O koupelně - Strop. Koupelny. Dlaždice. Zařízení. Opravit. Instalatérství

Výuka gramotnosti "Zvuky - a písmeno "M". Shrnutí lekce písmeno m Úkoly na hlásku m pro předškoláky

Poznámky k lekci gramotnosti

v přípravné školní družině

"Zvuk a písmeno M"

Cíle: 1. Vzdělávací: Naučit děti identifikovat hlásku první souhlásky ve slově; zavést písmeno M; upevnit dovednosti analýzy zvuku, sestavení zvukového diagramu slova; upevnit schopnost obnovit deformovanou větu.

2. Vývojové: Rozvoj fonematického sluchu a sluchově-verbální paměti; rozvoj logického myšlení, pozornosti, paměti.

3. Výchovné: pěstujte přátelský a respektující přístup ke členům své rodiny.

Vybavení: obrazy „Dům“, obrázky: míč, myš, malina, mouka, medvěd, kouř, auto; zvukové domy; písmena M, rozdělená abeceda; modré a červené kruhy pro označení zvuků; kartičky se slabikami a slovy: am, om, um, ma, mo, mu, mami.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Dobré ráno. Podívejte se, kolik hostů k nám přišlo, pozdravte je.

Nyní se postavte do kruhu. Mám v rukou kouzelnou kouli, ta dodává dobrou náladu každému, kdo ji drží v ruce. Předáme si to a popřejeme si dobré ráno.

II. Nahlaste téma lekce. Q: Kluci, dnes budeme pokračovat v cestě po kouzelné zemi zvuků a písmen, seznámíme se s novými zvuky a písmeny. Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi písmenem a zvukem?

Slyšíme a vyslovujeme zvuky, ale nevidíme je, ale vidíme, píšeme a čteme písmena.

Otázka: S některými zvuky a písmeny jsme se již seznámili. Vyjmenuj je.

A, O, U, I.

Q: Co jsou zač?

Samohlásky.

Otázka: Jak se vyslovují? + Zdarma, snadno, s hlasem.

Otázka: Podívejte se na diagram tohoto slova. Z jakých zvuků se skládá? + Ze samohlásek.

Q: Kolik jich je? + Dva.

Otázka: Vyberte pro tento diagram krátká slova. Ach! Páni! Eeyore!

Q: Jak se jmenují zvuky, když nám něco překáží při jejich vyslovování? + souhlásky.

co to je? (obraz „Domov“ je vystaven)

Jaký zvuk jsi naposledy slyšel v tomto slově?

Dnes budeme studovat zvuk a písmeno „M“

Ano, potřebujeme písmeno, které zastupuje tyto zvuky. Tady je.

Hůl a hůl, s klíštětem mezi nimi.

A všem je to hned jasné: výsledkem je písmeno M.

Drželi jsme se za ruce a vstali

A začali vypadat jako M. Vypadají kluci jako písmeno M?

Q: Podívejte se na ni pozorně. Jak vypadá? Otázka: Kolik prvků má? Otázka: Nyní napíšeme tento dopis do vzduchu.

III. Charakteristika zvuku artikulačními a akustickými charakteristikami. Při vyslovení hlásky [m] jsou rty sevřené, v cestě proudu vzduchu je překážka, proud vzduchu jakoby rty trhá.

co je to za zvuk? (souhláska)

A chci si s tebou zahrát slovní hry. Pojmenujte zeleninu hláskou M (mrkev, rajče).

Pojmenujte ovoce a bobule s tímto zvukem (rybíz, mandarinka, malina, citron).

Nyní pojmenujte jarní měsíce hláskou M (březen, květen).

Otázka: Znám jinou hru, jmenuje se „Kde zní živě? »

Otázka: Musíte určit místo zvuku ve slově, uprostřed, na konci nebo na začátku.

B: Maska, trpaslík, sumec, muchovník, citron, medúza. (zobrazuji obrázky).

Tělesná výchova moment.

Analýza zvukových písmen.

Q: Kluci, řekněte mi, jaké je podle vás oblíbené slovo všech dětí na světě?

MATKA

O: Pojďme analyzovat toto slovo a vytvořit jeho diagram a pak si ho přečíst.

(vytvoření slovního diagramu).

V: - Jakým láskyplným jménem říkají děti své matce? (Mami, maminko, maminko, milovaná, drahá)

IV. Rozvoj fonematického sluchu.

Nyní si zahrajeme hru „Kdo je pozorný?

- (jméno dívky, vymyšlené dětmi) se učí říkat slova, ale chybí mu zvuky. Pomozme jí: .alina, .ukha, .edved, dy., .ashina, do..

Děti určují umístění hlásky m

Mluvení ve sboru, v podskupinách, individuálně

VI. Tělesná výchova minuta.

VII. Rozvoj zrakové pozornosti a paměti.

Maya a Mitya rádi hrají hru „Co chybí? Ty a já to budeme hrát taky.

Vystaveny jsou hračky: auto, mozaika, pyramida, hnízdící panenka.

Pamatujte, kde jsou hračky. Zavři oči.

Hračky jsou přeskupené.

Nyní otevřete oči. co se změnilo? (Hračky jsou přeskupené. Dříve stála hnízdící panenka mezi autem a pyramidou, ale nyní stojí...).

VIII. Vývoj fonematické reprezentace.

Celá rodina jede na dovolenou k moři. Čím budou jezdit? (autem). Budou létat? (letadlem). Jaká je první hláska ve slově „auto“? Kde jste slyšeli zvuk [m] ve slově „letadlo“?

Co si s sebou vzali? Pojmenujte pouze ty objekty, jejichž názvy obsahují zvuky [m].

IX. Obnova deformovaných vět.

Máma navrhla Mityovi, aby udělal věty. Poslechněte si, co udělal:

"Mami, umyj Mityu."

"Poblíž domu kvetou máky."

"Dima si umyj ruce mýdlem."

Pomozme Mityovi sestavit tyto věty správně.

Hledání písmene M ve schránce písmen

Najděte písmeno, které představuje zvuky [m]. Přelakujte to.

XI. Shrnutí lekce.

S jakými zvuky jste se dnes setkali?

Co dalšího jste se během lekce naučili?

Co pro vás bylo v lekci těžké?

Děkuji všem za vaši práci.

Nápravné a rozvojové úkoly.

1. Naučte dítě určovat směr zvuku v prostoru.

2. Připravte dítě na zvládnutí zvukově-slabičné řady vytvářením časoprostorových reprezentací.

3. Naučte dítě jasně vyslovovat hlásky [M] a [M"], rozlišovat hlásky podle ucha a ve výslovnosti.

4. Zaveďte do pasivní a aktivní slovní zásoby dítěte následující pojmy: „souhláska“, „tvrdá (měkká) souhláska“.

5. Naučte se určovat místo hlásek [M], [M"] na začátku, uprostřed a na konci slov.

6. Naučte se analyzovat slabiky jako AM, MA.

Cvičení 1. Didaktické cvičení „Následuj zvuk“ (rozvoj sluchové pozornosti).

Dospělý zaváže dítěti oči a zazvoní na zvonek. Dítě musí následovat zvuk zvonku.

Úkol 2. Didaktické cvičení „Před – mezi – po“.

Dospělý vyzve dítě, aby si vzpomnělo na roční období, měsíce, dny v týdnu, které si pamatuje; žádá, aby je řekl v pořadí. Pak se dospělý ptá: jaký je první měsíc v roce? poslední? před březnem? po březnu? mezi červnem a srpnem? (Podobně se hra hraje na základě dnů v týdnu a ročních období.)

Úkol 3. Představujeme zvuk [M].

Dospělý požádá dítě, aby hádanku uhádlo a odpovědělo na otázku:

Hladový - bučení,

Plné - žvýká,

Dává mléko všem dětem. (Kráva)

"Jak kráva bučí?" - "MMM..."

Dospělý ukazuje dítě před zrcadlem a vysvětluje artikulaci zvuku [M]: když vyslovíme zvuk [M]:

Rty jsou zavřené bez napětí;

Vzduch vychází nosem;

Krk "funguje".

Dospělý ukazuje dítěti zvukový symbol [M]: kráva bučí: MMM...,

pak vysvětluje, že zvuk [M] nelze zpívat, protože houby vytvářejí překážku vzduchu. Tento zvuk je souhláskový, tvrdý, znělý (krk „funguje“), proto hlásku [M] označujeme modrým kroužkem se zvonkem. Tímto způsobem se dítě učí vlastnosti zvuk [M].

Úkol 4. Fonetické cvičení.

Kráva bučí: MMMMMMMMMMM... (za dospělým dlouze vyslovujte hlásku [M]).

Úkol 5. Didaktické cvičení „Tlesk rukama“.

Dospělý vysloví řadu zvuků, slabik, slov a požádá dítě, aby tlesklo, pokud uslyší zvuk [M] (izolovaně, po slabikách, ve slovech):

m, a, y, m, ma; am, ar, nebo, om, ma, mu, ka, sa, we;

mák, Olya, moucha, dům, polévka, mouka;

Úkol 6. Dospělý vyzve dítě, aby pozorně poslouchalo a opakovalo slabiky, zatímco dítě by mělo cítit, jak se při vyslovení zvuku [M] zavírají rty:

ma, mo, mu, my; jsem, om, mysl, im.

Úkol 7. Dospělý vyzve dítě, aby opakovalo posloupnost slabik:

ma-mo, ma-my, moo-ma, moo-my; hm-om, um-im, um-am, om-im.

Úkol 8. Dospělý vyslovuje slova a svým hlasem zdůrazní hlásku [M] v nich a dítě pojmenuje stejnou první (poslední) hlásku slovy:

mák, moucha, auto, mýdlo; dům, sumec, hrudka, šrot.

Úkol 9. Dítě má vybrat z řady nakreslených předmětů ty, jejichž jména obsahují hlásku [M]:

na začátku slov: mák, moucha, maska, značka;

na konci slov: dům, sumec, album;

uprostřed slov: taška, letadlo, lampa.

Pro určení místa hlásky [M] ve slově se doporučuje použít kartičku a modrý kroužek s rolničkou.

Úkol 10. Pamatujte s dítětem:

měsíce v roce, jejichž názvy obsahují hlásku [M] (březen, květen);

roční období, jehož název obsahuje zvuk [M] (zima).

Úkol 11. Doplňte věty (souhlaste zájmena s podstatnými jmény):

Tohle je můj... (klobouk). To je můj domov). Tohle je můj... (kabát). To jsou mé knihy).

Úkol 12. Představujeme zvuk [M"].

Dospělý položí dítěti otázku: „Jak se jmenuje mládě krávy? - "Tele."

Dospělý upozorní dítě na to, že tele je malé, zahučí: Mmm...

Poté dítě seznámí se symbolem zvuku [M"]: tele moos: moo... , X vlastnostizvuk: souhláska, měkká, znělá a označení: zelený kruh se zvonkem.

Úkol 13. Didaktické cvičení „Tleskněte rukama, když slyšíte zvuk [M"]“:

m, a, y, ma, m; já, ka, pa, mi, ki, já;

koule, polévka, miska, Míša, mír, vrána.

Úkol 14. Dospělý vyzve dítě, aby pozorně poslouchalo a opakovalo řadu slabik:

já-já, mi-můj...; ehm, hm...

Úkol 15. Dospělý požádá dítě, aby uvedlo obrázky, jejichž názvy začínají hláskou [M"]:

míč, miska, medvěd, křída, metro, měsíc.

Hry s obrázky: "Co chybí?"(dítě zavře oči, dospělý obrázek odstraní. Dítě si musí zapamatovat název obrázku, který byl odstraněn.)

"Co se změnilo?"(dítě zavře oči, dospělý si obrázky prohodí. Dítě si musí zapamatovat a nahradit původní řadu obrázků.)

Úkol 16. Rozlišení zvuků [M] - [M"]. Didaktické cvičení „Tleskněte rukama, když slyšíte zvuk [M]“:

m, m, m, m...; ma, me, mi, mu...;am, om...; míč, moucha, mák, Míša...,

Didaktické cvičení „Řekni opak“ (hra s míčem: dospělý vysloví slabiku s tvrdou souhláskou [M], přičemž dítěti hodí míč. Dítě chytá míč, vysloví slabiku s měkkým souhláskovým zvukem, vrácení míče dospělému atd.):

ma-mya, mo-..., mu-..., my-...; já-ma, mi-..., mu-..., já-...

Úkol 17. Dítě je požádáno, aby si mezi jmény vybralo ta, která začínají zvukem [M] ():

Míša, Mark, Marina, Miron...

Vložte do sešitu obrázky s obrázky objektů, jejichž názvy začínají zvuky [M] a . (Na konci lekce na toto téma dospělý vyzve dítě, aby si zapamatovalo, které obrázky si vložilo do sešitu.)

Úkol 18. Didaktické cvičení „Řekni slovo, pojmenuj první hlásku ve slově“.

V podzemí, ve skříni

Žije v díře

Šedé dítě.

Kdo je to?., (myš)

Celou zimu spal v kožichu,

cucal jsem hnědou tlapku,

A když se probral, začal řvát.

Je to lesní zvíře... (medvěd)

Hádej hádanky, pojmenuj první zvuk v odpovědi:

V zimě spí

V létě se včelstva rozvíří. (Medvěd)

Žádné ruce, žádné nohy,

A umí kreslit. (Zmrazení)

Dívka sedí ve vězení,

A cop je na ulici. ( Mrkev)

Létání po celý den

Všichni se nudí

Přijde noc

Pak to přestane. (Létat)

Naučte se čisté výroky:

Ma-ma-ma - sám jsem doma.

Mu-mu-mu - mléko pro každého?

Mo-mo-mo - jíme nanuk.

My-my-my - čteme knihu.

Mi-mi-mi - zazpívejte notu E.

Me-me-me - dej mi trochu trávy.

Úkol 19. Dospělý řekne pár slov a požádá dítě, aby určilo, co je v těchto slovech první zvuk, a pak s každým slovem vytvořil větu:

myš - medvěd; mýdlo - Mila; malý - zmačkaný.

Úkol 20. Cvičení pro prsty a rozvoj koordinace řeči s pohyby:

Psali jsme, psali jsme -

A teď všichni společně povstali

Dupali nohama,

Poplácal ruce.

Provádějte vhodné pohyby.

Psali jsme, psali jsme - Rytmicky zatněte prsty v pěst.

Naše prsty jsou unavené.

Trochu si odpočineme -

A začneme znovu psát.

Úkol 20. Představujeme písmeno M.

Písmeno M se dvěma hrby,

Jako velbloud - přesvědčte se sami!

O. Hoffman

Jak vypadá písmeno M? Písmeno M z prstů: zavřete konečky ukazováčků, spusťte je dolů spolu s prostředníčky a zbytek sevřete v pěst.

Hry s písmeny.

Úkol 21. Rozbor slabik: AM, MA. Kreslení diagramů z kruhů. (Souhláska je modrý kruh se zvonkem, zvuk samohlásky je červený kruh.)

Skládání slabik AM, MA z písmen dělené abecedy. Čtení, opisování, psaní hůlkovým písmem z diktátu.

Společnost Olesya
Lekce gramotnosti „Zní [M], [M‘]. písmeno M"

Předmět: Zvuky M, M. Dopis M.

Cíle: Seznamte děti s M zní, My, s písmeno M.

Úkoly:

Nápravně výchovné:

Schopnost dětí charakterizovat M zní, Můj

Upevňování znalostí dětí o domácích zvířatech a jejich mláďatech;

Nápravné a vývojové:

Rozvoj fonematického sluchu a percepce u dětí

Rozvoj obecné, jemné a artikulační motoriky

Rozšíření a zpřesnění aktivního slovníku

Nápravné a výchovné:

Rozvíjení sebeovládání řeči u dětí

Zařízení: alba od gramotnost; tužky; Soupravy pro sestavování diagramů; plakát s obrázkem domácích mazlíčků; obrázky, které mají název M zvuk, Мь; počítací tyčinky; hračka medvěd s batohem na zádech a marmeládou.

Průběh lekce:

1 Organizační moment

Chlapi dnes lekci máme hosta, ale abyste zjistili kdo, musíte hádat hádanka:

Je chlupatý, je velký,

V zimě spí v doupěti,

V létě žvýká bobule,

Bere včelám divoký med,

Dokáže hrozivě řvát

Ta kulometná bestie…. (medvěd)

Náš medvěd se od vás přišel naučit psát a číst, protože i on půjde příští rok do školy.

2 Upevňování toho, co se naučili materiál:

Dnes budeme spolu s Teddy Bearem pokračovat v putování magickou zemí zvuky a písmena, pojďme se seznámit s novými zvuky a písmena. Řekni mi, co je jiné dopis ze zvuku? (zvuky slyšíme a vyslovujeme, a vidíme písmena, pište, čtěte).

S nějakým zvuky a písmena Už jsme se setkali, vyjmenujte AUIYO - co to je? (samohlásky); PTKH (souhlásky). Jaký je rozdíl mezi souhláskou samohláska? (při vyslovování souhlásek zvuky vzduch naráží na překážku a při vyslovování samohlásek zvuky vzduch volně vychází a můžete je zpívat).

Hra "Tipni si zvuk artikulací» - U A O I Y

3 Zpráva tématu třídy

Mishka má ve svých škrábavých tlapkách hádanky a požádal mě, abych hádal jejich:

Pije benzín jako mléko

Může běžet daleko

Převáží zboží a lidi

Samozřejmě, že ji znáš (auto)

Skok-skok, skok-skok,

Buchta dohrála,

Ani vyskočí výš

Naše veselá... (míč)

Zavolejme tato hádaná slova znovu a zvýrazněme ta první zní v každém slově.

Auto je M, míč je M. Přesně s těmito seznámíme se prostřednictvím zvuků. Toto jsou jména staršího a mladšího bratra a jejich příjmení je EM. Při vyslovování těchto zvuky Vychází vzduch volně nebo narazí na překážku? (s bariérou, rty jsou v cestě). Takže tenhle souhláskový zvuk může být těžké (modrý) a měkké (zelená). A také souhlásky zvuky může být vyjádřeno i neznělo, zkontrolujte a řekněte nám, který to je zvuk? (vyjádřený).

4 Komunikace písmena a zvuky:

Hůlka a hůlka

Mezi nimi je klíště

A všem je to hned jasné

Ukázalo se písmeno M.

Spočítejte, kolik prvků je v tomto dopis? (4)

Rozložení písmena vyrobená z počítacích tyčinek:

A o tom je další báseň dopis, postavte se ve dvojicích, držte se za ruce, čelem dopředu.

Drželi jsme se za ruce a vstali

A začali vypadat jako M.

Na stolech máte tři vtipné muže, musíte je použít k rozložení slabiky: MY - my-my-my jsme sumci plavoucí v řece, MO-mo-mo-mo - Máša snědla nanuk, MI - mi-mi-mi ptáček mává křídly.

Připravte se na práci v albech, nezapomeňte na správné držení těla.

5 Práce v albech podle gramotnostní výchova O. S. Gomzyak

Otevíráme alba na straně 22. Máša a Míša přišli navštívit vaši stránku, mají narozeniny, potřebují rozdávat dárky, vzít modré a zelené tužky, pro Mášu nakreslíme modrou tužkou cesty k dárkům a pro Míšu s zelená tužka.

6 Fizminutka

Chodíme po špičkách

A pak na podpatky

Vypadáme jako chlapi

A jako nemotorný medvěd.

7 Hra na rozvoj fonematického povědomí "Tvrdý měkký"

Máte na stolech signální karty, řeknu slova, když uslyšíte měkké zvuk ty vychováš zeleného muže, pevný vychová modrého muže.

M-kára, krmítko, kouř, tašky, letadlo, mravenci

M – křída, rajče, komety, mlýn.

8 Analýza zvukových písmen:

Kluci, řekněte mi, jaké je oblíbené slovo všech dětí a lidí na světě? MATKA

Kolik slabik má toto slovo? zvuky M A M A vytiskneme toto slovo dvěma modrými tužkami (souhláska zvuk) a červená (samohláska zvuk) .

Prstová gymnastika:

Přichází rohatá koza,

Blíží se koza se zadkem.

Koza běží za ní,

Zvon zvoní.

Vždyť nejen lidé mají maminky, maminky mají i zvířata, podívejte se na plakát, vyjmenujte miminko a pojmenujte maminku. Veďte maminku k miminku ve svých albech.

9 Shrnutí třídy:

S níž zvuky potkali jsme se dnes? Popište tyto zvuky.

Výborně, kluci, odvedli jste opravdu dobrou práci. Aha, zdá se mi, že se medvěd pohnul, asi má z tebe velkou radost a něco si pro tebe připravil, pojď sem Míšo a podívej se, co má medvěd v batohu. (marmeláda). Děkuji Mishutko, jak je to chutné a sladké písmeno M Chlapi, vyzkoušíme vaši marmeládu!

V sekci učení písmen Dnes písmeno "M". Děti tento dopis milují, rychle si ho zapamatují a nazvěte jej dopis od maminky. A není náhoda, že ji děti milují, protože ve slově máma jsou dvě M.

Moji milí, už jsme mluvili o tom, že než dítě seznámíte s písmenem, musíte nejprve pracovat se zvukem.

Dnes vám navrhuji, než vám své dítě do písmene představíte, ověřte si, jak je vaše dítě pozorné? A k tomu si s ním hrajte.

Hra pro pozornost:

Nabídněte si zapamatování slov se zvuky [m, mґ], které najdete v pohádce G. Yudina „Básníci“.

BÁSNÍCI

Myška Myška a medvídě Míša leželi na mýtině a jedli maliny. Myš říká:

- Pojďme vymyslet básně. Poslechněte si, co jsem napsal:

Každý den a každou hodinu

Tvrdošíjně trváme na:

Na světě nikdo není

Lepší než naše...

- Maliny! - vykřikla Míša.

- Co s tím má společného "malina"! Chtěl jsem říct: "Lepší než naše matka."

-To je taky skvělé! A teď napíšu... O čem?

- No, alespoň o tom muchomůrku.

- Nejez bílé těstoviny

A jezte červené muchomůrky!

- Co jsi, co jsi! - Myš byla vyděšená. "Nemůžeš jíst muchomůrky, skončíš v nemocnici." Zde si poslechněte verš o doktorovi:

V lese není důležitější lékař,

Jaká živá zrzka...

- Aibolit! - zakřičelo medvídě.

- Ano, ne Aibolit, ale mravenec. Aibolit léčí zvířata a mravenec les.

- Jak toho tolik víš?

– Kdo hodně čte, hodně ví! - Myš odpověděla důležitě.

Po přečtení příběhu se zeptejte:

  • Líbila se dítěti pohádka?
  • Co jsi měl rád?
  • Jaká slova se zvuky [m, mґ] si pamatujete?

písmeno "M"

Vtipné básně

Mami, podívej!

Jako dvě sestry! G. Vieru

P Někam jsem spěchal,

Uprostřed se to zlomilo,

P Ne P teď úplně -

Stala se dopisem M.

G. Vanjukhina

Podáme si ruce

Usmějeme se na mámu

Jsme jako dopis M, spolu

Vydejme se odpoledne na květnový svátek.

V. Štěpánov

Tady je houpačka - dopis M!

Tady se může houpat každý!

E. Tarlapan

Medvídek ráno

Pořád tvrdohlavě říkal:

- Na světě nikdo není

Lepší než moje máma.

Drželi jsme se za ruce a vstali

a dál M stali se podobnými.

V. Štěpánov

Přátelé, drželi se za ruce

A oni řekli: "Ty a já -

To jsme my". Mezitím

Výsledkem je dopis M.

A. Šibajev

Máma umyla Milu mýdlem,

Mila dostala mýdlo do oka.

Mama Mile řekla:

– Nezlob se, dcero Míla!

"Nejsem naštvaná," ​​řekla Mila, "

brečím mýdlo.

I. Demjanov

Dopis M– začátek slov

rozmanité:

Malina, matka, muchovník a máslo.

M snadno se můžeme setkat:

Med, léky, mléko.

písmeno "M"

Přísloví a rčení

1. Mír buduje, ale válka ničí.

2. Hodně sněhu znamená hodně chleba.

3. Nestačí chtít, musíte umět.

Čistá řeč

Ma-ma-ma - sám jsem doma.

Mu-mu-mu - mléko pro každého?

Mo-mo-mo - jíme nanuk.

My-my my - čteme.

Mi-mi-mi - zazpívejte notu E.

Hry

Hra "Kdo je větší?"

1. Pamatujte, která bobule začíná zvukem [ m] a končí zvukem [ A]. (Maliny, moruše.)

2. Pojmenujte květiny, jejichž jména obsahují zvuk [ m]. (Mák, sedmikráska, sléz, heřmánek.)

3. Vyjmenujte produkty, jejichž názvy obsahují zvuk [ m]. (Maso, margarín, máslo, těstoviny, krupice, mléko, mouka, mandarinky.)

Hra "Řekni slovo."

Celou zimu spal v kožichu,

cucal jsem hnědou tlapku,

A když se probral, začal řvát.

Toto zvíře je lesní zvíře... (medvěd).

Bílý zajíc v černém poli

Skákal, běhal, dělal smyčky.

Stopa za ním byla také bílá.

Kdo je tento zajíc?.. (Křída).

* * *

V podzemí, ve skříni

Žije v díře

Šedé dítě.

Kdo je to?.. (Myš).

V létě je jich hodně,

A v zimě všichni vymřou.

Skákání, bzučení v uchu,

Jak se jmenují?.. (Mouchy).

Každý tady v lese je talentovaný -

A zpěvák a... (hudebník).

Naše Tanya hlasitě pláče,

Hodil to do řeky... (míč)

* * *

I když leží v mrazu,

Ale netřesou se zimou.

Ať jsou větry a voda svěží,

Krytí pláže... (mroži).

Vzdálenost polí je zelená,

Slavík zpívá.

Zahrada je oděna do bílé,

Včely létají jako první.

Hrom duní. Tipni si,

Co je to za měsíc?... (Smět).

Jsme štěně v mýdle a vodě

Dvě hodiny s žínkou... (prané).

Hra „Řekni větu“.

Kůň rve a kráva... (moos).

Pes štěká a kočka... (mňoukání).

Měsíc svítí a hvězdy... (blikat).

Hra "Magický řetěz".

Konvertovat myš PROTI miska.

(Myšpakomár - medvěd - miska.)

Hra "Dopis je ztracen."

Najděte ztracený dopis.

– skva, – insk, – ak, – etro, – a – a, – ir.

Hra "Naopak".

Pojmenujte slova začínající hláskou [ m], ve významu opačném k těmto slovům,

válka - ( svět), dohadovat se - ( postavit), rychle - ( pomalu), pevný - ( měkký), hloupé - ( moudrý), velký - ( malý).

Hra "Jeden - mnoho".

Uveďte tato slova v množném čísle: most – ( mosty), muzeum - ( muzeí), mouka - ( mouka), mýdlo - ( mýdlo), metro - ( metro).

Hra "Slovo pro tebe."

Mac... (- uši), maska... (- rád), maso… (- řezání), myš… (- jaka).

Hra "Match a Pair".

malé auto

mořská karmínová

muž je pomalý

klidný míč

jemná křída

muzeum zmrzliny

masový muzikál

Hra "Šest kouzelníků".

1. m– – – a – d.

Tuhle vymysleli lidé v Austrálii.

2. kouzelník – – – – – – – –.

Ten obsahuje jazz, písně a árie.

3. kouzelník – – – – –.

Tohle je krásná orientální květina.

4. – – – – – – kouzelník.

V tom dochází k toku různého zboží.

5. ma – g – – – – – – –.

Tenhle je na záhonku, je malý, ale krásný.

6. – – kouzelník –.

Kdyby nebylo tohoto, nebo spíše tohoto,

Od tebe bych odpověď nečekal.

Odpovědět: mustang, magnetofon, magnólie, obchodní dům, sedmikráska, papír.

Hra "Najít slova."

Hra "Hraní na schovávanou".

Otázka. Kdo další bydlel v domě? Pozorně si přečtěte návrh. Možná ještě někoho uvidíš.

Hra "Slabičné Lotto".

1. Přečti slabiky a tvoř s nimi slova. ( Mléko, matka, mýdlo, mráz atd.)

2. Na sazebním plátně je vytištěna slabika ma, je potřeba přidat další slabiku (slabiky), aby vzniklo celé slovo. ( Ma-ma, ma-lina, ma-ki.)

3. Vymyslete slova, ve kterých musí jedna ze slabik začínat

začínající na písmeno „m“: ma, ti, ma, si, ma, ra, ma, ro, ma, mu, lo, la, ma, lo, we. (Například: máma, málo, mýdlo, Rom, mouka, rám, Sima, Tim.)

Hra "Kouzelné písmeno".

L

A R? A JÁ

Odpovědět: armáda, lampa

Hra "Tailhead".

Jsme malá miminka.

Budeme rádi, když budete

Přemýšlejte o tom a zjistěte to

A začátky a ocasy.

Stranded mol mák

Odpovědět: čmelák, mlýn, chmel; mléko, dobře uděláno, krtek, pryskyřice, molekula; těstoviny, houpací síť, maketa atd.

Hra "Černá a bílá".

křída - - - - -

-- křída --

- křída -

- křída - - - -

Možná odpověď:

mlýn, koště, čmelák, odvážlivec.

Hra "Šifrované slovo".

Uhodněte slovo pomocí kódu.

Odpovědět: mandarinka.

Odpovědět: mrkev, větev, kbelík, koště.

2. Kruhový diagram.

Hádejte zašifrované slovo.

Odpovědět: Murzilka.

Měňavci

PANÍ. POKOJ JIM.

MOKNET OKSANA S KOČETEM

Odpovědět: tlapka. Odpovědět: džus.

Hádanky

Červené korálky visí

Dívají se na nás z křoví.

Tyto korálky mám moc ráda

Děti, ptáci a medvědi.

(Maliny.)

Co je to za mistra?

Aplikováno na sklo

A listí a tráva,

A houštiny růží?

(Zmrazení.)

Přátelé různých výšek

Ale vypadají stejně

Všichni sedí vedle sebe,

A jen jedna hračka.

(Matrjoška.)

Obr stojí v přístavu,

Rozsvícení temnoty

A signály lodím:

"Navštiv nás!"

(Maják.)

Bili ho rukou a holí,

Nikdo ho nelituje.

Proč bijí chudáka?

A za to, že je nafoukaný!

(Míč.) S. Marshak

Červený nos vrostl do země,

A zelený ocas je na vnější straně.

Nepotřebujeme zelený ocas

Vše, co potřebujete, je červený nos.

(Mrkev.)

Bílý oblázek se roztavil a zanechal na tabuli stopy.

(Křída.)

Ta bestie je chundelatá, paličkovaná,

Cucá tlapu v pelíšku.

(Medvěd.)

Rozžhavený šíp pokácel u vesnice dub.

(Blesk.)

Starý muž u brány odtáhl teplo.

Neutíká a neříká mu, aby stál.

(Zmrazení.)

Pracuji v artelu U kořenů střapatého smrku Táhnu kládu po pahorcích -

Je větší než tesař.

U nás pilu nenajdete;

Nepokáceli jsme kmeny,

Neklepali sekerou, -

A pod smrkem vyrostl dům.

(Mravenec.)

V lese u pařezu je ruch a ruch: Pracující lidé jsou celý den zaneprázdněni a staví město pro sebe.

(Mravenci.)

Ti malí se sami bojí koček,

Žijí pod podlahou a nosí tam všechno.

(Myši.)

Je malá, ale nikdo ji nemá rád.

(Myš.)

Myslím, že praktický materiál nadpisy učit se písmena začínající na "M" Líbilo se vám. Komentáře jsou vítány!

Tichoněnková Elena Pavlovna

Logoped učitel, MBDOU všeobecná vývojová mateřská škola č. 62 "Zhemchuzhinka, Mytishchi, Moskva

Tikhonenková E.P. Shrnutí lekce v přípravě na učení se číst a psát: „Zvuky M, M a písmeno M“// Sova. 2016. N4(6)..11.2019).

Cílová: objasnění znalostí o zvukech [M], [M"]

úkoly:

  • Vzdělávací: Představte zvuk [M] a grafický obrázek písmene, naučte děti správně podávat akusticko-artikulační charakteristiky a rozvíjejte dovednosti analýzy zvuku.
  • Vývojový: rozvíjet dovednosti ve slovotvorbě přídavných jmen od podstatných jmen, rozvíjet jemnou a hrubou motoriku, dechovou a hlasovou sílu řeči, fonematický sluch, pozornost, myšlení, prostorové vnímání;
  • Vzdělávací: Pěstujte respekt k odpovědím svého přítele.

Zařízení:

Demo materiál: krásná obálka s uvedenou adresou skupiny, kousky světlého papíru, „kameny“ - písmena, „říční“ koberec, velký labyrint s „norky“, dětská myš, kresba domu, vzorový dopis, vzorek úkoly z listu, tři krabice různých typů množství.

Leták: rozstříhané obrázky pro podskupinu dětí, pracovní list s úkoly, tužky, podnosy s písmennými prvky, slovní proužky, kolečka (zelená, červená, modrá).

Průběh lekce

1. Organizační moment

Děti jsou vítány u vstupu do skupiny. "Dobré ráno lidi! Mnozí z vás přišli do školky velmi brzy, ale nezapomněli jste si umýt obličej a vyčistit zuby? Připomeňme si, jak to děláme"

- Samomasážní a artikulační gymnastika

Voda, voda, umyj můj obličej ( Pohybujeme dlaněmi podél čela od středu ke spánkům)

Aby se ti leskly oči ( od koutků očí podél lícních kostí ke spánkům)

Aby se ti červenaly tváře (Třete si tváře dlaněmi krouživými pohyby)

Aby se vám smála ústa (ukazováčky od středu nad horním rtem a poté pod spodním rtem vedou k okrajům rtů)

Zub byl čistý a bílý (usmívejte se, ukazujte zuby a držte po dlouhou dobu)

Logoped: Dnes vám do školky dorazila zpráva ze země zvuků a písmen! (ukáže obálku) „Drazí kluci! Zveme vás k návštěvě naší země, seznamte se s novým zvukem a naučte se psát písmeno představující tento zvuk.“

- práce na síle dýchání řeči

Když děti dají souhlas a vydají se, silnici zablokuje „rychlá řeka“. Žádný přejezd ale není.

Logoped se zeptá dětí, jaké roční období je venku a požádá je, aby svou odpověď zdůvodnily. (Děti pojmenovávají znamení zimy.)

Logoped: A naše sněhové vločky zakryly všechno na tácu. Pojďme se všichni společně zhluboka nadechnout nosem a pořádně fouknout na sněhové vločky a sevřít rty do hadičky.

Děti odfouknou listy a uvidí „kameny“ s písmeny A, O, U, E, I.

Logoped: Tyto kameny používáme k přechodu řeky.

Přes řeku se pokládají kameny a každé dítě po vzoru učitelky skáče z kamene na kámen a hlasitě a zřetelně volá na písmeno pevným útokem.

Když děti přešly na druhou stranu, uvidí dům. "Kdo bydlí v domě?" Děti hádají hádanku:

V podzemí, ve skříni

Žije v díře

Šedé dítě

Kdo je to?... (Myš)

3. Předmět zprávy.

- Práce na slovotvorbě přídavného jména od podstatného jména

Logoped vytáhne majitelku myši. „Existují různé druhy myší. Jak se říká myši, která žije v domě člověka? (myš domácí). Myš na počítači? (počítač). A co myš, která žije na poli?" (polní myš) Polní myš Mila si pro vás dnes připravila úkoly.

- Práce na orientaci na listu papíru a rozvoji sluchové pozornosti.

Před dětmi se objeví tablet - labyrint.

Logoped: Polní myš má mnoho skladišť a všechny jsou propojeny podzemními chodbami. Na můj popud pojďme do prvního skladu a zjistíme, jaký zvuk nám chtějí představit.

Logoped řekne trasu a dítě po ní pohybuje myší: „Jdeme od šipky nahoru, odbočíme doprava, dolů, kolem květiny.“ Norek se vyjme z tablety, obrátí se a uvidíte „?“ (otázka). Učitel ukáže kartu s předměty: květiny, stůl, židle, postel. Požádá o seznam položek: „Co je na kartě navíc? (Stroj. Proč? (odpovědi dětí) Tento dodatečný obrázek nám pomůže odhalit téma lekce. Řekněme znovu slovo „stroj“ a nazvěme první zvuk „(mmmashina).

Děti zvýrazní zvuk [M].

Zde je další úkol: kdo je na této kartě lichý?

Řekněme znovu slovo „medvěd“ a pojmenujeme první zvuk“ (mmbear).

Děti zvýrazní zvuk [Мь].

Znovu pojmenujte první hlásky těchto slov.

Mmmachine. [M]

Mmmmare. [Můj]

Logoped: Ano, a právě o těchto zvucích si dnes povíme.

4. Charakteristika zvuků podle artikulačních a akustických charakteristik.

Logoped: Podívejte se do zrcadla a nejprve řekněte zvuk [M]. A teď zvuk [Мь]. (v sboru, pak samostatně)

Otázky podle schématu:

Máte otevřené nebo zavřené rty? (Nejprve se zavřou a pak otevřou.)

Kde je jazyk? (leží na dně úst)

Brání něco proudění vzduchu z vašich úst? (ano, rty)

Závěr: Jak nazýváme zvuky, při jejichž výslovnosti narazí proud vzduchu na překážku? (souhlásky) Jaké jsou tedy zvuky [M] a [Мь]? (souhlásky).

Logoped: A víme, že souhláskové zvuky mohou být znělé nebo neznělé. Pojďme určit, které z našich zvuků jsou znělé nebo neznělé. Chcete-li to provést, přiložte si dlaň ke krku a vyslovte zvuky [M] a [M]. ... Cítíte zvonění hlasu? Jaké jsou tedy zvuky [M] a [M]? (vyjádřený).

Logoped: Ano, a souhláskové zvuky mohou být měkké a tvrdé. Jakou barvou označujeme pevné zvuky? (modrý). A co ty měkké? (zelená).

5. Rozvoj fonematického uvědomění.

Logoped nabízí další dítě s myší, aby šlo do druhé dírky. (Jdeme nahoru, odbočíme doleva, nahoru, kolem zvonu, kolem hřibu) Na druhé straně norka je nakresleno ucho.

Logoped: Pojďme si zahrát hru „Chyť zvuk“. Budu jmenovat různé zvuky. Uslyšíte-li [M], tleskněte rukama, a pokud [Мь], dupněte nohou... (Logoped zakryje dětem ústa před očima a vyslovuje zvuky) O-v-m-u-m-y-m-m -sh-n-n-m-m-m-m. (Poté slabiky) Ma-so-we-mi-you-om-im-no-but-not. Pak slova: lžíce, ryba, med, kočky, kouř, rajče, malina, lyže, pero, mír, býk, kouř...

A nyní fyzická minuta.

Fízminutka

6. Výslovnost hlásek ve slovech. Určení polohy hlásky ve slově

Děti pracují na stolech s rozstříhanými obrázky pro každé dítě: v 1. řadě je 5 rozstříhaných obrázků: maliny, mrkev, med, citron, zmrzlina, rajčata.

Na 2. řadě jsou rozstříhané obrázky: letadlo, auto, tramvaj, sklápěč, motorka, metro.

Logoped: Pojmenujte nasbírané obrázky jedním slovem. (produkty (potraviny), doprava)

Každé dítě sesbíraný obrázek ještě jednou pojmenuje, přičemž zvýrazní zvuk [m] nebo [m] v jeho hlase a vysvětlí, kde daný zvuk slyšelo. (Na začátku, uprostřed, na konci slova). A umístí kruh na správné místo.

7. Označení zvuků [M] a [Мь] písmenem „EM“.

Jedno z dětí se znovu přiblíží k bludišti a následuje instrukce k jamce. Na zadní straně norky je kresba tužkou. "Kluci, co myslíte, že teď budeme dělat?" (naučte se psát písmeno M).

Kluci, mluvili jsme o zvukech M a M. Slyšeli jsme je, vyslovovali a co dělat, abychom je viděli. Co k tomu potřebujeme? (Dopis).

Logoped: Ano, potřebujeme písmeno, které představuje tyto zvuky. Tady je.

Děti sedí u stolů a dělají písemnou práci. Učitel na kartičce ukáže písmeno M. Kolik prvků obsahuje písmeno? Který? (čtyři vertikální tyče),

Logoped: Sestavte písmeno M pomocí vzorku 4 prvků, které má každý na stole.

- Rozvoj zrakového vnímání.

Logoped: Tužka se rozhodla vás otestovat a téměř úplně nám zakryla dopis před očima, schovala ho za kresbu (ukáže kartičku a nasměruje pozornost dětí k jejich pracovnímu listu) (Příloha)

Najděte písmeno za řádky a vybarvěte ho napůl modrou a napůl zelenou tužkou. Aby bylo písmeno krásné, musíte natáhnout prsty.

- Prstová gymnastika.

V našem malém domě

Existují šedé myši

Takže šmírují

Všechno v kuchyni je vzhůru nohama

Kruhové pohyby s prsty

Pod stolem dupou

Vychutnávání mléka

Chtějí sedět na lavičce

A děsí tam chlapy

"Lavice"

Pak do skříně vlezou myši

Na židli jsou pak zlobivé dívky

Opravdu to chci stihnout

A šup pod postel

Rychle skryjí myši

Poté děti písmeno vybarví.

Logoped: Nyní napíšeme dopis do vzduchu: (Logoterapeut vysvětluje a ukazuje)

Držet a držet,

Mezi nimi je klíště.

A všem je hned jasné:

Výsledkem je písmeno M.

Několikrát děti spolu s logopedem „píšou“ dopis do vzduchu. Poté logoped položí na tabuli ukázku následujícího úkolu. Děti mají úkol vytištěný na pracovním listu. Děti se učí psát dopis jednoduchou tužkou podél tečkovaných čar. Děti obkreslují písmeno na kousky papíru, potom písmeno samy napíší podle předlohy.

8. Rozvoj fonematické reprezentace a práce na analýze zvuku a schématu slova „dům“.

Naše pozvánka obsahuje zvuky: nevidíme je, ale slyšíme je. Pokud rychle pojmenujete zvuky v pořadí, v jakém jste je zachytili, poznáte slovo z obálky.

Logoped vyjme a „hodí“ zvuky [d] (Mášo, jaký zvuk jsi zachytil?), [o] (Ivane, jaký zvuk jsi zachytil?), [m]. Jaké slovo bylo v obálce? (Dům). Výborně, odvedli jste dobrou práci.

Děti mají na stolech obálky s kolečky pro analýzu zvuku. Potřebují vytvořit správný diagram z kruhů.

Nyní vymyslete krásné věty s tímto slovem.

9. Organizace závěru lekce.

Naše lekce skončila.

S jakými zvuky jste se seznámili?

Který úkol se vám líbil nejvíce?

Logoped: Cestování s vámi se mi líbilo, tak jsem si pro vás připravil překvapení na památku. Není v prvním a ne ve vysokém boxu.

Děti hádají. Toto je obrázek posledního úkolu z pracovního listu. Děti jsou vyzvány, aby splnily úkol – vést myš bludištěm k sýru – samy nebo s rodiči doma.



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!
Byl tento článek užitečný?
Ano
Ne
Děkujeme za vaši odezvu!
Něco se pokazilo a váš hlas nebyl započítán.
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána
Našli jste chybu v textu?
Vyberte jej, klikněte Ctrl + Enter a my vše napravíme!