O kúpeľni - Strop. Kúpeľne. Dlaždica. Vybavenie. Oprava. Inštalatérstvo

Približné témy triedy pre študentov. Zbierka triednických hodín pre stredoškolákov, triednická hodina na tému Zaujímavé rozhovory so stredoškolákmi

Ani ja, ani nikto iný nemôžeme kráčať po tejto ceste za teba, musíš po nej kráčať sám.

Walt Whitman

Cieľ: Morálna výchova stredoškolákov. Forma: Sokratovský rozhovor.

Postup v triede

Vedúci: Zišli sme sa tu na sokratovský rozhovor. Hlavná vec v ňom je slovo, myšlienka, logika. Pred mnohými storočiami veľký mysliteľ Sokrates a jeho študenti diskutovali o rôznych problémoch. Väčšinou hovorili študenti, Sokrates kládol otázky a vkladal logické spojky. Sedeli na kameňoch medzi holými skalami. Myšlienky, ktoré vtedy vyjadrili, sú dodnes živé. Pretože tieto myšlienky sú čestné, spravodlivé, inteligentné. Dnes sa opäť pokúsime stať sa študentmi Sokrata. Pravidlá sokratovskej konverzácie (je lepšie napísať pravidlá na tabuľu):

1. Nemôžem mlčať.

2. Rešpektujte svojho blížneho.

3. Platón je môj priateľ, ale pravda je drahšia.

4. Hovor tak, aby som ťa videl.

Sokratovský rozhovor zahŕňa dialóg. Buďte pripravení rýchlo odpovedať na otázky. Akýkoľvek rozhovor začína rozcvičkou, ktorej účelom je dostať sa do rozhovoru a aktivovať myšlienky.

Pripomínam, že počas rozcvičky sa dá odpovedať s humorom, nie vždy vážne. (Počas zahrievania musí každý odpovedať.)

otázky:

1. Akú máš teraz náladu?

2. V akej nálade sa najčastejšie nachádzaš?

3. S akými ľuďmi sa najradšej stretávate?

4. Čo si myslíte, že budete robiť o päť rokov? Desať rokov?

Všetci naokolo vám neustále hovoria, že ste už dospelí. Krok za krokom vstupujete do samostatného života. Nastala chvíľa, keď to nie je škola, nie učitelia, ba ani rodičia, ale vy sami musíte vo svojom živote veľa určiť, vybrať si životnú cestu, niesť za ňu zodpovednosť, pochopiť a zodpovedať otázky, ktoré život ti predstavuje.

Pred niekoľkými dňami ste boli požiadaní, aby ste odpovedali na sériu otázok. Medzi nimi bolo toto:

Ako by ste si chceli vybudovať svoj budúci život?

Odpovede máš vo svojich rukách, pozri, možno niečo pridáš.

Po prečítaní vašich odpovedí, ich opätovnom pozornom vypočutí sme sa ich pokúsili zhrnúť a stalo sa to (prednášajúci číta nahlas).

Každý z nás sníva o jasnom, krásnom živote.

Vysvetlite, čo máte na mysli pod pojmom „svetlý, krásny a prosperujúci život“. (Na tabuľu napíšte najčastejšie sa opakujúce odpovede.)

Môže to vyzerať takto:

Z vašich vyjadrení usudzujeme, že identifikujete tri oblasti života, ktoré sú pre vás významné: rodina, práca, priatelia.

Dnes sa budeme viac venovať vašej budúcej profesii.

Charles Darwin hovorí: „Ak si úspešne vyberiete prácu a vložíte do nej svoju dušu, šťastie si vás nájde samo.

Súhlasíte s týmito slovami? Aké argumenty môžete uviesť pre a proti?

Čo budeš robiť po skončení školy?

Čo vedie váš výber?

(Odporúča sa pokračovať v práci s diagramom na tabuli a odpovede detí si zapisovať do prvého stĺpca. Napríklad: schopnosti a záujmy, materiálne schopnosti, prestíž, rodinné tradície.) Voľbu si však nakoniec urobíte sami.

Aké vlastnosti by podľa vás mal mať človek, aby sa v životnej voľbe nepomýlil? (Odpovede napíšte na tabuľu a diskutujte.)

Napríklad:

Talent (ako najvyšší stupeň rozvoja schopností): „Všeobecne povedané, talent je veľmi zložitý, ťažký koncept a tu nejde ani tak o schopnosti človeka, ale o to, aký je človek ako človek.

Venujte prosím pozornosť týmto slovám: nájsť svoj vlastný osud znamená pochopiť seba, svoje sklony, záujmy, zostať navždy verný sebe, svojim ideálom a cieľom.

Rozhodnosť:

„Nič sa nedá urobiť dobre, ak neviete, čo chcete dosiahnuť“ (A.S. Makarenko).

„Mať cieľ na celý život, cieľ na určitú éru svojho života, cieľ na určitý čas, cieľ na rok, na mesiac, na týždeň, na deň a na hodinu, na minútu, obetovanie nižších cieľov vyšším“ (L.N. Tolstoj).

Mal by mať človek životné ciele?

Aké ciele si teraz môžete stanoviť?

Ako dosiahnete svoj cieľ?

Ale na dosiahnutie svojich cieľov, samozrejme, potrebujete tvrdú prácu.

Ťažká práca:

„Vo všeobecnosti neverím v spásnu silu talentu samotného bez tvrdej práce. A po úspechoch postačujúcich na to, aby som otočil hlavu najstabilnejšieho mladého muža, som sa ďalej učil od koho som mohol a pracoval, pracoval, pracoval“ (F.I. Chaliapin).

Mladosť je čas snov, ilúzií a je veľmi dobré, ak vám toto zostane.

Stretnutie so skutočným životom však často znamená tvrdú prácu, sklamanie v láske, v obľúbenom podnikaní, povolaní a napokon aj sklamanie zo seba. Na to musíte byť pripravení, inak sa človek môže zlomiť.

Považujete sa skôr za pesimistu alebo optimistu?

Rozdelili sme sa na skupiny optimistov a pesimistov. Zahrajme si obchodnú hru s názvom „Optimista a pesimista“. Musíme si vybrať sudcu, ktorý je objektívny, nestranný, s triezvym, praktickým pohľadom na život.

Povedali ste, že výber povolania ovplyvňujú materiálne podmienky. Analyzujte túto situáciu: Alexander sníval o tom, že sa stane medzinárodným novinárom, ale, žiaľ, po škole nevstúpil na fakultu žurnalistiky. Nechcel sa prihlásiť na žiadnu inú vysokú školu a rozhodol sa zamestnať ako kuriér v redakcii novín.

Cvičenie: Optimisti by mali v tejto situácii nájsť pozitívne stránky a pesimisti - negatívne.

Vyhrajú tí, ktorí sa sudcovi zdajú presvedčivejšie.

Sme presvedčení, že v každej situácii môžete nájsť pozitívne aj negatívne stránky. Chcem si prečítať slová D.S. Lichačev zo svojej knihy „Myšlienky“: „Zaujíma nás, aké vlastnosti by mal mať absolvent... Primeraný optimizmus. Musí vedieť s pohotovosťou a dôstojnosťou znášať všetky ťažkosti života, bez ktorých sa nedá žiť a bez ktorých by bol život v konečnom dôsledku prázdny.“

Opäť sme sa dostali k osobným kvalitám.

Vypočujte si úryvok z básne Fazu Alijeva „Syn“:

Ty, syn môj, si musíš pamätať: pretože

Dokonca aj nový plech hrdzavie,

Že vo vlhku leží nanič

A nenájdu pre neho nič, čo by mohli urobiť.

Pre ľudskú dušu je to mnohokrát ťažšie:

A vo dverách duše a v štrbinách týchto dverí

Stovka hrdze a defektov sa k nej plazí...

Zapamätajte si aspoň tri z nich:

Po prvé, závisť. Zabiješ ju

V embryu. A učiť sa správnym spôsobom

Oceňujte iných ľudí bez žiarlivosti

Česť ich šťastiu, úspechu a sláve.

Druhým je hnev. Utečte pred pocitom zla.

Zasiať láskavosť. Žite s láskou k druhým

Posúď sám seba, ak si odsúdil iného,

Odpusť druhému, ak si odpustil sebe.

V impulze zla, v chladnom rozhodnutí

Drž sa späť. A neukazuj svoj hnev.

Nespôsobte žiadne neočakávané urážky

Aby ste sa neskôr nemuseli kajať.

A po tretie - koreň našich mnohých problémov -

Zabijak všetkých cností v človeku -

Nečinnosť. A hanebné navždy

V ľuďoch nebola a nie je žiadna neresť.

Nie nečinne vzdychať na pohovke,

A na sviatok užitočnej práce

Hľadaj svoj zmysel... A sklamanie

Vaša myseľ nebude nikdy narušená.

Boli ste požiadaní, aby ste odpovedali na nasledujúce otázky:

Aké ľudské vlastnosti vám pomáhajú urobiť správnu morálnu voľbu?

Aké vlastnosti môžu viesť človeka k spáchaniu nemorálneho činu?

Pokúsili sme sa zhrnúť vaše odpovede a stalo sa toto (odpovede na obrazovke alebo na papieri Whatman):

Aké ľudské vlastnosti sú vám najviac nepríjemné? Ak môžete, vysvetlite prečo. Aké vlastnosti by mal mať človek, aby si získal váš rešpekt?

Morálnym človekom sa človek stáva až vtedy, keď sa v jeho duši navždy usadí svedomie, zodpovednosť a povinnosť. Tieto najdôležitejšie morálne vlastnosti sú vzájomne prepojené a úzko prepojené. Svedomie je vnútornou prácou mysle a srdca, je vnútorným hlasom a vnútorným sudcom človeka. Svedomie má niečo spoločné so spôsobom, akým staviame dom a dláždime cesty, liečime ľudí a riadime krajinu – každý čin, ktorý možno hodnotiť z morálneho hľadiska. V živote každého človeka príde čas, keď sa človek sám musí postarať o morálku... Musí urobiť svoju vlastnú morálnu voľbu:

Každý si vyberie sám

Žena, náboženstvo, cesta.

Slúžiť diablovi alebo prorokovi

Každý si vyberie sám.

Každý si vyberie sám

Slovo pre lásku a modlitbu.

Meč na súboj, meč na boj

Každý si vyberie sám.

Každý si vyberie sám

Štít a brnenie, palica a nášivky.

Miera konečného zúčtovania

Každý si vyberie sám.

Yu

Nielen váš život, ale v mnohých ohľadoch životy ľudí okolo vás závisia od toho, aká bude táto voľba.

"Existuje len jedna skutočná hodnota - spojenie medzi človekom a človekom," povedal A. de Saint-Exupery.

A predtým, ako toto spojenie zničíte, premýšľajte o tom, aby ste neurobili chybu, že urobíte nesprávnu morálnu voľbu.

Dnes sme si kládli dôležité otázky a snažili sme sa na ne spoločne nájsť odpovede. Chcel by som však dúfať, že rozhovor, ktorý sme dnes začali, sa tu pre vás neskončí, bude pokračovať vo vašich dušiach.

Buďte otvorení pravde, dobru a kráse! A potom budete môcť urobiť jedinú morálnu voľbu, ktorá je pre vás správna.

6 Hodina pre stredoškolákov „Hlavnou vecou je vychádzať so sebou“

Hlavná vec je vychádzať sama so sebou

(učebňa formou psychologického výcviku pre stredoškolákov)

Hlavná vec je vychádzať sama so sebou.

F.-M. Voltaire

Cieľ:rozvoj sebauvedomenia stredoškolákov, zručnosti sebaanalýzy, reflexie, aktivity, prekonávanie psychických bariér, ktoré bránia plnému sebavyjadreniu.

Predbežná príprava: tvorba poznámok, príprava názorných demonštračných a podkladových materiálov, audio nosičov.

Vizuálna ukážka a materiály: zoznam tipov na roly, listy papiera A4, doska, fixky, ceruzky, pastely, farby, špongia na mazanie poznámok na tabuli, audio pomôcky, samolepiace listy, silueta džbánu vystrihnutá z listu papiera Whatman, ktorý je zafarbená do žlta.

Počet účastníkov: do 20 osôb.

Priebeh školenia:

Časť 1. Zoznámenie sa, zohriatie.

Cvičenie „Meno a obrázok“. (snímka 2)

Moderátor vyzýva účastníkov lekcie k vzájomnému zoznámeniu, avšak nie celkom obvyklým spôsobom je potrebné uviesť svoje meno a imidž, s ktorým si ho samotný účastník spája. Napríklad: Natalya je oblak.

Cvičenie „Som telesný“. (snímka 3)

Prednášajúci navrhuje pokračovať v zoznámení tým, že sa definuje na úrovni telesnosti, to znamená, že účastníci sú vyzvaní, aby vytvorili paralelu medzi sebou a svojim telom, nejakou jeho časťou, a zdôvodnili svoju odpoveď. Napríklad: Igor - rameno. Môžete sa na mňa spoľahnúť, som spoľahlivý, vždy viem požičať.

Cvičenie „Rebrík mojich rolí“. (snímka 4)

Moderátor pozýva každého účastníka školenia, aby sledoval, kto je a aké úlohy v živote „hrá“. Aby ste to dosiahli, musíte sa pozrieť na zoznam tipov, vybrať si vhodné roly a sami určiť, v ktorej z nich je najpohodlnejší a ktoré spôsobujú určitý zmätok a pocit nepohodlia. Potom sa musíte do 3 minút zamyslieť nad tým, ako môže každý účastník pomocou pantomímy prezentovať rolu, ktorá mu momentálne najviac vyhovuje.

Nápoveda k zoznamu: osoba, muž, žena, dcéra, syn, študent, študent, priateľ, priateľka, kamarát, známy, synovec, neter, milenec, miláčik, vodca, tyran, obeť, pozorovateľ, okoloidúci...

Potom účastníci predstavia svoje najpohodlnejšie úlohy.

Reflexiana cvičenie (na žiadosť účastníkov).

Vyjadrenie pravidiel práce v skupine vedúcim: (snímka 5)

Dôverný komunikačný štýl;

Komunikácia založená na princípe „tu a teraz“;

Personifikácia vyhlásenia (vo vlastnom mene);

Dôvernosť všetkého, čo sa deje v skupine;

Neprípustnosť akýchkoľvek hodnotení adresovaných inému: „Nepáči sa mi, čo som povedal... Myslím, že... Nepracoval som na hodine...“;

Aktívna účasť na všetkých cvičeniach;

Úcta k rečníkovi, princíp aktívneho počúvania.

Diskusia o pravidlách a ich akceptovanie počas trvania školenia.

Časť 2. Hlavná.

Vedenie. Rozhodli sme sa teda, aké roly v živote hráme, ale čo nám bráni byť úspešnými a cítiť sa pohodlne v iných rolách? Je možné, že na túto otázku nám dá odpoveď jedno z podobenstiev. (snímka 6)

Otvorte Príležitosti

(podobenstvo)

Raz v noci anjel navštívil muža a povedal mu o veľkých veciach, ktoré ho čakajú: bude mať príležitosť získať bohatstvo, získať dôstojné postavenie v spoločnosti a oženiť sa s krásnou ženou.

Muž celý život čakal na sľúbené zázraky, no nič sa nestalo a nakoniec zomrel sám a v chudobe a rešpekt si nikdy nezískal. Keď sa dostal do neba, stretol toho anjela pri nebeskej bráne a povedal mu: „Podviedol si ma, sľúbil si bohatstvo, úctu od ľudí a krásnu manželku. Čakal som celý život, ale nikdy sa to nestalo...“

Anjel bol prekvapený: „Sľúbil som ti to všetko? Hovoril som o príležitostiach, ktoré si mal, ale nevyužil si ich."

Muž zvraštil obočie a zaťal zuby: „Si klamár! Nemal som žiadnu príležitosť!"

Potom mu anjel ukázal epizódy zo svojho života.

„Pamätáš si, že si raz dostal riskantný nápad, no bál si sa, že to nebude fungovať a že si ho nedokázal zrealizovať. Nekonal si, ale o pár rokov prišiel iný človek s rovnakým nápadom a teraz je bohatý."

„A bol iný čas, keď mestom otriaslo veľké zemetrasenie, mnoho domov bolo zničených, tisíce ľudí ležali pod troskami a mohli ste im pomôcť dostať sa z trosiek, ale báli ste sa lupičov a potom mysleli ste si, že existujú iní, ktorí by to urobili lepšie ako vy, profesionálnejšie. Ak by ste nepochybovali, ľudia by si vás vážili za vašu pomoc, pretože by ste mohli zachrániť ľudské životy.“

"No, posledná vec." Pamätáš si na tú krásnu ryšavú ženu, ktorá sa ti naozaj páčila, a ešte viac, pretože nebola ako nikto iný, koho si za tie roky videl. Aj tu si si však myslel, že taká žena by si ťa, obyčajného človeka, nikdy nechcela vziať, povedal si si: „Prestaň snívať o tom, aká je ona a aký som ja, kráska a zviera.“

Muž si na všetko spomenul, prikývol a v očiach sa mu objavili slzy.

Anjel pokračoval: „Áno, priateľ môj, táto žena ťa nemilovala pre tvoj vzhľad, stala by sa tvojou ženou, s ňou by si mal šťastie na veľa krásnych detí, s ňou by si bol naozaj šťastný celý život. “

Reflexiapocity účastníkov školenia k metafore, ktorú počuli.

Moderátor venuje osobitnú pozornosť tomu, prečo osoba nemohla dosiahnuť to, čo bolo možné.

Vedenie. V skutočnosti často pochybujeme o svojich schopnostiach, premeškáme šancu, ale psychológovia hovoria, že človeku bránia dosiahnuť to, čo chce, jeho komplexy. Čo sú to „komplexy“, odkiaľ sa v človeku berú a ako ich dokáže prekonať, práve o tom si povieme v ďalšej časti nášho tréningu.

Cvičenie "Asociácie". (snímka 7)

Moderátor pozýva účastníkov školenia, aby vyjadrili svoje myšlienky o tom, čo je „nepohodlie“. (Všetky výroky sú zaznamenané na tabuli.) Potom vedúci zhrnie výroky skupiny.

Vedenie. Dnes si povieme, ako vonkajší vplyv prostredia ovplyvňuje náš vnútorný stav, ako môže vnútorný stav človeka ovplyvňovať vonkajšie prostredie, teda ako je vonkajšie a vnútorné prepojené. Prosím, zdvihnite ruku, tí, ktorí nepoznajú pocit nepohody, ktorí nikdy nepochybovali o sebe alebo o svojom správaní? Ako vidíte, takých je nás málo. Čo spôsobuje nepohodlie človeka? (Možnosti odpovedí od členov skupiny.)

Potom facilitátor vyzve účastníkov školenia, aby sa rozdelili do 3 podskupín a diskutovali počúvaním zvukových nahrávok svojich rovesníkov, ktorí pociťujú nepohodlie v tej či onej veci. Každá skupina musí určiť, čo sa v danej situácii týka vonkajšieho prostredia a čo vnútorných vnemov, nadviazať medzi nimi vzťah a pokúsiť sa ponúknuť vlastné možnosti riešenia problému. (Ak poslucháči nemajú skúsenosti s kolektívnou analýzou problémových situácií, potom môže celá skupina spolupracovať na analýze jednej zo situácií. Stáva sa, že skupina funguje dostatočne dobre, v rámci skupiny je vybudovaný priestor dôvery a jeden účastníkov je pripravený ponúknuť vlastnú situáciu Avšak v tomto prípade je potrebné upozorniť ostatných, že pri formulovaní otázok treba taktizovať, nerobiť hodnotové súdy smerom k prihlasovateľovi problému, konštruovať tvrdenia z. pozíciu: „V takejto situácii by som urobil... Možno by to pomohlo..., pomôže mi to,“ a tiež prezentujúci musí poskytnúť podporu účastníkovi, ktorý deklaroval svoj problém.)

Možné situácie.

1. Dobrý deň, volám sa Irina, mám 16 rokov.

Študujem v malej vidieckej škole, kde každý vie o každom a ako sa hovorí, šiť do tašky neschováš. V našej triede máme partiu chalanov, ktorí sa zaujímajú o také mládežnícke hnutie ako je punk rock. Je medzi nimi jeden chlap, veľmi sa mi páči, ale neviem, ako mu o tom povedať, aby to pochopil. Priatelia hovoria, že musíte byť uvoľnenejšia, odvážnejšia a dohodnúť si s ním rande sama. Ale moja mama, s ktorou som si veľmi blízky, hovorí, že je neslušné, aby dievča preberalo iniciatívu samo. Povedal by som mu to, ale bojím sa, že sa mi bude len smiať, pretože nie som na punk rock a môj outfit je jednoduchý.

2. Dobrý deň, volám sa Filip, mám 17 rokov.

Faktom je, že som nízky a mám z toho veľké obavy. V našej spoločnosti som najkratší, dokonca aj moji priatelia si z toho robia žarty a dráždia ma. Otec hovorí, že nízky vzrast nie je prekážkou v živote, ale on sám je vysoký a ja vyzerám ako môj starý otec. Po škole plánujem vstúpiť na Akadémiu ministerstva vnútra, pretože by som sa chcel stať vojenským mužom, ale bude moja výška dôvodom neúspechov v profesii, pretože na osobnej úrovni mi to zjavne nepomôže .

3. Dobrý deň, volám sa Angelina, mám 16 rokov.

Som unavený zo šedi, ktorá ma obklopuje. V našej triede sú všetci len hlúpi, zaujímajú sa o handry, kozmetiku, diskotéky. Nemám s kým komunikovať, ale chcem len nájsť spriaznenú dušu. Naša triedna učiteľka hovorí, že mám nafúknuté sebavedomie, pýcha ma zničí. Síce sa nepovažujem za výnimočnú, mám aj svoje záujmy, koníčky, píšem poéziu, zaujímam sa o psychológiu, medicínu, ale tie ma nezaujímajú, chcem odísť zo školy a ísť na medicínu. , možno si tam nájdem priateľov.

(Každá podskupina prezentuje svoju vlastnú víziu situácie: problém a jeho riešenie.)

Reflexiapracovať s problémovými situáciami na žiadosť účastníkov.

Moderátor sumarizuje túto časť tréningu, vedie divákov k tomu, že situácie môžu byť jednak vonkajšie, súvisiace s ľuďmi okolo nás, vznikajúce pri interakcii, ako aj vnútorné, ktoré súvisia s neadekvátnym spôsobom vnímania seba samého.

Cvičenie „Džbán môjho vnútorného sveta“. (snímka 8)

Vedenie. Vnútorný svet človeka môže byť reprezentovaný vo forme džbánu. (Na zadnej strane dosky je už vopred pripevnený džbán vyrezaný z listu papiera Whatman, ktorý je tónovaný do žlta.) Čo je v tomto džbáne: postoj človeka k sebe samému; postoj k svetu okolo nás, k druhým, ako aj k tým pocitom a emóciám, ktoré človek v danej situácii prežíva. To všetko je v neustálej interakcii a ak dôjde k poruche na niektorej z úrovní, potom sa to prejaví na všetkých jej ostatných úrovniach. Navrhujem naplniť tento džbán tým, čo pomáha človeku byť v harmónii so sebou samým a ostatnými, nezavesiť sa na ťažkosti, byť schopný ich vyriešiť a pomáha užívať si život. Vezmite si pár samolepiacich papierikov a napíšte, čo považujete za potrebné, možno to budú pocity, emócie, hodnoty, potreby – čo len chcete. Po vyplnení kúskov papiera choďte k tabuli a prilepte ich na džbán. (Čas na dokončenie cvičenia je 5-7 minút.)

Potom moderátor oznámi obsah džbánu.

3. časť. Finálny, konečný.

Cvičenie „Kvetinové fantázie“. (snímka 9)

Vedenie. Teraz sa pohodlne usaďte, snažte sa neprekrížiť ruky a nohy, položiť ruky na kolená alebo ich spustiť pozdĺž tela. Mentálne prechádzajte telom vnútorným pohľadom, vnímajte ako sa uvoľňuje, objavuje sa ťažkosť v nohách, rukách, postupne túto ťažkosť vystrieda príjemná únava, telo je naplnené energiou, cítite ľahkosť v nohách, rukách, hlave . Vaše dýchanie je pokojné, rovnomerné, hlboké. Predstavte si seba na čistinke medzi kvetmi. Tu môžete vidieť všetky kvety v okolí: od tých najexotickejších a možno veľmi náročných na starostlivosť až po tie najobyčajnejšie, divoké, príjemné pre ľudské oko a nevyžadujúce od neho nadmernú starostlivosť. Pozrite sa bližšie a vyberte si kvetinu, ktorá sa vám najviac páči. Pozrime sa naň bližšie: aké má okvetné lístky, akú stonku má, či má jeden kvet alebo je to súkvetie. Cítiť jeho vôňu. Venujte pozornosť tomu, čo ho obklopuje. Skúste si to zapamätať, aby ste si to neskôr mohli zobraziť na papieri... Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite. Na napočítanie troch otvoríte oči a ocitnete sa opäť v tejto miestnosti. Jeden dva tri. Nerobte náhle pohyby, môžete pohybovať krkom, prstami na rukách, nohách alebo sa naťahovať.

Potom účastníci dostanú hárok papiera A4, farby, ceruzky a pastely, aby nakreslili obrázok kvetu, ktorý videli na čistinke. Kreslenie prebieha pri pokojnej, hladkej hudbe. (Čas na prácu - 15 minút.) Potom všetci účastníci rozložia svoje kresby do stredu kruhu a ak si to želajú, porozprávajú sa o svojich pocitoch počas vizualizácie a kreslenia.

Reflexia.

Moderátorka vyzýva účastníkov školenia, aby na záver vyjadrili svoje pocity z dneška, čo sa im páčilo, na čo si spomínajú. Je možné, že dnešná interakcia niekomu pomohla objaviť a dozvedieť sa o sebe niečo nové. Následne ďakuje účastníkom školenia za aktivitu a dôveru.


Môj svet

Môj svet je úžasný, plný farieb,

Jar, zábava, krása,

A vôňa je tu príjemne sladká,

Kvety sú v ňom voňavé.

A oblaky lietajú na oblohe,

Jasne zlatá pod slnkom,

A ako opar sa rýchlo rozplynú,

Pohyb v slabom vetre.

Kráčať trochu ďalej,

Budete počuť zurčať vodu,

A pôjdeš po úzkej ceste,

Zrazu je pred vami rieka.

Behá, pradie, hrá sa

A všetko sa leskne na slnku,

a kamene na ceste sú odplavené,

Nikto jej neodolá!

A v noci prichádza ďalšia sila:

Na mieste slnka je mesiac,

Ticho sa ohýbať okolo hviezd,

Neochvejne sa vznáša.

Prichádza ticho,

Všetci šli spať už dávno,

Zem sa stáva hluchou

A všetko naokolo je čiernočierne.

Celý svet zaspal a tvrdo spí,

Ale je tu jedna nádej,

Že rieka rýchlo potečie,

Že vietor bude lietať nádherne,

Doteraz jednou z prioritných foriem mimoškolskej výchovnej práce v škole od 1. do 11. ročníka, ktorú si vyberajú učitelia a žiaci, zostáva hodina v triede. Ide o podujatie, ktoré má rôzne formy a technológie v závislosti od veku, vlastností žiakov, skúseností učiteľa, ako aj podmienok školy, ktoré podporujú sebavzdelávanie a sebarealizáciu detí.

Zároveň si to treba uvedomiť triedna hodina nie je vyučovacia hodina , ale voľná tvorivá komunikácia medzi učiteľom a jeho žiakmi, smerujúca k dosiahnutiu vytýčeného cieľa.

Komu určiť tému vyučovacích hodín , je potrebné zo želaní žiakov identifikovať okruh tém a záujmových otázok a následne zostaviť vzdelávací program na školský rok.

Študentom na to môže byť napríklad formou dotazníka ponúknutých niekoľko tematických okruhov, takže si každý študent vyberie sám alebo ponúkne niečo svoje. Je veľmi dôležité, aby v triede vládla dôverná psychologická mikroklíma, kde sa deti neboja prejaviť svoj názor alebo ostanú úplne nepochopené. S týmto prístupom sa triedny učiteľ bude môcť dozvedieť viac o problémoch, ktoré deti zaujímajú, a nebude im vnucovať svoj názor.

Prirodzene, na základnej škole bude musieť učiteľ tlačiť na deti, aby sformulovali svoj uhol pohľadu a identifikovali okruh problémov, ale v 5. ročníku budú deti slobodne hovoriť o tom, čo ich trápi a zaujíma.

So zručne organizovanou organizáciou výchovno-vzdelávacej práce v škole si stredoškoláci sami nielen vyberú relevantné témy na vyučovacie hodiny, ale sa na ne aj pripravia a vyvolávajú otázky, z ktorých podľa nich „nevyrástli“.

Potom si môžete pokojne naplánovať vyučovacie hodiny na celý školský rok podľa zvolených tematických okruhov výchovno-vzdelávacej práce. Môžu byť takéto:

1. Vyučovacie hodiny zamerané na rozvoj intelektových schopností školákov .

Tieto vyučovacie hodiny sú rozvíjané s cieľom rozvoja rozumových schopností žiakov a zvyšovania záujmu o získavanie nových vedomostí a vzdelania vôbec.

Historická štafeta

Vaša vlastná hra vo svete okolo vás

Brain-ring vo fyzike

Intelektuálna hra: "Ach, matematici!"

Ekonomická hra "Bojová loď"

Obchodná hra: Záujem

Cesta do krajiny informatiky

2. Hodiny o pracovnej a rodinnej výchove .

Ich cieľ: zapojiť študentov do rôznych typov práce a odovzdávať skúsenosti, ako aj poskytovať počiatočné kariérové ​​poradenstvo. Rodinná výchova je zameraná na posilnenie prestíže a úlohy rodiny v spoločnosti.

Ukážkové témy triedy:

Cesta do mesta majstrov

Svet povolaní a vaše miesto v ňom

Obchodná hra: Sme najlepší vo svojej profesii

3. Cool hodiny na rozvoj zdravého životného štýlu

Sú zamerané na rozvoj fyzickej sily a zdravia, rozvoj hygienických zručností a zdravého životného štýlu.

Vzorové témy:

Starajme sa o svoje zdravie už od malička – ušetrí nás to od bolesti a problémov

Spôsoby, ako sa vysporiadať so stresom

Chlieb a kaša sú naše jedlo

Ako bol Ivan hasičom

Veľké tajomstvo pána vitamínu

Rešpektujúc pravidlá cestnej premávky, ideme ku Gene na jej narodeniny!

4. Triedne hodiny o mravnej výchove

Účelom týchto podujatí je rozvíjať zmysel pre povinnosť a zodpovednosť za svoju krajinu a svoje správanie, humánny prístup k druhým a kultúru komunikácie, úctu k prírode, dodržiavanie zákonov, vytváranie spoločensky uznávaných názorov a vzťahov v rodine. a sexuálny život, potreba práce, potreby a zručnosti v sebapoznaní a sebavýchove.

Ide napríklad o nasledujúce témy:

Vy a vaši priatelia

Život je daný za dobré skutky

Všetci ľudia sú iní, ale každý má rovnaké práva

Sme vo svete vecí

Správanie v divadle

Zášť. Vzťahy s ostatnými

5. Triednické hodiny vojensko-vlasteneckej a právnickej výchovy

Tu je hlavným cieľom formovanie a rozvoj vlasteneckej osobnosti schopnej úspešne plniť občianske povinnosti v čase mieru a vojny.

Ukážkové témy triedy:

Lekcia tolerancie so spisovateľom Ordem Gali

A Sibírčania išli na front

Deti vojny

Je ľahké milovať celé ľudstvo, ale môžete milovať svojho blížneho

Činnosť ľudí žiť stáročia

Tento rád by nikdy nemal byť odstránený, pretože je získaný zásluhou.

6. Hodiny prázdninovej triedy

Toto je najpopulárnejší typ vyučovacieho času na školách. Príprava na sviatky začína dlho pred zvláštnym dňom a triedni učitelia sa spravidla snažia rozprávať o histórii sviatku zábavným spôsobom - súťaže, KVN, kvízy, večery atď. Jedným slovom, učte a vzdelávajte pri hraní!

7. Hodiny environmentálnej výchovy

Tento smer sa stáva prioritou vo vzdelávacej práci školy. V dnešnej dobe je veľmi dôležité vychovávať environmentálne-kultúrnu osobnosť, rozvíjať environmentálne povedomie a zodpovedný prístup k životnému prostrediu.

Príklady tém na hodiny v triede:

Ekologické KVN

Cesta do krajiny ekológie

Novoročná ekologická rozprávka

Ekologická okupácia: národná environmentálna bezpečnosť

Ekologická rozprávka: Les plný zázrakov!

Zem je náš domov!

Ekologická hra: O zelených lesoch a lesných zázrakoch!

Viac o formách mimoškolskej práce na ekológii si môžete prečítať

Nie je žiadnym tajomstvom, že triedni učitelia nemajú dostatok času na zostavovanie a rozvíjanie všetkých školských akcií, a tak sa musia uchýliť k hľadaniu informácií na internete.

Dúfame, že naša zbierka hodín v triede, zameraná na všetky vekové skupiny detí, vám pomôže primerane sa pripraviť na nadchádzajúce podujatie:

Pamätajte, že zaujímavá hodina nielen poteší študentov, doplní vašu metodickú zbierku, ale tiež vám umožní prijímať z Notes.ru

Na hodiny v triede: zaujímavé rozhovory pre stredoškolákov.

Múdre zákony života od Natalie Grace

Nulový zákon

Mozog sa potrebuje zresetovať. Ak ste sa vrátili domov a ledva stojíte na nohách a z dvadsiatich ôsmich plánovaných na dnes sa stihlo urobiť len štrnásť vecí, ak ste si sadli a tupo hľadíte do prázdna pred sebou, potom neobviňujte seba za neefektívnosť! Mozog nemôže hladko vykonávať vaše príkazy. Tiež sa o seba potrebuje postarať. Musí dať veci do poriadku vo všetkých tých útržkoch, ktoré ste do neho hodili. V tomto čase je nevyhnutná absencia akýchkoľvek informácií zvonku. Mozog sa v tomto čase „čistí“. Toto je nulovanie. Aj pôda prestáva byť úrodná, keď v siedmom roku nesmie odpočívať, ale je nútená znovu rodiť. To z nej robí neplodnú otrokyňu. Nech žije nulovanie!

Zákon falošnej láskavosti

Len sa nám zdá, že pomáhame tým, že riešime problémy iných ľudí. Zhoršujeme ich. Keď nútime alkoholika, aby sa liečil, len predlžujeme jeho agóniu a mrháme vlastným časom. Opäť sa napije a my ho začneme považovať za nevďačné prasa, namiesto toho, aby sme sa pýtali, či sa vôbec oplatí hádzať perly. Človek si svoje problémy musí vyriešiť SÁM. Rastie tak, ako sa rozrastá jeho arzenál na riešenie problémov.

Zákon odhaľovania maličkostí

Ako sa človek prejavuje v malých veciach - taký je! Vie byť veľkorysý ako kráľ, ale len raz za rok a malicherná povaha sa prejavuje maličkosťami každý deň, takže maličkosti oveľa viac prezradia.

Zákon o zárodkoch

Existujú zárodky javov a udalostí. Hoci tieto embryá nežijú, majú schopnosť reprodukovať sa. Jedna šálka, ktorá zostane, povedie k hore neumytého riadu. Jeden nápis na čerstvo natretom plote už čoskoro nezostane len tak – celý plot bude pokrytý nápisom. Ako využiť zákon mikróbov? Všetky nepriaznivé javy a udalosti musia byť rozpoznané v zárodku. Zárodky všetkého zlého musia byť zničené. Ak sa vám nepáči nejaký životný fenomén, odstráňte jeho zárodok. Je oveľa jednoduchšie roztopiť snehovú vločku ako zastaviť snehovú guľu.

Radšej pod- ako nad-

To platí úplne pre všetko. Napríklad, ak prednášate prejav, dokončite ho skôr, ako sa ľudia unavia. Goethe povedal: „Tajomstvom nudy je povedať všetko. Ak idete na rande, rozlúčte sa o niečo skôr, ako to chce váš partner. Opustite svojich hostí skôr, ako začnú túžiť po osamelosti. Pamätajte: je lepšie pod- ako nad-...

Zákon spoločného tímu

Dva kone v jednom záprahu sú schopné presunúť 15 ton. Ale každý z nich jednotlivo má iba 3 tony. Zapojte sa do vecí nie menej ako dvoch naraz – a budete efektívni. "Trikrát skrútená niť sa tak skoro nepretrhne."

Zákon čarovného slova

Ukázalo sa, že čarovné slovo je „NIE“ a nie „prosím“. Mnohým problémom sa dá vyhnúť, ak sa naučíte odmietnuť ľudí. Netrávte čas prázdnou komunikáciou „zo zdvorilosti“. Nepožičiavajte peniaze, keď nechcete. Je to oveľa lepšie ako trpieť tým, či to vrátia alebo nie. Dajte, čo môžete dať, ale nepožičiavajte. Goethe povedal: "Ak chceš stratiť priateľa, požičaj mu peniaze." Objavil som zaujímavý fenomén. Keď človek odmietne s rozumom, zvýši sa jeho sebaúcta a zvýši sa sebaúcta. Ľudia sa boja odmietnuť. Vieš prečo? Boja sa, že sa nebudú páčiť! A nemôžete vyhovieť všetkým. Naučte sa pokojne prežívať negatívne emócie iných ľudí o vašom odmietnutí. Ak okamžite poviete „NIE“, bude ľahšie ospravedlniť odmietnutie. Ľahko odmietnuť.

Zákon o nepravdivosti ideálnych podmienok

Nikdy nebudú ideálne podmienky. Bolo by, samozrejme, hlúpe popierať, že sa občas vyskytnú priaznivé okolnosti. Je ešte zriedkavejšie, že niekto má múdrosť ich použiť. Čiastočne preto, že príležitosti sa skrývajú pod rúškom problémov, ktoré treba riešiť.

Zákon ponuky

Jeden muž, nazvime ho Mikhalych, chcel vymeniť motorku za novú, modernejšiu. Mikhalych podal v novinách inzerát, že je na predaj motocykel, keďže nemal celú sumu na kúpu nového. Modelka bola päťsto huňatá, takže na inzerát sa neozvali, no koncom týždňa sa jeden človek ozval. Mikhalych sa s ním stretol a ponúkol mu veľmi skromnú cenu, asi tristo dolárov, s tým, že tento motocykel možno použiť iba na náhradné diely. Michalič sa rozhorčil a povedal, že ho predá najmenej za tisícku. Klient odišiel s povzdychom a bolo jasné, že sa nezrútil, ale naozaj nebol pripravený zaplatiť viac, a nechal Mikhalychovi svoje telefónne číslo so slovami: „Ak sa stále rozhodnete, zavolajte mi. Michalyča ani nenapadlo zmeniť názor na starého koňa a nezavolal. Samotný klient zavolal o pár dní neskôr a znova ponúkol tristo dolárov, ale Mikhalych odmietol. O týždeň neskôr, keď Mikhalych odišiel z kancelárie neskoro v noci, si dlho nevedel spomenúť, kam motorku odložil, až si nakoniec uvedomil, že bola ukradnutá. Ponuky sa robia z nejakého dôvodu. Osud sa o nás často takto stará.

Kedysi ustanovený zákon: Po zavedení to funguje skvele!

Zákon o kompenzácii

Nedeje sa to všetko naraz! Viete si to predstaviť?... Manželka: krásna, manikúra, účes, koláče doma nikdy nevyschnú, v posteli s manželom - zázraky vynaliezavosti a vášne; deti sa vyhrievajú v pozornosti; skvele spieva, zabáva hostí hrou na klavíri; zdravý - no, len krv a mlieko; flexibilná, hodvábna povaha, pozdraví s úsmevom, geniálna poetka, úspešná obchodná žena, ideálna kamarátka... Nemôžeš mať všetko naraz, preto sa Napoleon bál mačiek, Čajkovskij jedol papier a plakal. až desaťkrát denne sa Suvorov často vydával za blázna, Schiller to s plnou vážnosťou dával na stôl hádzať zhnité jablká, aby nakŕmili múzu, a Bach hádzal po organistovi parochňu, keď bol rozladený. Ak človek dosiahol významný úspech v jednej veci, potom mu zvyčajne chýba v inej. Ale človek nie je cenný ani tak pre absenciu nerestí, ako pre prítomnosť cností. Zákon vplyvu Prostredie ovplyvňuje to, čím sa človek stane. V medicíne existuje taký koncept: reakčná norma. Je zrejmé, že niektoré sú predurčené byť štíhlejšie, iné - plnšie. Ale aj v medziach pojmu bacuľatosť môžete byť kyprý, pekný chlap, alebo môžete byť ochabnutý a rozkvitnutý až do škaredosti. S rovnakou genetikou, myslite na to. Toto sa nazýva reakčná norma. Aj keď človek netrhá hviezdy z neba, potom má tiež určitú rezervu práve tejto normy reakcie. V jednom prostredí sa stane rozvinutým (aj relatívne) av inom primitívnym. Prostredie ovplyvňuje veľa, ak nie všetko. Premieňame sa na tých, ktorí sú nám blízki, a oveľa menej často meníme ľudí okolo seba na seba.

Zákon kríža

Každá osoba dostane kríž v prísnom súlade s chrbtom.

Zákon polárnej reakcie na talent

Talentovaní ľudia vždy vyvolávajú polárne reakcie: buď obdiv, alebo nenávisť. Nemožno ich vnímať ľahostajne. Nemožno si ich nevšimnúť, nevšímať si ich. Nedá sa na ne zabudnúť. Pamätajú sa na nich, sú milovaní, nenávidení, myslia sa na nich, závidia sa im. Preto, ak ste talentovaný, nespoliehajte sa na súhlas všetkých. Budú tam nepriatelia, pretože nie všetky talenty sa dostali k nim.

Zákon „Nie tvoji ľudia“: Nie sú to vaši ľudia, ktorí vás aj tak opustia.

Zákon zdieľanej pamäti

Ľudí spája predovšetkým spoločná spomienka na udalosti a všelijaké kilá soli. Pripútanosť a do značnej miery pokojná fáza prebiehajúcej lásky sú založené na spoločnej pamäti. Dostať sa do pamäte teda spája ľudí. Ak chcete dobrú náklonnosť, pamätajte si s láskavosťou.

Zákon viazania myšlienok na blížneho : Človek, ktorý je nám blízky, nás núti zamyslieť sa nad sebou, aj keď o neho nemáme záujem. Toto je nebezpečenstvo byť blízko k bezcenným ľuďom.

Zákon nevyhnutnosti straty

Vo všetkom, čo človek robí, robí chyby. Straty sú preto nevyhnutné. Straty sú nevyhnutné, páni! Keď to viete, nemali by ste byť príliš naštvaní. Môžeme ovplyvniť veľa, ale nie všetko. Existujú všeobecné zákony vesmíru. Nemôžeme byť dokonalí a rovnako ani naše činy. Prijmite nevyhnutnosť prehier s pokorou. Možno je to potrebné len tu.

Zákon polovíc

Akýkoľvek obraz sveta, akékoľvek podnikanie možno symbolicky rozdeliť na polovice, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Polovice možno nazvať počiatočné a konečné. Stále je možné nastaviť tón pre úvodnú polovicu, ale ak sa zhmotní, potom sa záverečná polovica začne „dobiehať“ akoby sama od seba. To je podstata zvládania situácie. Môžete nastaviť počiatočnú polovicu, aby ste dosiahli požadovaný konečný výsledok. Na posilnenie tejto myšlienky uvediem ilustráciu. Pravdepodobne ste sa pokúsili pochopiť, prečo niektorí ľudia vyvolávajú reakcie obdivu a zbožňovania ostatných? Správajú sa, ako keby sa nemohli páčiť. Ak potrebujete predniesť prejav, potom sa ukáže celý ich vzhľad: Som pripravený na potlesk a ľudia začnú tlieskať a dokončia kresbu svojej druhej polovice. Vyzerajú, akoby čakali na reakciu zbožňovania – a ľudia sa najprv začnú zaujímať, potom sa zamilujú. Nastavte správnu štartovaciu polovicu a úspech je zaručený.

Natalya Grace "Grace's Laws"

10. ročník
11. ročník

Je pre stredoškolákov (10. ročník, 11. ročník) ľahké vyrastať v škole? Myslím, že nie. Áno, snažia sa o to, snažia sa stať nezávislejšími, dospelejšími a rešpektovanými. Ale spôsoby sebavyjadrenia a okázalej dospelosti môžu byť úplne nesprávne. Dajú sa trochu upraviť hodiny stredoškolskej triedy. Školské osnovy, autorita učiteľa a výchova rodičov sú jedna vec. Nie vždy ich je dosť. A tu triedna hodina pre stredoškolákov, kompetentne skomponovaný a zábavne vedený, umožní tínedžerom rýchlejšie a správne sa adaptovať, možno usmerniť alebo poskytnúť odpovede na mnohé neznáme, relevantné alebo tabuizované témy.

Je pozoruhodné, že mnohí študenti považujú hodiny v triede za úplne zbytočné, úplne nepovinné alebo nudné a nezaujímavé. Dôvodom je skutočnosť, že podujatie bolo navrhnuté a realizované trochu nesprávne. Vyučovacia hodina pre stredoškolákov je často venovaná výlučne ukazovateľom a diskusii o akademickom výkone alebo správaní. Navrhujú sa témy, ktoré sú pre nich nudné, irelevantné, z ktorých, ako sa hovorí, „vyrástli“, sledujú rovnaký scenár. Učitelia sú mimoriadne zaneprázdnení a riadenie triedy nie je len organizačnou a efektívnou formou vzdelávania a komunikácie. Znamená to tiež podávanie správ, zodpovednosť a čas. Navyše, čas je tu dosť podstatným faktorom. Ak chcete v škole uskutočniť zaujímavú, jasnú a užitočnú hodinu, budete sa musieť pripraviť najmenej dva dni:

  • výber tém pre strednú školu
  • vývoj skriptov
  • vyhľadávanie a spracovanie prípadných informácií k téme
  • príprava svetlej prezentácie
  • plánovanie času (dôležité je odhaliť tému, ale nie naťahovať)
  • vývoj a plánovanie doplnkových prvkov (súťaže, kvízy, herné prvky, debaty) pre strednú školu

Je otázne, či bude mať učiteľ toľko času na takúto plnohodnotnú prípravu v škole. Ale vždy existuje cesta von - môžete si zadarmo stiahnuť plnohodnotný hotový učebný skript pre študentov stredných škôl, výber relevantných a zaujímavých tém a prezentácií. Dajú sa ľahko mierne upraviť, aby vám vyhovovali, alebo ich môžete nechať nezmenené.



10. ročník

Triedny učiteľ každoročne stojí pred neľahkou úlohou naplánovať výchovno-vzdelávaciu prácu na školský rok. Výnimkou nie je ani 10. ročník. Dôležité je správne si naplánovať vyučovacie hodiny v 10. ročníku a vybrať si...



Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!
Bol tento článok nápomocný?
Áno
Nie
Ďakujem za spätnú väzbu!
Niečo sa pokazilo a váš hlas nebol započítaný.
Ďakujem. Vaša správa bola odoslaná
Našli ste chybu v texte?
Vyberte ho, kliknite Ctrl + Enter a všetko napravíme!