

Es nieselt, es hagelt, Schauer, Sturm, Sonnenschein

Potom sa zavolá ten, kto chce, deti mu prstami ukážu zrážky na chrbte, on sa snaží uhádnuť.

8) Wir spielen, wir spielen

Žiaci spievajú tak, že ohýbajú prst (prsty), pero, päsť a kývajú hlavou.

Wir spielen, wir spielen

Und fangen lustig an

Und wenn der kleine Finger (der mittlere, der Daumen, der Zeigefinger, der Ringfinger) nicht mehr kann

Dann kommt der... (všetky Finger, das ganze Händchen, das Fäustchen, das Füßchen, das Köpfchen) dran...

A verš sa opakuje znova.

9) Wasser – Erde – Luft

Cieľ: opakovanie podstatných mien, psychické uvoľnenie.

Moderátor hodí loptu a pomenuje jedno z biotopov: Wasser, Erd e, Luft.

Ten, kto chytí loptu, musí pomenovať zviera, ktoré tam žije. Ak vodca povie slovo „Feuer“, všetci sa postavia a vymenia si stoličky.

1. Hry na rozvoj zvukového a písmenového rozboru slov, motorických funkcií ruky, priestorovej orientácie

Hra 1

Účel hry: rozvoj zvukovej analýzy slov, gnózy písmen, pozornosti.

Priebeh hry: učiteľ povie (napíše) krátke slovo po nemecky, potom nasleduje krátka pauza. V tomto čase musia žiaci spočítať, koľko zvukov (písmen) je v slove a odpoveď oznámiť tlieskaním.

hra 2

Účel hry: rozvoj zručností v analýze zvuku a syntéze slov, gnóze písmen, priestorovej orientácii.

Priebeh hry: Učiteľ predloží sériu písmen a požiada študentov, aby ich zoradili v abecednom poradí, potom dostanú známe (nové) slovo. Potom môžete vyzvať študentov, aby si to zapísali do svojich zošitov, spočítali, koľko písmen a koľko zvukov je v slove.

Napríklad: o, t, r, d – dort (4 písmená, 4 zvuky).

Hra 3

Účel hry: rozvoj slovnej analýzy písmen, priestorovej orientácie, pozornosti.

Priebeh hry: Učiteľ predloží súbor písmen a obrázok zobrazujúci nejaký predmet. Študenti si musia vybrať písmená potrebné na vytvorenie slova pre objekt na obrázku a zapísať ho. Čo je to za časť reči? Napríklad: i H d u s a m – Haus (podstatné meno).

hra 4

Účel hry: rozvoj zvukovej analýzy slov, rozvoj pozornosti.

Priebeh hry: Učiteľ predloží obrázok zobrazujúci veľa predmetov. Študenti by sa mali pozrieť na obrázok a spočítať, koľko názvov objektov začína konkrétnym zvukom. Akými zvukmi začínajú názvy zvyšných predmetov?

Hra 5

Účel hry: diferenciácia foném/graféma.

Priebeh hry: Študenti musia nájsť zvuk v spodnom riadku, ktorý sa zhoduje s písmenom v hornom riadku, a spojiť ich čiarou.

hra 6

Účel hry: vývoj gnózy písmen.

Priebeh hry: Učiteľ vyzve žiakov, aby správne spájali veľké písmená a príslušné malé písmená rovnými čiarami.

Hra 7

Účel hry: morfemický rozbor slov, rozvoj predstavivosti.

Priebeh hry: Učiteľ vás požiada, aby ste správne spojili slabiky slov na základe prezentovaných obrázkov.

Hra 8

Účel hry:

Priebeh hry: Učiteľ prezentuje sériu slov. Študenti si musia vybrať tie, ktoré majú kombinácie písmen, ktoré sa vyslovujú ako jeden zvuk. Napríklad: die Schule, sieben...

Hra 9

Účel hry: rozvoj zvukopísmenovej analýzy slov.

Priebeh hry: Študenti si musia vybrať kombináciu písmen, aby vytvorili celé slová. Ako sa číta táto kombinácia písmen?

Ule
? ultasche
? littschuh

Hra 10

Účel hry: rozvoj priestorovej orientácie a pamäti.

Priebeh hry: Učiteľ vloží písmená nemeckej abecedy vystrihnuté z hrubého kartónu do škatule (santa Clausova taška) a žiaci musia pomenovať, ktoré písmeno z tašky vytiahli.

Hra 11

Účel hry: rozvoj fonematického sluchu, schopnosť koncentrácie.

Priebeh hry: Moderátorka pošepká do ucha osobe sediacej na okraji slovo v nemčine. Ďalší hráč pošepká toto slovo svojmu susedovi atď. Hra sa hrá pre dva tímy. Vyhráva tím, ktorý rýchlejšie a bez chýb odovzdá menované slovo poslednému hráčovi.

Hra 12

Účel hry: rozvoj zvuko-písmenovej analýzy slov, jemnej motoriky, predstavivosti.

Priebeh hry: Učiteľ ponúka „zašifrovať“ slovo vo forme obrázka písmen, ktoré tvoria slovo.

Hra 13

Účel hry:

Priebeh hry: Učiteľ nakreslí časť písmena a vyzve deti, aby ho doplnili, kým nedostanú písmeno, pričom uvedie: „Aké je to písmeno?

Hra 14

Účel hry: rozvoj gnózy písmen, grafomotoriky.

Priebeh hry: Učiteľ kreslí bodky, ktoré deťom slúžia ako vizuálna referencia. Ich zakrúžkovaním získajú písmeno na meno. Pomocou bodiek môže učiteľ „naprogramovať“ malú kresbu. V tomto prípade by deti mali pomenovať dokončený obrázok jedným zo slov, ktoré sa naučili. Týmto spôsobom môžete „zaviesť“ nové lexikálne jednotky.

2. Hry na rozvoj pamäti a pozornosti.

Hra 1

Účel hry: rozvoj vôľovej (dobrovoľnej) pozornosti, vnímania rytmu, motorickej pamäte.

Priebeh hry: zaznie hudba, deti pochodujú a plnia príkazy učiteľky: Hande hoch! Hande nieder! atď. Učiteľ zastaví príkazy, deti musia vykonávať pohyby v rovnakom poradí pri rovnakých rytmoch hudby.

hra 2

Účel hry: rozvoj dobrovoľnej pozornosti, opakovanie abecedy.

Priebeh hry: Každé dieťa má pridelené konkrétne písmeno nemeckej abecedy. Potom učiteľ (alebo prezentujúci) pomenuje písmeno a dieťa, ktorému je toto písmeno priradené, zatlieska a zopakuje názov písmena.

Hra 3. „Písací stroj“

Účel hry: rozvoj dobrovoľnej pozornosti, upevňovanie čitateľských zručností.

Priebeh hry: dieťaťu je pridelený zvuk. Učiteľ (vedúci) vysloví nemecké slovo a napíše ho na tabuľu. Potom každý žiak, keď učiteľ zatlieska, vysloví hlásku v poradí, v akom sa vyskytuje v napísanom slove. Keď je slovo „vytlačené“, všetci tlieskajú rukami.

hra 4

Účel hry: rozvoj pozornosti spojený s koordináciou sluchových a motorických analyzátorov.

Priebeh hry: deti sedia pri stoloch alebo stoja. Deti na povel plnia požiadavky učiteľa. Napríklad: Malt eine Katze! Schreibt einen O! Tanzt!AT. d.

Hra 5

Účel hry: rozvoj pozornosti, predstavivosti, motoriky.

Priebeh hry: učiteľ „píše“ jednoduché slová do vzduchu. Žiaci si ich „prečítajú“ a zapíšu si ich do zošitov. Vyhráva ten, kto splnil úlohu lepšie ako ostatní.

hra 6

Účel hry: rozvoj pamäti a pozornosti.

Priebeh hry: dvaja žiaci idú k tabuli, na ktorej sú neporiadne napísané čísla. Učiteľ zavolá určité číslo, žiaci musia rýchlo ukázať ukazovateľom a číslovku zopakovať. Vyhráva ten, kto neurobí ani jednu chybu.

Poznámka: Rovnakú hru je možné hrať pomocou kombinácií písmen alebo jednotlivých písmen.

Hra 7

Účel hry:

Priebeh hry: študentovi sa ponúkne tabuľka, v ktorej sú čísla od 1 do 20 usporiadané v náhodnom poradí. Študent musí úlohu dokončiť čo najrýchlejšie.

Poznámka: Aby hra získala súťažného ducha, dvaja študenti môžu pracovať na dvoch rovnakých stoloch.

Hra 8

Účel hry: rozvoj pozornosti, opakovanie slovnej zásoby.

Priebeh hry: na stôl sa položia predmety, ktorých názvy žiaci poznajú v nemčine (noviny, časopis, kniha, pero a pod. Žiak, ktorý prichádza k stolu, skúma predmety jednu až dve minúty, potom sa odvráti). Učiteľ odstráni jeden z predmetov a položí študentovi otázku: Was fehlt hier? Žiak musí chýbajúcu položku pomenovať v nemčine.

Hra 9

Účel hry: rozvoj pamäti, pozornosti, počítania, opakovania slovnej zásoby.

Priebeh hry: učiteľ položí otázku typu: Wieviel Stuhle sind im Raum 22? Žiak, ktorý najrýchlejšie odpovie správne, získa jeden bod. Potom je položená napríklad nasledujúca otázka: Wieviel Klassen sind in der Schule? atď. Vyhráva žiak s najväčším počtom bodov.

Hra 10

Účel hry: rozvoj pozornosti, svalovej motoriky, opakovanie slovnej zásoby.

Priebeh hry: Vedúci musí podať žiadosť študentovi. Napríklad: „Setz dich, bitte!“, „Steh auf, bitte!“ atď. Študent sa musí vyjadriť k vykonávaným činnostiam, napríklad: „Ich stehe auf“, „Ich setze mich“.

Hra 11

Účel hry: rozvoj pozornosti a pamäti.

Priebeh hry: Učiteľka na chvíľu ukáže deťom predmet, potom ho odloží a požiada niekoho, aby ho spamäti opísal v nemčine a pomenoval jeho farbu a veľkosť.

Hra 12

Účel hry: rozvoj pozornosti, pamäti, motoriky.

Priebeh hry: Žiaci dostanú kartičky s číslami a znamienkami +, -, =. Učiteľ v nemčine zadá úlohu vyriešiť príklad (3+8= ...). Študenti, ktorí majú tieto kartičky a kartičku s odpoveďami, by sa mali zoradiť do jedného riadku. Poznámka: rovnakú hru možno hrať s kartami, na ktorých sú namiesto čísel napísané slová. Študenti sa zoradia, aby vytvorili vetu.

Hra 13

Účel hry: rozvoj pamäti a pozornosti.

Priebeh hry: Na stole je rozložených množstvo predmetov rôznych farieb. Študent, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do hry, sa na tieto predmety pozerá jednu až dve minúty a potom sa odvráti. Všetky položky sú odstránené. Učiteľ kladie otázky typu: Wie ist (vojna) das Buch? Žiak musí pomenovať farbu predmetu.

Hra 14

Účel hry: rozvoj pamäti a pozornosti.

Priebeh hry: Učiteľ zavolá nemecké slovo, žiaci musia vymyslieť slovo začínajúce na posledné písmeno daného slova. Napríklad: Mesto > Divadlo > Russisch > Heft atď.

Poznámka: slová musia byť známe, môžete použiť slovník.

Hra 15

Účel hry: rozvoj pamäti, pozornosti, schopnosti koncentrácie.

Priebeh hry: Učiteľ pomaly osem až desaťkrát prečíta niekoľko významovo súvisiacich viet zostavených zo známeho materiálu. Po prečítaní poslednej vety začne hneď prvú, potom druhú atď.. V žiadnom prípade nediktujte, len treba čítať bez prerušenia a prestávky. Kým učiteľ číta vety, žiaci si ich musia zapisovať do zošitov. Vyhráva ten, kto najrýchlejšie a bez chýb zapíše všetky vety.

Hra 16

Účel hry: rozvoj pamäti, pozornosti, odstraňovanie komplexov, rozvoj koordinácie pohybov.

Priebeh hry: žiak pred triedou predvedie nejaký pohyb (napodobňuje tanec, písanie listu, chôdzu a pod.), žiaci musia pomenovať v nemčine sloveso, ktoré tento pohyb označuje.

Hra 17

Účel hry: rozvoj pamäti, pozornosti, odstraňovanie komplexov, rozvoj koordinácie pohybov.

Priebeh hry: Učiteľ po triede rozloží niekoľko predmetov, ktorých názvy žiaci poznajú v nemčine. Študent, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do hry, pozorne sleduje usporiadanie predmetov. Potom sa mu zaviažu oči a začne zbierať predmety v poradí, ktoré mu navrhol učiteľ, napríklad:

Ich nehme das Buch“. Študent vezme tento predmet a pomenuje ho v nemčine.

Hra 18

Účel hry: rozvoj pozornosti, zmyslu pre rytmus.

Vybavenie: nahrávanie na pásku.

Priebeh hry: Študenti spolu s rečníkom nahlas čítajú text z učebnice alebo inej príručky. V strede textu učiteľ zníži hlasitosť a následne úplne vypne zvuk. V tomto čase študenti pokračujú v čítaní nahlas tempom, ktoré určí rečník. Potom učiteľ zvuk znova zapne. Je dôležité, aby sa študenti „dostali“ do zvukovej stopy. Ten, kto to dokáže, vyhráva.

Poznámka: text by mal byť žiakom známy. Namiesto textu z učebnice môžete použiť pesničku alebo básničku v nemčine, ktorá je deťom známa.

Hra 19

Účel hry: rozvoj pozornosti, pamäti, koordinácie pohybov, odstraňovanie komplexov.

Priebeh hry: Niekoľko študentov predvádzalo pred triedou scénku. Ostatní žiaci s pomocou učiteľa písomne ​​(alebo ústne) opíšu, čo videli.

Poznámka: príprava scénok je študentom zadaná ako domáca úloha.

Vety zostavuje učiteľ. (napríklad: Der Schuler geht in die Schule. atď.).

Hra 20

Účel hry: rozvoj pozornosti, pamäti, rýchlosti reakcie, časových pojmov.

Priebeh hry: žiaci dostanú kartičky s názvami dní v týždni (ročné obdobia, mesiace v nemčine). Keď učiteľ zatlieska, žiaci sa zoradia podľa dní v týždni jeden za druhým.

Hra 21

Účel hry: rozvoj dobrovoľnej pozornosti, sebakontroly, rýchlosti reakcie, motoriky.

Priebeh hry: deti sa riadia pokynmi učiteľa: "Steht auf!", "Setzt euch!" a tak ďalej. Jeden z pohybov (príkazov) je zakázaný. Deti musia opakovať všetky pohyby (plniť príkazy), okrem zakázaných.

Hra 22

Účel hry: rozvoj pozornosti a počítania.

Priebeh hry: Učiteľ vyzve deti, aby sčítali čísla, z ktorých sa skladá „vtáčik“. Kto to urobí rýchlejšie?

Hra 23

Účel hry: rozvoj pozornosti, opakovanie slovnej zásoby.

Priebeh hry: Učiteľ vyzve deti, aby v každom riadku našli jedno známe slovo, pričom nepotrebné písmená vyhodia (preškrtnú).

Napríklad: AsderTwHausFrtusG

SchuleikPOtferdhslkl

Hra 24

Účel hry: rozvoj pozornosti, pamäti, opakovanie abecedy a počítacie schopnosti.

Priebeh hry: Moderátor volá na čísla od 1 do 26. Žiaci si odrecitujú abecedu a napíšu/vyslovia písmeno, ktoré zodpovedá danému číslu v abecede.

Môžete tiež šifrovať nemecké slová a študenti ich skladajú. Napríklad: 19, 20, 1, 4, 20 zodpovedá slovu Stadt.

Hra 25

Účel hry: rozvoj pamäti, pozornosti, opakovania slovnej zásoby.

Priebeh hry: Na tabuli je napísaných niekoľko viet.

Žiaci opakujú tieto vety nahlas po učiteľovi. Po každom opakovaní sa vymaže jedno slovo a tak ďalej, kým tabuľa nezostane prázdna. Žiak (žiaci) musia vety zopakovať.

3. Hry na rozvoj myslenia.

Hra 1

Účel hry: rozvoj myslenia.

Priebeh hry: Učiteľ si vymyslí tému a požiada deti, aby uhádli, čo má na mysli, tak, že každému položí päť otázok, napríklad: Ist das eine Katze? atď.

hra 2

Účel hry: rozvoj schopnosti klasifikovať a porovnávať.

Priebeh hry: z viacerých kartičiek, na ktorých sú napísané jednotlivé písmená, slabiky, slová, interpunkčné znamienka, treba poskladať ucelenú vetu a pomenovať ju.

Hra 3

Účel hry: rozvoj myslenia.

Priebeh hry: Učiteľ prezentuje niekoľko obrázkov. Študent musí určiť postupnosť udalostí, ktoré sú na nich zobrazené, usporiadať ich v logickom poradí a vytvoriť vetu ku každému obrázku, pokúsiť sa zostaviť príbeh.

Hra 4. „Vráťte číslo na svoje miesto“

Účel hry: rozvoj myslenia a logiky.

Priebeh hry: demonštruje sa číselný rad, v ktorom chýba ľubovoľné číslo, napr.: 1 3 4 5 6 7 8. Učiteľ sa pýta: Was fehlt hier? Žiaci musia pomenovať chýbajúce číslo.

Hra 5

Účel hry: rozvoj myslenia.

Priebeh hry: Žiak dostane za úlohu ústne spočítať, koľko je 30 - 3? Po prijatí odpovede (27) učiteľ požiada, aby pokračoval v „ceste“ (27-3=24, 24-3=21 atď. až do nuly), pričom nahlas vysloví príklady.

hra 6

Účel hry: rozvoj myslenia.

Priebeh hry: Každý žiak si do triedy prinesie hračku. Zo skupiny sa vyberie jeden vodič. Na tri až päť minút vyjde z dverí. V jeho neprítomnosti učiteľ a deti vymyslia príbeh o jednej z hračiek z troch až piatich viet. Všetky hračky sú umiestnené na stole. Vodič vojde do triedy a na základe popisu detí musí nájsť a pomenovať vybranú hračku.

Hra 7

Účel hry: rozvoj schopnosti klasifikovať.

Priebeh hry: Na tabuli je napísaných niekoľko slov (viet), ktoré navyše musíte pomenovať. Napríklad: die Stadt, das Buch, laufen, das Kino. Slovo laufen bude nadbytočné, pretože je to jediné sloveso v rade podstatných mien. Princíp spájania slov v jednom riadku môže byť odlišný.

Hra 8

Účel hry: rozvoj myslenia, aktivizácia slovnej zásoby.

Priebeh hry: vzhľadom na množstvo charakteristík (hrubý, braun, klein atď.), musíte vybrať slovo (alebo niekoľko slov), ktoré má tieto vlastnosti.

Poznámka: Túto hru je možné hrať aj v opačnom poradí (od objektu k atribútu).

Hra 9

Účel hry: rozvoj myslenia, predstavivosti, motoriky.

Priebeh hry: Učiteľ niekoľkokrát prečíta krátky súvislý text na základe známeho materiálu. Žiaci počúvajú a robia malé kresby. Potom sa text reprodukuje z výkresov. Vyhráva ten, kto to robí najlepšie.

Hra 10

Účel hry: rozvoj myslenia, porovnávacích schopností, pravopisných schopností.

Priebeh hry: učiteľ: „Napísal som na tabuľu vetu a omylom som takmer všetko vymazal. Obnovte túto vetu a preložte ju. Kto to urobí ako prvý?

Hra 11. „Kto dokáže rýchlejšie vymyslieť slovo?“

Účel hry: rozvoj myslenia, koordinácia pohybov, opakovanie slovnej zásoby.

Priebeh hry: učiteľ píše slová do 2 stĺpcov na tabuľu; slovám chýbajú začiatok/stred/koniec. Hrajú 2 tímy. Tím, ktorý dokončí slová rýchlejšie, vyhráva.

Hra 12

Účel hry: rozvoj myslenia, predstavivosti, pamäti, grafomotoriky.

Priebeh hry: Učiteľ nakreslí figúrku (alebo prvok figúry), žiaci dokreslia obrázok, pričom si zapamätajú slovnú zásobu, ktorú sa naučili, a pomenujú ho. Učiteľ sa musí vyhnúť nejednoznačnosti pri výbere figúrok (prvkov); Je možná aj pomoc pri vyučovaní, napríklad: „Zapamätaj si, aké podstatné mená sme sa včera učili a dokresli obrázok!“

Všetky navrhované hry preukázali svoju účinnosť v praxi. Vyznačujú sa všestrannosťou a prispôsobivosťou, keďže v týchto hrách si môžete precvičiť lexikálny aj gramatický materiál. Práve tieto aspekty cudzieho jazyka sú problematické. Počet možností závisí od kreativity učiteľa.
1. Hra „Spin the Bottle“
Táto hra je nevyhnutná na upevnenie gramatického materiálu, napríklad stupeň porovnávania prídavných mien.
Na stole, okolo ktorého stoja študenti, je kôpka kariet. Každý z nich má prídavné meno v kladnom stupni. Moderátor otáča fľašou a pýta sa:
- Wer ist bei uns am schönsten? (Ak je na karte nápis schön.)
Povedzme, že fľaša mierila na Annu. Všetci študenti jej jednohlasne hovoria:
- Anja ist bei uns am schönsten.
Anna vezme kartu s prídavným menom, roztočí fľašu a položí otázku, pričom prídavné meno zmení z inej karty.
Môžete si precvičiť aj otázku: -Wann wurde...gegründet?
Na kartičky je potrebné napísať názov mesta a rok jeho založenia.
V tej istej hre si môžete precvičiť otázku – Was nimmst du mit? v téme „Príprava na cestu“. Tu sa trénuje akuzatív (neurčitý člen): - Ich nehme ein/ eine/ einen ... časti oblečenia musia byť napísané na kartách.
2. Hra "Kocky"
cieľ: upevniť časovanie slovies a ich časových tvarov.
Z lepenky je potrebné vyrobiť kocky rôznych veľkostí. Napíš zámená na strany jednej kocky, modálne slovesá na druhú kocku a slovesá, ktoré sa treba naučiť na tretiu. Žiak hodí kockou a z vypadnutých slov vytvorí vetu. Môžete použiť iba dve kocky. Existuje veľa variácií tejto hry, všetko závisí od kreativity učiteľa.
3. Hra "Reťaz"
Táto hra je tiež rôznorodá v aplikácii. „Reťaz“ je vhodný najmä na učenie sa slovíčok a tréning pozornosti a pamäti. Napríklad v 7. ročníku v téme „Mesto“ si môžete precvičiť otázku – Womit fährst du?
Prvý študent, Andrey, hovorí: -Ich fahre mit dem Bus. A du Anja? Womit fährst du?
- Ich fahre mit dem Auto. Andrej fährt mit dem Bus. A du...? atď.
Posledný v reťazci uvádza všetkých, ktorí na čom jazdia.
4. Hra „To správne miesto odo mňa“
Žiaci sedia v kruhu, jedna stolička je prázdna. Hráč napravo od ktorého stojí táto stolička hovorí: -Mein rechter, rechter Platz ist leer. Ich rufe mir Anja ju.
Ten, kto je povolaný, sedí na stoličke a vykonáva úlohu moderátora. Úlohy môžu byť ľubovoľného smeru: odpovedať na otázky, vyjadrovať názory, lexikálny a gramatický materiál.
5. Hra "Pamäť"
Táto hra trénuje nielen lexikálny materiál, ale aj gramatický materiál.
Spárované karty, na jednej - význam slova, na druhej - zodpovedajúci obrázok, sú rozložené v riadkoch na stole lícom nadol. Prvý hráč otočí pár kariet a povie slová. Ak sa ukáže, že karty nie sú spárované, opäť sa otočia a ťah prechádza na iného hráča. Ak sa karty zhodujú, hráč má právo na ďalší ťah. Vyhráva hráč s najväčším počtom kariet. Má najlepšiu pamäť.
Gramatická verzia hry:
Prítomný čas - budúci čas na lexikálnom materiáli témy „Auf dem Lande“ 7. ročník.
6. Hra Domino
Najlepšou možnosťou je, aby si študenti sami vyrobili domino z kartónu. Princípom hry je spojiť obrázok so slovom. K zodpovedajúcim obrázkom môžete priradiť nielen podstatné mená, ale aj slovesné tvary, napríklad Infinitiv – Partizip II, Infinitiv – Präteritum.
7. Hra "Trimino"
Hráči si medzi sebou rozdajú karty, na ktorých sú napísané prídavné mená v rôznych stupňoch porovnania. Prvý hráč chce zhromaždiť tri formy prídavného mena schön a pýta sa svojho suseda:
- Hast du die Karte mit “schöner”?
- Ja.
- Gib mir bitte.
Ak sused nemá požadovanú kartu (nemôžete podvádzať), ťah prechádza na druhého hráča. Vyhráva ten, kto nazbiera viac trojitých kariet. V tejto hre sa trénujú nielen stupne porovnávania, ale aj imperatívna nálada a dodržiavanie noriem etikety. V adresách môžete použiť frázy: - Schade, … Es tut mir leid, .. Danke. Bitte.
Táto hra sa prispôsobuje trom slovesným tvarom.
Regionálny materiál je v tejto hre tiež dobre posilnený, iba karty budú zobrazovať pamiatky, rieky, hory atď.
8. Hra „Vidím, čo ty nevidíš“ („Ich sehe das, was du nicht siehst“)
Pre túto hru potrebujete plagát, koláž s množstvom rôznych predmetov v žiarivom dizajne. Žiak uhádne predmet z plagátu, ostatní musia uhádnuť. Kladú otázky týkajúce sa tvaru, farby, veľkosti a vlastníctva tejto položky. Hráč odpovedá jednoslabičnými Ja/Nein.
Namiesto koláže môžete použiť čelenky s obrázkom konkrétneho predmetu. Až teraz každý vidí predmet a hráč s pokrývkou hlavy háda.
9. Hra Bingo
Pri štúdiu čísel sú študenti požiadaní, aby nakreslili pole s deviatimi bunkami a napísali do nich ľubovoľné čísla od 1 do 15. Môžete si vziať iný rozsah. Učiteľ vyslovuje čísla mimo poradia. Žiaci prečiarknu číslo, ktoré počujú. Kto prvý prečiarkne všetky čísla, povie „Bingo“ a hra končí. Žiak nahlas prečíta svoje čísla, aby dokázal, že urobil všetko správne.
Analogicky s číselným bingom sa vykonáva písmenové bingo.
10. Hra „Ovocný šalát“ („Obstsalat“)
Deti sedia v kruhu. Každé dieťa dostane meno ovocia. Moderátor stojí v strede a kričí 1 alebo 2 druhy ovocia. Menované ovocie by malo zmeniť miesto. Posadiť sa snaží aj moderátorka. Kto si nenašiel miesto, stáva sa vodcom. Ak zaznie slovo „Obstsalat“, každý musí zmeniť miesto.
Túto hru je možné aplikovať na rôzne témy pri učení sa slovnej zásoby, ako napríklad „Verkehrsmittel“, „Tiere“, „Gemüse“, „Geschirr“.
11. Hra „Voda – Zem – Vzduch“ („Wasser – Erde – Luft“)
Účel: opakovanie podstatných mien, psychologická relaxácia.
Moderátor hodí loptu a pomenuje jedno z biotopov: Wasser, Erde, Luft.
Ten, kto chytí loptu, musí pomenovať zviera, ktoré tam žije. Ak vodca povie slovo „Feuer“, všetci sa postavia a vymenia si stoličky.
12. Hra „Moja teta Lo to vždy robí“ („Meine Tante Lo macht es immer so“)
Všetci stoja v kruhu. Moderátor hovorí: „Meine Tante Lo macht immer so“ a ukazuje akýkoľvek pohyb. Všetci opakujú. Ďalší hovorí tie isté slová a predstavuje nový pohyb atď.
13. Hra „Live ABC“ („Menschen-ABC“)
Cieľ: ovládanie ovládania abecedy.
Je potrebné pripraviť 26 písmen na samostatných kartičkách v dvoch vyhotoveniach. Žiaci sú rozdelení do 2 tímov. Z každého tímu si 1 žiak vezme kartičku s písmenom a zaujme miesto vo svojom tíme podľa miesta v abecede. Ak je počet hráčov malý, môžete upraviť počet písmen v hernej súprave.
14. Hra "Hviezda"
Z kartónu sa vystrihne hviezda so šiestimi lúčmi, nakreslí sa do trojuholníkov a na okraje trojuholníkov sa napíšu párové vety: jedna v prítomnom čase, druhá v minulom hovorovom čase.


Hviezda musí byť rozrezaná na trojuholníky. Študenti zbierajú hviezdu priraďovaním viet.
15. Hra “Proposal Machine”
Nádherná hra pre vizuálnych a kinestetických študentov. Podobný stroj môže byť vyrobený pre taký gramatický materiál, ako je konjugácia a skloňovanie.


16. Hra "Magické námestie"
Žiaci hľadajú slová na písmenovom poli. Hra sa prispôsobuje lexikálnemu a gramatickému materiálu.
Zadanie: nájdite názvy produktov, zakrúžkujte ich ceruzkou, zapíšte si ich do zošita.
M O H R R Ü B E Z Q
O B K Ä S E U ja W K
N R T E E Q T S ja U
T O M A T E T U E C
A T P ja L Z E P B H
G U R K E X R P E E
K A R T O F F E L N
O U Z U C K E R R L
H M ja L C H M O K Z
L S A L A T U E ja L
Zadanie: nájdite slovesá v jednom z troch tvarov na poli, zakrúžkujte ich ceruzkou, sloveso napíšte do príslušného stĺpca a doplňte chýbajúce tvary.


17. Rozcvička

Mit den Handen klapp, klapp, klapp,
Mit den Fussen trapp, trapp, trapp,
Einmal hin, einmal ju,

Mit dem Kopfchen nick, nick, nick,
Tik dem prst, tik, tik,
Einmal hin, einmal ju,
Rundherum, das ist nicht schwer.

18. Hra „Lov medveďov“ („Barenjagd“)
Všetci sedia v kruhu. Učiteľ hovorí každý riadok zreteľne, rytmicky, sprevádzaný primeraným pohybom. Deti opakujú.
Zakaždým, keď sa do hry zavádzajú nové slová.

Wir gehen auf Bärenjagd.
Wer kommt mit?
Wir haben keine Angst!
Denn wir sind bärenstark!
Seht, da ist ein Fluss! (ein Moor, ein Dschungel, ein Berg, ...)
Ich kann nicht oben drüber,
Ich kann nicht unten durch,
Ich kann nicht außen rum,
Ich muss mitten durch!
Schluss:
Uh... bol to denn das?
Das ist ja ganz teplý.
Das ist ja ganz weich.
Das hat a zwei gelbe Augen!
Hilfe!
Das ist ja ein Bär!
Ahhh!

19. Hra „Unwetter“
Deti sedia pri stole, hovoria frázu a vykonávajú tieto pohyby:
„Es tröpfelt“ - poklepanie dvoma prstami na stôl;
„Es regnet“ - všetkými prstami;
„Es ist windig“ - potriasť rukou;
„Es blitzt“ - vo vzduchu sa zobrazujú blesky;
„Es donnert“ - búchajú päsťami po doske stola;
„Es schneit“ - ukážte pád snehových vločiek;
„Alle laufen schnell nach Hause“ - schovajte si ruky za chrbát;
„Und morgen scheint die Sonne wieder“ – opisujú rukami veľký kruh vo vzduchu.
20. Hra „Počasie je dobré! Čo robím?" („Das Wetter ist schon. Was mache ich?“)
Všetci idú za sebou v kruhu. Učiteľ začína hru: „Das Wetter ist schon. Bol mache ich? Plávam." a vykonáva pohyby plavca. Každý opakuje pohyby. "Und du, Olja?" Olya hovorí „Ich spiele Tennis“ a ukazuje zodpovedajúci pohyb, každý opakuje. "Und du, Oleg?" Možné frázy:
Laufe Schi.
Ich laufe Schlittschuh.
Hrám futbal.
Ich gehe spazieren.
Laufe.
Som jar.

Viel Spass!
Zoznam použitej literatúry

1. Spier, Anna. Mit Spielen Deutsch lernen / Anna Spier. - Cornelsen Verlag Scriptor, 1992. – 94 S.
2. Kauka, Rolf u. a. Wörter – und Buchstabenspiele / Rolf Kauka, Erich Pabel, Arthur Moewig. - KG, Rastatt, 1993. – 124S.
3. Bohn, Reiner. Probleme der Wortschatzarbeit/Reiner Bohn. – Mníchov: Goetheho inštitút, 2000. – 192 S.
4. Dahlhaus, Barbara. Fertigkeit Hören / Barbara Dahlhaus. – München: Goetheho inštitút, 1994. – 192 S.
5. Funk, Hermann. Gramatika lehren und lernen / Hermann Funk, Michael Koenig. – Mníchov: Goetheho inštitút, 1991 – 160 S.

Cieľ: opakovanie základných čísel.

Hru je možné použiť ako relaxačnú aktivitu a na prezeranie základných čísel. Žiaci vymenúvajú hlavné čísla v reťazci a namiesto 4 alebo číslic násobkov 4 hovoria „hop“ Z.B eins, zwei, drei, hop, fünf, sechs, sieben, hop….

  1. Hry pre 2. stupeň

Cieľ: opakovanie a upevnenie dialógu „Zoznámenie sa“, opakovanie nemeckých mien.

Ich heiße Anna, aber heute heiße ich… (z.B. Monika) Und wie heißt du?

Cieľ : Opakovanie názvov nemeckých miest, rozvoj mapových zručností

  1. Byvam v Millerowo. Aber ich möchte in Dresden wohnen. Und du?

Hry na oddych

Cieľ : uvoľnite napätie, doprajte deťom trochu odpočinku, vyvolajte pozitívne emócie, dobrú náladu

Mein rechtes Platzt je list…

  1. Študenti sedia v kruhu a ponechajú prázdnu stoličku vedľa vedúceho na pravej strane. Moderátorka hovorí: Mein rechtes Platzt ist leer ich wünsche mir (povie meno ktoréhokoľvek hráča) ju. Vodcom sa stáva hráč, vedľa ktorého je voľné miesto napravo. Hra by sa mala hrať v rýchlom tempe.
  2. Žiaci sedia v kruhu. Jedno miesto je voľné. Študent, vedľa ktorého je prázdne miesto, hovorí: „Eine Ente mit zwei Flügeln fällt ins Wasser baculaté“ a sadne si na prázdne miesto. Ďalší pokračuje: „Zwei Enten mit vier Flügeln padol vo Wasser bacuľatom“ a sadá si na prázdne miesto. Ďalší hovorí: „bacuľatá“ a mení miesto atď. (Drei Enten mit vier Flügeln padlý vo Wasser bacuľatý, bacuľatý, bacuľatý, bacuľatý. Vier Enten...)

Hry na upevnenie slovnej zásoby podľa tém.

Po náročnom orálnom cvičení alebo inej únavnej činnosti je zábavná hra dokonalým spôsobom relaxu. Hry pomáhajú zmierniť zábrany, najmä ak je prvok súťaženia eliminovaný alebo minimalizovaný. Plachý a slabý žiak sa bude cítiť istejšie a bude sa aktívnejšie zapájať do hry.

Cieľ: zopakujte si slovnú zásobu na danú tému

(Môžete si vybrať akúkoľvek tému)

  1. Žiaci sedia v kruhu. Naľavo a napravo od moderátora sú prázdne miesta. Hostiteľ začína hru: Ich bin die Schule was passt zu mir? Študenti zdvihnú ruky a podľa výberu vedúceho pomenujú dve slová k téme. Napríklad die Stunde, die Klasse a sadnite si vedľa vodcu. Moderátorka volí jedno slovo z.B. Ich nehme die Klasse. Hráč, ktorý pomenoval toto slovo, zaujme miesto vodcu a stane sa vodcom a vodca a druhý hráč zaujmú prázdne miesta. Hra pokračuje: Ich bin die Klasse was passt zu mir. usw.

(Možnosti témy: 1. Ich bin der Herbst. Was passt zu mir? Ich nehme... 2. Ich spiele im Hof ​​​​was sehe/ mache ich? 2. Ich bin im Kaufhaus. Was kaufe ich? 3. Ich sehe papraď bol sehe ich 4. Petra hat Geburtstag.

  1. Žiaci sedia v kruhu. Vedúci v strede kruhu zadá úlohu: Alle, die etwas Rotes haben, wechseln den Platz. (Každý, kto má niečo červené, mení miesto). Moderátor sa snaží zaujať miesto niekoho iného. Ten, kto zostane bez miesta, je vodca. (Alle, die Brüder haben... Alle die Schwester haben... Alle die Röcke haben usw.)

Gramatické hry s loptou.

Cieľ: zopakovať naučenú gramatiku

  1. Heute schreiben wir. A gester? (morgen)
  2. Ich decke den Tisch. Bol brauche ich?
  3. Wir haben Deutsch. Bol brauchen wir?
  4. Wenn ich nie Mensch wäre, will ich...sein. Und du?

Hry, ktoré možno hrať na predmetových večeroch.

  1. My tiež!

Moderátor číta príbeh v nemčine. Po každej vete si urobí krátku pauzu. Účastníci hry by mali zvolať „Wir auch!“, ak to dáva zmysel. Kto sa pomýli, prepadá.

Napríklad: Peter geht in den Zoo. (Wir auch!) Dort beobachtet er Tiere und Vögel. (Wir auch!) Manchmal nimmt er seinen kleinen Bruder mit. (Wir auch!) Gestern war er auch im Zoo. (Wir auch!) Er beobachtete die Tiere. (Wir auch!) In den Käfigen waren Elefanten, Bären, Affen...(). Zuerst beobachtete er die Affen. (Wir auch!) Die Affen waren komisch. (). Er lachte viel. (Wir auch!) Auch die Bären machten ihm Freude () Sie stellten sich auf die Hinterbeine und gingen wie Menschen. () Dann beobachtete er die Papageien. (Wir auch!) Er sagte ihnen einige Wörter. (Wir auch!) Ein kleiner Papagei wiederholte alle Wörter. () atď.

  1. Prázdniny.

Túto hru môže hrať 6-8 ľudí. Hostiteľ ponúka hráčom karty s dátumami sviatkov: 1. januára, 7. januára, 23. februára, 8. März, 1. mája, 9. mája. Jedna karta hovorí Mein Geburtstag. Karty sú zmiešané a ležia na stole. Na príkaz vedúceho prídu hráči k stolu, vezmú si jednu kartu po druhej a rýchlo sa zoradia v poradí podľa mesiacov a dátumov. Potom musí každý z hráčov krátko (5-6 fráz) hovoriť o svojom rande. Vyhráva ten, ktorého príbeh je zaujímavejší a kto urobí menej chýb.

Literatúra

Materiály kurzu IPKiPRO, lektor Rostov n/a Kh.V. Averkiev

V.N. Blokhina, E.V. Hry a predstavenia Zhuravleva - Osvietenie 1975




Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Bol tento článok nápomocný?
Áno
Nie
Ďakujem za spätnú väzbu!
Niečo sa pokazilo a váš hlas nebol započítaný.
Ďakujem. Vaša správa bola odoslaná
Našli ste chybu v texte?
Vyberte ho, kliknite Ctrl + Enter a všetko napravíme!