O kúpeľni - Strop. Kúpeľne. Dlaždica. Vybavenie. Oprava. Inštalatérstvo

Urobil hru, odkiaľ pochádza chlieb. Prihlášky do projektu „Chlieb je hlava všetkého. Št. Didaktická hra „Reťazec slov“

"Hádaj chuť" (pšenica, ražný chlieb, bochník, žemľa atď.)

"Hádaj dotykom" (modely chlebových výrobkov)

„Kto môže vymenovať viac jedál? »(z múky)

, „Z čoho si urobil tú kašu? ( Poznať druhy obilnín)

„Ako premeniť múku na cesto? » (príprava kysnutého cesta)Ukážte, ako sa robí cesto, ako mikroskopické organizmy - droždie - pomáhajú pri príprave cesta.

"Cena chleba"

Viete, prečo starí rodičia poznajú hodnotu každej omrvinky chleba? Pretože si pamätajú obliehaný Leningrad, keď dostali 125 gramov chleba na osobu a deň.

Bolí ma, keď sa to stane, vidím

Ten napoly zjedený chlieb sa vyhodí, nehanebne

Hej, ty, čo nahý šliapeš po kôre

Pošliapate našu ľudskú dôstojnosť

Urazil si svoju matku, spôsobil si urážku

Krajina, na ktorej som sa narodil a vyrastal.

Hra „Daj to správne“.

Cieľ: usporiadať obrázky odrážajúce proces pestovania chleba v požadovanom poradí. Deti plnia úlohu pri tabuli.

Cvičenie „Všetko na poličkách“

Stará mama kúpila v pekárni pšeničný chlieb, ražný chlieb, bochník, suchý chlieb, koláč, koláče a perníky. Aký tvar pripomína bochník chleba? Bochník? Bochník? Pomôžte usporiadať výrobky na policiach tak, aby prvá polica obsahovala výrobky obdĺžnikového tvaru, druhá - okrúhla a tretia - oválna.

chlebové výrobky okrúhly tvar(bochník, bagel, perník, sušenie)

Majú chlebové výrobky obdĺžnikový tvar? (bochník chleba, koláč, sušienky)

chlebové výrobky oválny tvar? (koláč, bochník, perník)

Didaktická hra „Aký je to chlieb?

Výber definícií podstatných mien. (Definície detských mien, napr. chlieb je červený, čerstvý, voňavý, chutný, mäkký, zatuchnutý, biely, horký, bohatý na vitamíny, vzdušný, aromatický).

Sedavá hra „Pomenujte to láskavo“.(reč)

Hráči stoja v kruhu. Vedúci sa postaví do stredu kruhu a hádže hráčom loptu, pričom vyvoláva upečené dobroty. Hráč, ktorý chytil loptu, ju hodí späť vodičovi, pričom ju nazve v zmenšenej forme.

Chlieb -... (chlieb);

Koláč -... (koláč);

Kalach - ... (kalachik);

Palacinka -...(palacinka);

Bun - ... (buchta);

Bochník - ... (bar);

Medovník - ...(perník);

Torta - ... (torta);

Flatbread – (plochý chlieb);

Baranka - ... (jahňacie);

Tvarohový koláč - ... (tvarohový koláč);

Bagel - ...(bagel);

Didaktická hra „Jeden, dva, tri - vyjde rozprávka“

Schopnosť pomenovať rozprávky a diela, v ktorých postavičky varia, pečú a možno aj oni sami sú z cesta.

Hra "Popoluška"( dobré motorové zručnosti)

Slovná hra

Tlieskajte rukami, keď počujete slovo, ktoré sa zhoduje s pšenicou (raž, jačmeň, proso, ..., kukurica).

Vysvetlite každý výber slov.

slovník:

múka, perličkový jačmeň, mlyn, klas, bochník, proso, ovos, med, raž, obilie, koláč, medovník, krmivo pre hydinu, bochník, klas, lata, ovsené vločky, pufované obilniny, pochúťka pre koňa.

Komentár pre dospelých:

Na aktiváciu pamäti a reči detí po hre im môžete ponúknuť nasledujúcu úlohu: spomeňte si, aké slová vhodné pre pšenicu (raž, jačmeň, proso,..., kukurica) ste počuli?

Štvrté koleso

Zvýraznite ďalšie slovo a vysvetlite svoj výber:

zemiaky, mrkva, jačmeň, repa; proso, raž, baklažán, pšenica; ryža, kukurica, jablko, raž; pohánka, slivka, hrozno, broskyňa; jačmeň, pšenica, raž, kukurica.

Súťaž „Kto vie vymenovať najviac výrobkov z cesta?

Všetky tímy pomenujú produkty postupne. Ak niektorý tím nemôže nič povedať, zmešká svoj ťah. Za každú odpoveď dostane čip. Tím s najväčším počtom žetónov vyhráva

Súťaž pre deti „Čo najskôr, čo neskôr“.

Všetky tímy dostanú rovnakú sadu produktov (napríklad klas, obilie, múka, chlieb, sušienky, charlotte, sušienky, strúhanky, sendviče, koláčiky atď.). Deti ich musia usporiadať v poradí, ktoré zodpovedá prirodzenému priebehu premien. Ak produkty zodpovedajú približne rovnakému stupňu premeny, sú umiestnené nad sebou. Učiteľ kontroluje správnosť a rýchlosť plnenia úlohy.

Hra „Nepovieme vám, čo sme urobili, ale ukážeme vám, ako sme to urobili“

Spomedzi dospelých sa vyberie jeden vodca – cár. Skupina detí, ktorá sa predtým medzi sebou dohodla, prichádza k cárovi. Medzi nimi prebieha nasledujúci dialóg:

Dobrý deň, kráľ.

Ahojte deti. Kde si bol?

Na mlyne (alebo inom mieste, kde prebiehajú plánované akcie).

Čo si robil?

Nepovieme, čo sme urobili, ale ukážeme vám, ako sme to urobili.

Ľudové znaky

Nezasievajte pšenicu skôr, ako sa objaví dubový list.

Objavili sa komáre – je čas zasiať raž.

Tento jačmeň, keď kvitla kalina a breza uvoľnila listy.

Keď šišky na vianočnom stromčeku sčervenajú a šišky na borovici zozelenajú, je čas zasiať jačmeň.

Ak jarabina kvitne skoro, bude dobrá úroda ovos.

Ak sú brusnice zrelé, potom je zrelý ovos. Odkvitla jelša - je čas zasiať pohánku.

Z čoho sa vyrábala kaša?

Pomenujte obilninu, z ktorej bola kaša vyrobená.

Proso - (proso)

Pohánka - (pohánka)

Perlový jačmeň - (jačmeň)

Herkules - (ovos)

Krupica - (pšenica)

Ovsené vločky - (ovos)

Kukurica - (kukurica)

Hádanky

V mlyne je pšenica

Toto sa jej tu deje!

Berú ho do obehu a melú na prášok!

(múka)

Dodáva sa s ryžou, s mäsom,

Je to sladké s čerešňami.

Najprv ho dali do pece,

Ako sa odtiaľ dostane?

Potom to položili na tanier.

No a teraz zavolaj chalanov

Zjedia všetko po jednom kuse.

(koláč)

Bublám a nafukujem

Nechcem bývať v kanvici.

Už som unavená z kyslej kapusty

Dajte ma do rúry.

(cesto)

Čo nalejete do panvice?

Áno, ohýbajú to štyrikrát?

(palacinky)

Malé, chutné

Koleso je jedlé.

(bagel)

Sedí na lyžičke

Visiace nohy?

(rezance)

Jednoduché ingrediencie: múka, voda

A ukázalo sa, že jedlo

Buď vtipné kučery, alebo slamky, rohy, uši.

(cestoviny)

Bili ma palicami

Ukameňujú ma

Držia ma v ohnivej jaskyni

Rezali ma nožmi.

Prečo ma takto ničia?

Za to, že som milovaný. (Chlieb.)

Hra „Pozorne počúvajte“

Chcete si zahrať zaujímavú hru? Musíte byť veľmi opatrní. Prečítam vám báseň. Ak počujete názov výrobku, ktorý je vyrobený z múky, tlieskajte, ale ak nie je vyrobený z múky, nie. pripravený? Začať!

V pekárni máme bagety,

Buchty, rožky, bochníky.

Koláče, bochníky, buchty,

A vrkoče a tvarohové koláče,

Kurabye, sušienky, sušienky,

Sendviče, čaj s džemom.

Veľa perníkov, sladkostí,

Je tu pastilka a šerbet,

A koláč so sladkou náplňou,

A poleno a fudge...

Zavolajte, nehanbite sa. Vyberte si a pomôžte si!

Hra „Odkiaľ pochádza chlieb?

Vyhľadajte príslušný koncept

Kde ste kúpili chlieb? - ... (V obchode.)

Ako ste sa dostali do obchodu? - ... (Z pekárne.)

Čo robia v pekárni? - ... (Pečia chlieb.)

Čoho? - ... (Múka.)

Z čoho sa vyrába múka? - ... (Z obilia.)

Odkiaľ pochádza zrno? - ... (Z klasu pšenice.)

Odkiaľ pochádza pšenica? - ... (Vyrastal na poli.)

Kto to zasial? - ... (Pestovatelia obilia.)

"Pekár"

Každý stojí v kruhu (toto je koláč alebo koláč alebo tvarohový koláč) Teraz pripravíme koláč. Každý príde na to, čo to bude (mlieko, múka, droždie, cukor, vajce atď.) Moderátor striedavo vykrikuje, čo chce dať do panvice. Ten, kto sa pozná, skočí do kruhu, ďalší, skákajúci, vezme za ruky predchádzajúceho. Kým nie sú všetky komponenty v kruhu, hra pokračuje. Výsledkom je chutný koláč- jednoducho chutné.

Slovná hra „Khlebnik-Kalachnik“

V dávnych dobách sa pekári delili na chlebárov, kalachnikov, pirozhnikov, perníkov a palacinkárov. Pekári piekli chlieb. Čo myslíte, čo upiekli kalachniky? Dobre si premyslite, za každú správnu odpoveď dostanete čarovný žetón (učiteľ sa snaží, aby každé dieťa malo jeden žetón). Čo myslíte, čo sa piekli koláče? Atď.


Predstavujeme deťom hlavné obilniny: pšenicu, ryžu, jačmeň, raž, kukuricu, ovos, proso. Ochutnávame napríklad kukuričné ​​produkty: vločky, krúpy, tyčinky, zrná, pukance.
karty

Kurzy rozvoja reči pre seniorskú skupinu:

Prstová gymnastika "Chlieb"


Do cesta sa zamiesila múka ( ukážeme vám, ako miesiť cesto)
A urobili sme cesto z cesta :( Ukážeme vám, ako pripraviť koláče)
Koláče a buchty, ( ohýbajte prsty jeden po druhom)
Sladké tvarohové koláče,
Žemle a rožky -
Všetko dáme piecť do rúry. ( zatlieskaj)
Vynikajúce! ( natiahnite ruky dopredu)

Relaxačná hra „Zrná“
Znie hudba prírody.

Predstavte si, že ste malé zrnká hodené do zeme (deti sedia na koberci).

V zemi leží zrnko - tmavé, vlhké, mäkké. Slnko hrialo, pršalo. Semienko sa nafúklo, prasklo a objavil sa prvý výhonok (deti zdvihnú ruky hore). Výhonek prerazil zem a siahol po slnku (deti vstávajú). Vo vetre sa nekýve, naťahuje sa. Čas plynul - klíčok zosilnel a objavil sa klások. Aký druh kláska sa vyrába zo zrnka raže? (Žito.) Z pšeničného zrna, ktoré? (Pšenica.) Ktorý sa robí z ovsa? (Ovsené vločky.) Čo je potrebné pre rast a dozrievanie kláska? (Slnko, dážď a ľudské ruky.)
Experimenty a pozorovania
Ako vypestovať pleseň na chlebe? - experimentovať


Experiment: Ako funguje kvások?

zbierka nápadov z pinterest.com, vrátane téme „Profesia kuchára“
zbierka materiálov z rodnaya-tropinka.ru
Logika a matematika
karty s chlebom a číslami
Príprava ruky na písanie
kopírovanie "Mlyn"
Dokončite zrná!
Literatúra a čítanie
lekcie o ukrajinskej ľudovej rozprávke "Spikelet"
vintage trojrozmerná pohľadnica na motívy rozprávky "Klások" a v čiernobielej verzii

americký ľudová rozprávka"The Red Hen" (preklad z angličtiny)

(znaky je možné nahradiť)
Na farme žila červená sliepka. Kuracinými priateľmi boli čierny pes, veľká červená mačka a žlté húsatko.
Jedného dňa červená sliepka našla niekoľko pšeničných zŕn.
"Viem upiecť chlieb," pomyslela si červená sliepka.
Červená sliepka sa spýtala: „Kto mi pomôže zasadiť pšenicu?



"Tak to urobím," povedala červená sliepka. A sama zasadila pšenicu. Červená sliepka sa spýtala: Kto mi pomôže pokosiť pšenicu?

"Ja nie," povedala veľká červená mačka.
"Ja nie," povedalo žlté húsatko.
"Tak to urobím," povedala červená sliepka. A sama kosila pšenicu.
Unavená červená sliepka sa spýtala: „Kto mi pomôže odniesť pšenicu do mlyna a pomlieť ju na múku?
"Ja nie," povedal čierny pes.
"Ja nie," povedala veľká červená mačka.
"Ja nie," povedalo žlté húsatko.
"Tak to urobím," povedala unavená červená sliepka. Sama odniesla pšenicu do mlyna a pomlela ju na múku. Veľmi, veľmi unavená červená sliepka sa spýtala: „Kto mi pomôže upiecť chlieb?
"Ja nie," povedal malý čierny psík.
"Ja nie," povedala veľká červená mačka.
"Ja nie," povedalo žlté húsatko.
"Tak to urobím," povedala veľmi, veľmi unavená červená sliepka. A chlieb upiekla sama. Červená sliepka sa spýtala: Kto mi pomôže zjesť chlieb?
"Pomôžem!" povedal čierny pes.
"Pomôžem!" povedala veľká červená mačka.
"Pomôžem!" povedalo žlté húsatko.
"Nie! Urobím to sama!" zakričala červená sliepka.
A chlieb jedla sama.
Viaceré pracovné listy
detská knižka "Červená sliepka" alebo karty do hry "Čo najskôr, čo potom?"
Vonkajšie hry

bieloruský ľudová hra"Proso" (Prosa)

Hráči stoja v rade. Moderátor pristúpi k jednému z nich a hovorí:
- Príďte k nám natrhať proso.
- Nechcem!
-Máte kašu?
- Práve teraz!
- Ach, ty sa vzdávaš!
Po týchto slovách líder a quitter (gultai) prebehnú okolo radu a jeden z nich, ktorý bežal rýchlejšie, zaujme voľné miesto v rade. Ten, kto zostáva, sa stáva vodcom.
Pravidlá hry. Musíte začať behať až po slovách: "Ach, ty si prestal!" Aby sa vodca a gultai pri behu navzájom nerušili, vodca by mal bežať pozdĺž čiary pred chlapmi a gultai by mal bežať za nimi. Ten, kto sa postaví ako prvý, vyhráva.

Lotyšská ľudová hra „Sito“(Sady)

Hráči stoja v rade. Jeden z účastníkov hry zostáva mimo radu - je to sito. Sito pristúpi k osobe stojacej ako prvému v rade a povie: "Toto, toto sito!" Pýta sa: "Čo chceš, sito?" Sito odpovedá: "Jemná múka." Hráč, ktorého oslovil hráč sita, hovorí: "Utekaj za ňou!" Potom sa sito rozbehne za hráčom v hre, ktorý je posledný v rade a snaží sa ho chytiť. Uteká a snaží sa byť prvý v rade. Ak sa mu to podarí, je zachránený. Ak sito chytí bežca, potom si vymenia úlohy, prvé sito sa stane prvým v rade.
Pravidlá hry. Nemôžete vybehnúť z radu skôr, ako vyslovíte všetky slová.

Ukrajinská ľudová hra "Chlieb" (Khlibchik)

Každý, kto chce hrať, držiac sa za ruky, stojí vo dvojiciach (pár po páre) v určitej vzdialenosti od hráča, ktorý nemá pár. Hovorí sa tomu chlebník.
- Pečiem a pečiem chlieb!(Ten malý chlapík kričí.)
-Budete to piecť?(Pýta sa zadný pár.)
- Ja to upečiem!
- Utečieš?
- Pozriem sa!
S týmito slovami sa dvaja zadní hráči rozbehnú opačným smerom s úmyslom spojiť sa a postaviť sa pred povaľujúceho. A snaží sa jedného z nich chytiť skôr, ako sa chytia za ruky. Ak sa mu to podarí, s chyteným vytvorí nový pár, ktorý sa stane prvým a hráč, ktorý zostane bez páru, sa stane živiteľom rodiny. Hra sa opakuje v rovnakom poradí.
Pravidlá hry. Posledný pár môže bežať až po skončení návesti.

Nápady na aktivity a remeslá:
listová nášivka "Myš a veterný mlyn"
panel obilnín a cestovín "Mlyn"
panel "Klásky" z tekvicových semien

našiel na

Olesya Kirzhaeva
ODR seniorská skupina na tému týždňa „Chlieb je hlavou všetkého“

Edukačná činnosť v režimových chvíľach.

Téma: "Chlieb je hlavou všetkého."

1. Rozšíriť porozumenie detí o tom, odkiaľ chlieb pochádza;

2. Naučiť sa rozpoznávať pekárenské výrobky;

3. pestovať úctu k práci ľudí, ktorí pestujú chlieb;

4. Obohaťte aktívnu slovnú zásobu detí o slová na danú tému.

Fyzický vývoj

Po. Vonkajšia hra "Úroda".

Ciele: Rozvíjať koordináciu pohybov a slov, naučiť sa správne používať slovesá v reči: „zbierať“, „trénovať“, „vykopávať“, „strihať“, „trhať“, koordinovať slová vo vetách, keď hovoríme o zbere.

Ut Vonkajšia hra "Bochník".

Ciele: Cvičiť deti v koordinácii akcií so slovami, aktivovať slovnú zásobu a zvýšiť motorickú aktivitu.

St. Cvičenie „Zbierajme klásky“

Ciele: Rozvíjať obratnosť a rýchlosť reakcie.

Št. Vonkajšia hra „Rýchlo vezmi, rýchlo polož.“

Úlohy: Vyzvite deti, aby povedali pravidlá hry, vysvetlili, ako by sa hráči mali správať, ustanovte sudcu, ktorý bude kontrolovať dodržiavanie pravidiel. Posilnite telo dieťaťa.

Pia. Práca v telovýchovnom kútiku.

Ciele: Pokračovať v oboznamovaní detí s pohybovými technikami a atribútmi telovýchovného kútika. Zopakujte si pravidlá bezpečného správania so švihadlom, naučte sa vykonávať cviky so švihadlom (točenie lana v oboch rukách). Zvýšte motorickú aktivitu detí a rozvíjajte nezávislosť.

Sociálny a komunikačný rozvoj

Po. Herná situácia "Čo ti povedal obrúsok?"

Ciele: Diskutujte s deťmi o účele obrúskov. Naučte sa ukladať obrúsky úhľadne do držiakov na obrúsky, aby sa dali ľahko vybrať.

Ut Starostlivosť o seba: cvičenie „Mokré - suché“.

Ciele: Naučiť deti samostatne identifikovať veci, ktoré treba po prechádzke vysušiť. Vytvorte si zvyk starať sa o osobné veci a udržiavať túžbu pomáhať súdruhom.

St. Zápletka - hra na hranie rolí„Obchod“, pozemok „Oddelenie pekárne“.

Ciele: Naučiť deti využívať svoje vedomosti v hre o tom, aké druhy obchodov existujú a čo predávajú. Naučte sa vyberať náhradné predmety, potrebné atribúty a zariaďovať miesto pre hru.

Ciele: Upevniť vedomosti detí o častiach dňa, o činnostiach detí v iný čas deň. Naučte sa používať konštrukcie predpokladov v reči a zdôvodnite odpovede.

Pia. Úvod do beletrie: rozprávanie rozprávky „Okrídlený, huňatý a maslový“, adaptácia I. Karnaukhovej.

Ciele: Naučiť deti pozorne počúvať, odpovedať na otázky k textu, prerozprávať určité pasáže, porozumieť postavám.

Práca v prírode: zber semien.

Ciele: Naučiť deti zbierať semená na jarné sadenie, ukázať, ako sa zrelé semená líšia od nezrelých, porovnať semená rôznych farieb.

Kognitívny vývoj

Po. Skúmanie klasov obilia.

Ciele: Zoznámiť deti s vzhľad uši, pestujte opatrné zaobchádzanie so sušenými klasmi.

Ut Konverzácia „Odkiaľ pochádza koláč“

Ciele: Pokračovať v oboznamovaní detí s prácou pestovateľa obilia, rozprávať sa o pestovaní obilnín, o procese výroby pekárenských výrobkov a vzbudzovať úctu k práci.

Didaktická hra „Nádherná taška“ na tému.

Ciele: Naučiť deti využívať schopnosť rozpoznať a správne pomenovať pečivo a jeho vlastnosti pri riešení herných úloh

St. Skúsenosti „Ako miesiť cesto“

Ciele: Zoznámiť deti s procesom miesenia cesta.

Konverzácia "Chlieb je hlavou všetkého."

Ciele: Aktualizovať a doplniť vedomosti detí o tom, odkiaľ u nás doma chlieb pochádza, koľko ľudí na tom pracuje, vzbudzovať úctu a vďačnosť k týmto ľuďom a k chlebu.

Št. Rozhovor o profesii pekára.

Ciele: Povedzte deťom, koľko chleba sa pečie v pekárňach; Nechajte deti pocítiť, aké dôležité je povolanie pekára.

Pia. Didaktická hra „Hádaj, čo chystáme“.

Ciele: Rozvíjať logické myslenie, pozornosť, samostatnosť, naučiť sa identifikovať podstatné znaky predmetov.

Vývoj reči

Po. Didaktická hra „Farebná hruď“.

Ciele: Rozvoj detskej reči, formovanie schopnosti sústrediť sa na zakončenie slova pri zhode podstatných mien stredného (ženského) rodu so zámenom.

Ut Hra s prstami"cesto"

Ciele: Rozvinúť schopnosť koordinovať pohyby s textom.

St. Preskúmanie série obrázkov sprisahania na tému „Pestovanie chleba“

Ciele: Rozšíriť slovnú zásobu, reč, poskytnúť predstavu o ceste obilia od sejby po zber, pestovať úctu k práci ľudí, ktorí pestujú chlieb.

Št. Didaktická hra „Reťaz slov“.

Ciele: Naučiť deti vyberať slová (podstatné a prídavné mená, ktoré charakterizujú akékoľvek predmety s podobnými vlastnosťami.

Pia. Úvod do prísloví o chlebe.

Ciele: Predstaviť ľudové príslovia o chlebe, vzbudiť záujem o ľudové umenie.

Hra „Popíšte pečivo“

Ciele: Rozvíjať súvislú reč; schopnosť opísať produkt na základe jeho charakteristických vlastností.

Umelecký a estetický vývoj

Po. Skúmanie reprodukcie obrazu „Moskva Snack. Chleby“ (I. Maškov).

Ciele: Pokračovať v oboznamovaní detí s maľovaním; rozvíjať asociatívne myslenie a emocionálnu citlivosť u detí.

Piesňová kreativita: nájdite intonácie piesne pre daný text.

Ciele: Naučiť deti improvizovať, vymyslieť melódiu k danému textu a v súlade s ňou vyberať hudobno-výrazové prostriedky.

Ut Hra – dramatizácia rozprávky „Kolobok“

Ciele: Rozvíjať výraznosť intonácie, mimiky, pohybov, naučiť deti vyberať výrazové prostriedky v súlade s charakterom postáv.

St. Tvorivá dielňa: modelovanie zo slaného (maslového) cesta.

Ciele: Rozvíjať modelárske zručnosti: spájanie, sploštenie, lisovanie, kultivovať presnosť pri práci s cestom.

Št. Piesňová hra „Spikelets“ (hudba N. Gubanova).

Ciele: Rozvíjať tvorivé schopnosti detí, učiť, zreteľne spievať, správne intonovať melódiu piesne.

Pia. Spievanie ruskej ľudovej piesne „Palacinky“

Ciele: Rozvíjať sluch pre hudbu a motorickú aktivitu.

Publikácie k téme:

Zhrnutie integrovaných súvislých vzdelávacích aktivít „Chlieb je hlava všetkého. Ako sa chlieb dostal na náš stôl"Štátna rozpočtová predškolská inštitúcia materská škola č. 44 kompenzačného typu, okres Kirov, Petrohrad Výpis z integr.

Abstrakt OOD „Chlieb je hlavou všetkého“ Téma: „Chlieb je hlavou všetkého“ Cieľ: rozvíjať kognitívny záujem o vzhľad chleba na našom stole. Rozvoj detskej reči prostredníctvom.

Zhrnutie spoločnej aktivity „Chlieb je hlavou všetkého“ (stredná skupina) Obsah programu: Poskytnite predstavu o tom, z čoho sa vyrába chlieb. Rozšíriť vedomosti detí o význame chleba v živote človeka prostredníctvom.

Nástenné dekorácie v halách MATERSKÁ ŠKOLA- veľmi zaujímavá činnosť. Tento akademický rok sme vymysleli a zrealizovali niekoľko rôznych.

NOD „Chlieb je hlavou všetkého“ Integrované priamo vzdelávacie aktivity. Téma: Ako sa pestuje chlieb. Ciele: Vzdelávacie: upevniť myšlienky.

Didaktické hry na oboznámenie predškolákov so svetom okolo nich na tému „Chlieb je hlavou všetkého!

"Od semienka po buchtu"

Cieľ: Formovať u detí pochopenie procesu pestovania chleba, obohacovať ich slovnú zásobu a sociálne skúsenosti.

Materiály: Tematické karty.

Priebeh hry: Chlieb musí prejsť dlhú cestu, aby sa dostal na stôl. Premýšľajte a pomocou kariet vytvorte model toho, ako sa chlieb dostane na náš stôl.

Obilie-klíčky-klásky-múka-cesto-žemľa.

Možnosť 1: „Povedz slovo“

Cieľ: Rozšírte chápanie detí o profesiách ľudí, ktorí sa podieľajú na pestovaní chleba.

Materiály: Karty zobrazujúce chlebové povolania.

Priebeh hry:

Učiteľ začína vetou „Pole kontroluje.....agronóm, pole orie....traktorista seje obilie....sejačka pracuje na kombajne...kombajnista. melie múku.....mlynár.... , miesi chlieb...múčnik, pečie chlieb...pekár....predáva chlieb...predavač.“

Možnosť 2: „Kto potrebuje čo na prácu?“

Materiály: Obrázky s „obilnými“ profesiami.

Cieľ: Pokračovať v budovaní vedomostí o profesiách ľudí, ktorí pestujú chlieb, obohacujú sociálne skúsenosti, rozvíjajú pozornosť, pamäť a logické myslenie.

Priebeh hry: Deti stoja v kruhu, učiteľ rozdá deťom obrázky znázorňujúce „obilné“ profesie, každé dieťa ukáže svoj obrázok a povie, čo tento človek potrebuje k práci.

Napríklad: Traktorista – traktorista

Sejačka - obilie

Kombajn

Mlynár – mlyn a obilie

Múčnik - múka

Pekár - cesto

Cukrár - múka a cukor

Vodič-auto

Predajca-pekárske výrobky.

Možnosť 3: "Povedzte mi, kto to je?"

Deťom sa ukážu kartičky s povolaniami, musia pomenovať povolanie.

Možnosť 4: „Hádanie!

Karty sú položené v rade, dieťa je požiadané, aby sa pozorne pozrelo, potom sa karty otočia a dieťa je požiadané, aby vymenovalo povolania v poradí.

Možnosť 5: „Kto chýba?“

Karty s povolaniami sú rozložené v rade, na spustenie hry si môžete vziať 5 povolaní, potom pridať ďalšie, dieťa je požiadané, aby sa pozorne pozrelo a potom zatvorilo oči. Akákoľvek karta je odstránená, dieťa musí uhádnuť, ktoré povolanie je preč.

"Priraď príslovie"

Cieľ: Naďalej oboznamovať deti s ľudovým umením, učiť ich chápať hodnotu chleba v ľudskom živote a obohacovať ich slovnú zásobu.

1 Chlieb v ústach - myseľ v hlave!

2 Ak chcete jesť rožky, neseďte na sporáku!

3 Matka voda je chlieb, otec!

4 Chlieb a voda sú hrdinské jedlo!

5 Veľa snehu znamená viac chleba!

6 Ak nemôžete žiť bez zlata, nemôžete žiť bez chleba!

"Pravda alebo lož"

Materiály: Karty sú žlté a červené.

Priebeh hry: Učiteľka rozdá deťom žlté a červené karty. Vysvetľuje pravidlá, ak je tvrdenie o chlebe pravdivé, potom si deti musia vyzdvihnúť kartičku žltá farba, a ak to nemôžete urobiť alebo to nie je pravda, potom je to červené.

1 Chlieb rastie v záhrade. (v teréne).

2 Pracuje pekár na kuchynskom robote?

3 Nepotrebuješ slnko na pestovanie chleba?

4 Predáva predajca v obchode klásky?

5 Pracuje v mlyne mlynár?

6 Je možné vyhodiť chlieb?

7 Dáva ti chlieb silu?

8 Je možné jesť chlieb špinavými rukami?

9 Potrebujete sa starať o chlieb?



Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Bol tento článok nápomocný?
Áno
Nie
Ďakujem za spätnú väzbu!
Niečo sa pokazilo a váš hlas nebol započítaný.
Ďakujem. Vaša správa bola odoslaná
Našli ste chybu v texte?
Vyberte ho, kliknite Ctrl + Enter a my všetko napravíme!