O koupelně - Strop. Koupelny. Dlaždice. Zařízení. Opravit. Instalatérství

Hodina o prevenci kriminality. Třídnická hodina "Prevence zanedbávání a delikvence u dětí a mladistvých" vyučovací hodina (5. ročník) na téma. Témata ve třídě o prevenci kriminality

Třídní hodina

o prevenci kriminality

mezi nezletilými

"JSME ODPOVĚDNÍ ZA SVÉ ČINY"

Cíle :

*prevence kriminality mladistvých;

*propaganda právních znalostí;

*formování dovedností pro samostatné rozhodování;

* rozvoj dovedností pro kritickou analýzu složitých situací;

* rozvíjení u studentů pochopení, že spácháním přestupku nejen porušují zákon, ale také způsobují bolest svým příbuzným a dalším lidem

* rozvoj schopnosti pracovat ve skupině, vyjadřovat své názory a vést diskusi

Průběh vyučovací hodiny

1. Sociální učitel : Dobré odpoledne, milí účastníci naší akce! Dnes jsme se sešli, abychom si promluvili o jedné důležité otázce – přestupcích, kterých se teenageři dopouštějí, a jejich následcích. Téma naší vyučovací hodiny je „Jsme zodpovědní za své činy“

Epigraf k naší události je převzat z následujících slov L.N. Tolstoj:

"Jedním z nejčastějších pokušení, které vede k největším katastrofám, je pokušení říci: "Každý to dělá."

Téma „zločin a teenageři“ je dnes aktuální, protože bohužel ne každý teenager si je vědom protiprávního jednání, které páchají a které vedou k vážným a těžko napravitelným následkům. Každý rok spáchají teenageři více než 145 tisíc trestných činů, téměř každý pětina z nich byla poslána k výkonu trestu odnětí svobody ve vzdělávacích koloniích (VC).

Proč lidé páchají zločiny? Každý člověk se může v životě rozhodnout sám: jít poctivou cestou, vydělávat potřebné peníze, odpírat si mnoho potěšení a tužeb, nebo se vydat cestou zločinu při hledání snadných peněz. Každý ví, že krást, loupit, urážet a bojovat jsou špatné. A přesto počet mladistvých delikventů roste.

Proč? Jak si myslíte, že? Věnujte pozornost slovům L.N. Tolstoj. Opravdu to „dělají všichni“? Proč se „nevinné žerty“ často mění ve zločiny?

ÚTOK je antisociální čin, který škodí společnosti,

zákonem zakázáno a znamená trest.

ZÁKON - je normativním aktem (dokumentem) přijatým nejvyšším orgánem státní moci způsobem stanoveným Ústavou.

2. Sociální pedagog:

„Nevzdávejte se vězení ani chudoby“ - toto přísloví k nám přišlo z dávné minulosti. Připomíná a varuje před nejnepříjemnějšími zvraty osudu. Nejbezohlednější činy jsou charakteristické pro mládež.

Pokuste se tyto akce pojmenovat (žáci pojmenují, sociální učitel opraví a doplní příklady)

    špatně se učí a poté školu opustí;

    kouřit a pít;

    jsou hrubí k vrstevníkům i dospělým;

    ponižovat malé a slabé;

    lžou i bezdůvodně;

    snaží se věci urovnat pouze pomocí síly;

    hrát karty;

    malovat stěny;

    poškodit školní majetek a mnoho dalšího.

Právě v raném věku si člověk sám často prošlapává cestu k vysokému plotu s ozdobou z ostnatého drátu. O vězeňské mříže přece nikdo neusiluje. Ale tisíce teenagerů končí ve vzdělávacích pracovních koloniích, speciálních školách a klinikách pro léčbu drogové závislosti.

Proč se to děje?

Dnes se to v naší třídě pokusíme zjistit, najít odpověď na tuto otázku.

Jedním z cílů takové vyučovací hodiny je upozornit vás na nebezpečí zahrávání si se zákonem.

3. Existují 4 typy právní odpovědnosti za porušení: (poznámky pro studenty)

1. Trestní odpovědnost – odpovědnost za porušení zákonů stanovených trestním zákoníkem. Trestný čin stanovený trestním zákonem je společensky nebezpečný, zasahuje do společenského řádu, majetku, osobnosti, práv a svobod občanů, veřejného pořádku. (vražda, loupež, znásilnění, urážky, drobné krádeže, chuligánství).

Za zlomyslné chuligánství, krádeže, znásilnění, trestní odpovědnost

začíná ve 14 letech

2. Administrativní odpovědnost uplatněna za porušení zákona o správních deliktech. Mezi správní přestupky patří: porušení pravidel provoz, porušení požární bezpečnosti. Za správní delikty se lidé mohou zodpovídat od 16 let. Trest: pokuta, varování, nápravná práce.

3 . Disciplinární odpovědnost – jedná se o porušení pracovních povinností, tzn. porušení pracovních zákonů, například: absence bez dobrého důvodu.

4. Občanskoprávní odpovědnost upravuje majetkové poměry. Tresty pro pachatele: náhrada škody, úhrada škody.

4. Sociální pedagog:

Zvažme a prodiskutujeme několik přestupků (jak jsou pojmenovány, jsou vyvěšeny na nástěnce)

    "chuligánství" umění. 213 trestního zákoníku Ruské federace

    "Podvod" Umění. 159 trestního zákoníku Ruské federace;

    "Vydírání" Čl. 163 trestního zákoníku Ruské federace;

    „Pití alkoholických nápojů“ Čl. 20.20. Zákon o správních deliktech Ruské federace;

1) "chuligánství"

V městském kině se hrál další film. Půl hodiny po začátku se v hale objevila skupinka kluků a holek. Bylo nemožné se na film dívat: výkřiky, komentáře, obscénní jazyk. Jeden z chlapů v této společnosti začal obtěžovat dívky sedící ve vedlejší řadě a urážel je. Jeden z diváků zavolal policii. Oblečení dorazilo okamžitě.

Zadržení upřímně nechápali, proč byli drženi na policejní stanici, proč proboha poručík sepisoval protokol a proč byl v policejním rozhovoru zmíněn správní delikt.

« chuligánství (článek 213 trestního zákoníku Ruské federace), těch. Hrubé porušení veřejného pořádku, vyjadřující jasnou neúctu ke společnosti, doprovázené použitím násilí vůči občanům nebo hrozbou jeho použití, jakož i ničením nebo poškozením cizího majetku, se trestá:

Zatčení až na 2 roky;
- až 5 let;

Používání zbraní nebo předmětů používaných jako zbraně:

Odnětí svobody na 4 až 7 let."

uvádí: „Drobné chuligánství, jako je obscénní jazyk na veřejných místech, urážlivé obtěžování občanů a další podobné akce, které narušují veřejný pořádek a klid občanů, se trestají pokutou nebo nápravnou prací nebo zatčením až na 15 dní.“

2. „Podvod (článek 159 trestního zákoníku Ruské federace), tzn. krádež cizího majetku nebo nabytí práv k cizímu majetku podvodem nebo zneužitím důvěry se trestá:

  • povinná práce,

    nápravná práce“.

2) "podvod"

inscenování

Dvě dívky sedí na lavičce.

1. dívka: Lenko, kde jsi vzala tolik peněz? Opravdu to dali předci?

2. dívka: Řeknete totéž, předkové! Odkud berou peníze? Už 3 měsíce nedostávají výplatu, sám jim dávám nějaké peníze a jsou rádi, že si peníze zapomněli ve starém kabátě.

1. dívka: Kde jsi je sehnal?

2. dívka: Řeknu ti, zítra to bude vědět celá škola.

1. dívka: Len, no, jsem tvůj nejlepší přítel, řekni mi, taky potřebuji peníze...

Lena hodnotí Káťu pohledem.

2. dívka: Vlastně potřebuji asistentku... No, podívej, když ty fazole rozsypeš, budeme mít průšvih!

1. dívka: Přísahám, že to nikomu neřeknu!

Dívky si šeptají.

1. dívka: Poslouchám, co když si budou stěžovat?

2. dívka: Cože, už ses vykašlal? Ještě si nikdo nestěžoval... A pak půjdeme do jiné oblasti a nikdo nás tam nezná.

1. dívka: Dobře, souhlasím.

Dívky odcházejí.

Dívka sedí na lavičce a hraje elektronickou hru, Káťa a Lena k ní přijdou, přehnaně nahlas mluví a posadí se na lavičku.

1. dívka: O čem to mluvíš? Ukradený?

2. dívka: Říkám ti, málem se mi utrhly uši...

1. dívka: Hrůza! Kontaktovali jste policii?

2. dívka: O čem to mluvíš? Kdo je teď najde? A policie nebude dělat povyk kvůli jedné náušnici. (Oslovuje třetí dívku) Je pravda, že policie nepomůže.

3. dívka: Co se stalo?

1. dívka: Včera jí ukradli náušnice.

3. dívka: Vážení?

2. dívka: Co s tím? Víš, moje matka mi dala tuto květinu s kamínkem. Oh, to je přesně jako tvoje.

3. dívka: Maminka mi to taky dala.

1. dívka: Dobře, řekni mi, mami... Nebo jsi možná ukradla...

3. dívka: Co to děláte, holky!

2. dívka: Počkej, možná toho člověka obviňujeme marně, ale náušnice si nejsou podobné, ukaž je blíž...

Dívka si sundá náušnici

1. dívka: Podobné?

2. dívka: Vypadá podobně.

1. dívka: Musím to ukázat mámě, zeptáme se jí?

2. dívka: Zbláznil ses, neznáš moji matku? Vyhrožovala, že zbije toho, koho viděla nosit takové náušnice, ale nejdřív to udělá a pak se zeptá.

3. dívka: Holky, to jsou moje náušnice, jestli chcete, pojďme k mojí matce.

2. dívka: Jo, našla jsem nějaké abnormální.

1. dívka: Jdeme na to, Leno, dáš jí svůj prsten do zástavy, jen měj na paměti, je to strašně drahé, a my utečeme a ukážeme tvé mámě náušnice, ale neboj, bydlíme v tom domě támhle.

2. dívka: Jen měj na paměti, že když se pokusíš utéct s prstenem, dostaneme tě ze země...

3. dívka: Dobře, dobře, počkám tady na tebe.

Dívky odcházejí.

Dívka na lavičce se podívá na hodinky, znepokojí se, pak začne plakat a odejde.

Káťa a Lena jsou na pódiu.

2. dívka: Vidíš, jak je to jednoduché.

1. dívka: Ano, ale ten blázen ani neví, že vchod je skrz.

2. dívka: teď koupit, dají 200 rublů za náušnice.

1. dívka: Přesně tak, náušnice jsou drahé.

2. dívka: A nikdo se nic nedozví...

(Studenti jsou dotázáni, o jakém přestupku se v tomto náčrtu hovořilo, snaží se přestupek pojmenovat, komentovat, jaký trest by měl následovat, třídní učitel odkazuje na článek a vyvozuje závěr)

"Podvod(článek 159 trestního zákoníku Ruské federace), tzn. krádež cizího majetku nebo nabytí práv k cizímu majetku podvodem nebo zneužitím důvěry se trestá:

  • povinná práce,

    nápravná práce“.
    Trestní odpovědnost začíná ve věku 16 let.

3) "Vydírání"

inscenování

3 kluci sedí na lavičce.

1. chlapec: Je to trochu děsivé, není kam jít...

2. chlapec: Bylo by zábavnější, kdybys měl peníze?

3. kluk: Co s tím?! Vezmeme si láhev...

1. chlapec: Můžu si od někoho půjčit?

2. chlapec: Jak to vrátíme?

1. chlapec: Ne, musíte si půjčit tak, abyste nevraceli.

3. kluk: jak to je? ...

1. kluk: Hele... vidíš, kluk jde, teď si od něj půjčíme...

Vchází chlapec.

1. chlapec: Hej, prdel, přestaň! Máš peníze?

Čtvrtý chlapec: Ne.

2. chlapec: Ty nelžeš?

4. chlapec: Upřímně, nemám peníze.

1. chlapec: Teď vyzkoušíme tvou poctivost, vyprázdníme si kapsy.

4. chlapec: Nebudu, nemáte žádné právo.

2. chlapec: A co vodnice?...

Chlapec poslušně vysunuje kapsy, v jedné- pár mincí.

1. chlapec: No vidíš, a ty jsi řekl "žádné peníze."

4. chlapec: Takže je to jen rubl, co si za něj můžeš koupit?

2. chlapec: To je jedno, oklamal jsi nás (vrací peníze)! Tady, vezmi si své malé věci a zítra nám přineseš 10 rublů, rozumíš?

4. chlapec: Proč bych ti měl nosit peníze?

3. chlapec: Neučili vás, že nemůžete oklamat dospělé? To je to, co dostanete za podvádění. Rozuměl?

4. chlapec: Já to nepřinesu!

1. chlapec: Když to nepřineseš, je to tuřín, víme, kde bydlíš.

2. kluk: A když si budeš někomu stěžovat, tak tě zmlátíme tak, že tě ani máma nepozná.

Odcházejí s pískáním.

(Studenti jsou dotázáni, o jakém přestupku mluvili, snaží se přestupek pojmenovat, komentovat, jaký by měl následovat trest, třídní učitel přejde k článku a vyvodí závěr)

„Vydírání (článek 163 trestního zákoníku Ruské federace), tj. požadovat převod cizí věci nebo vlastnického práva... pod pohrůžkou násilí nebo zničení nebo poškození cizí věci... je trestné:

    omezení svobody;

  • odnětí svobody."

4. „Pití alkoholických nápojů na veřejných místech nebo vystupování opilé na veřejných místech ( Umění. 20.20. zákon o správních deliktech Ruské federace)

1) Vystupování opilých mladistvých do 16 let na veřejných místech, jakož i jejich pití alkoholických nápojů, znamená pokutu pro rodiče nebo osoby, které je nahrazují.

Jsou situace, kdy je pití alkoholu trestným činem.

Pojďme se podívat, jak alkohol změní váš život.

Máte karty znázorňující pozitivní situace (lyžařský zájezd, přátelská rodina doma, člověk sedící v knihovně s knihami, člověk pracující na počítači, návštěva divadla) a situace s chováním opilce.

Porovnejte je, co je v životě opilého člověka, k jakým přestupkům to vede?

2) V životě mnoha lidí nastávají situace, kdy je vám nabídnuto, abyste něco vypili alkoholický nápoj a nedokázali odmítnout, přestože znali důsledky. To znamená, že musíte být schopni odmítnout.

Pokuste se formulovat důvody odmítnutí (vysvětlete důvod odmítnutí, nabídněte náhradu, předstírejte, že jste neslyšeli, řekněte „ne“ a odejděte)

Když je vám nabídnuto pití, obvykle jsou uvedeny různé důvody k pití. V takové situaci je třeba přemýšlet možné následky, porovnejte je s argumentem „PRO“ a poté nabízený nápoj odmítněte

O důsledcích opilosti a alkoholismu lze říci mnohé. Pro opilce neexistuje žádná omluva! Tito lidé škodí sobě, svým rodinám i státu.

5.Úkoly pro studenty ve skupinách - rozbor situací

Č.1. Seryozha a Sasha hráli míč na dvoře. Kluci rozbili koulí okno v sousedově domě. Jaký zločin spáchali teenageři?

č. 2 Teenager byl zadržen na ulici ve 23:40 bez doprovodu dospělých. Jaký trest mu hrozí?

č. 3. Žáci 7. třídy byli před hodinou tělesné výchovy v šatně. Po zazvonění šli všichni do tělocvičny, ale Dima zůstal a unesl mobilní telefon od svého spolužáka. Jaký zločin spáchal teenager? V jakém věku začíná odpovědnost za tento přestupek?

č. 4. Roma a Péťa cestovali autobusem, mluvili nahlas, smáli se, používali obscénní výrazy a agresivně reagovali na komentáře ostatních.

Jaký zločin spáchali teenageři? V jakém věku začíná odpovědnost za tento přestupek? Jaký trest můžete očekávat?

6. "Brainstorming." Identifikace příčin přestupků(na kartách jsou negativní a pozitivní důvody, děti si vybírají ty, které vedou k přestupkům)

    pohrdání učením a znalostmi.

    touha po primitivní zábavě.

  • převaha hmotné potřeby různých věcí a jiných hmotných statků.

    chamtivost.

    prudký pokles životní úrovně většiny obyvatel; sociální zranitelnost;

    nejistota ohledně budoucnosti.

    touha člověka uspokojit své zájmy, aspirace a emoce nezákonným způsobem.

    Nízká materiální životní úroveň obyvatel.

    Nízká úroveň právní kultury občanů. Alkoholismus a drogová závislost

    Zodpovědný přístup k učení a znalostem.

    Mít vnitřní klid

    Komunikace s uměním a přírodou

Vyvozuje se závěr:

Co vede ke kriminalitě? Dělají to všichni?

Většina lidí má spiritualitu, tzn. implikuje přítomnost duše v člověku, schopnost jí naslouchat a vlastnictví vnitřního světa.

Nedostatek duchovnosti– jeden z důvodů, který vede děti ke kriminalitě.

Jak vzniká nedostatek spirituality?

První zdroj– přezíravý přístup k učení a znalostem. Prázdná mysl může

dávejte tělu jen ty nejprimitivnější příkazy – pijte, jezte, bavte se. Informace o různých vědách, komunikace s uměním, přírodou jsou základem duchovna.

Druhý zdroj- touha po primitivní zábavě.

Třetí zdroj– převaha hmotných potřeb, tzn. pořízení různých věcí a jiného hmotného majetku.

Známé známky nedostatku duchovnosti jsou závist a chamtivost..

Všichni lidé na zemi chápou, co je dobro a co zlo. A žádná policie, žádné soudy nebudou nutit člověka, aby byl laskavý. Mohou ho pod trestem přinutit, aby nepáchal nezákonné činy, ale nemohou ho nutit, aby byl laskavý. Dobro je tedy duší člověka. Existuje duše - existuje dobro. Není duše – existuje strach z trestu, ale není zde dobro. Člověk bez duše je zvíře.

Hněv je společníkem neštěstí. Staré přísloví říká: Zlý pláče ze závisti, dobrý z radosti.

Chlapi, opravdu chci věřit, že po hodině budeme dělat jen dobré skutky, protože spácháním přestupku nejen porušíte zákon, ale také způsobíte bolest své rodině a dalším lidem.


Materiál obsahuje scénář hodiny „My a zákon“. Akce se koná v 6. ročníku. Hodina je vedena s cílem upozornit žáky na odpovědnost nezletilých za přestupky, kterých se dopustí ve věku do 14 let.

Materiál obsahuje prezentaci pro třídu "Pojem kriminality". Akce se koná v 9. ročníku. Hodina je vedena s cílem poskytnout studentům představu o pojmu kriminalita, jejích typech a důsledcích.

Materiál obsahuje skripta k třídnické hodině „Prevence kriminality mládeže“. Akce se koná na střední škole. Hodina je vedena s cílem seznámit studenty s původem drogové závislosti, druhy drog, příznaky a důsledky jejich užívání; dát studentům představu o rozsahu drogové závislosti v Rusku; položit základy pro to, aby studenti rostli v sebeuvědomění a sebeúctě.

Materiál obsahuje skripta pro třídní hodinu "Zločin a teenager". Akce se koná na střední škole. Hodina je vedena s cílem předcházet kriminalitě a delikvenci nezletilých a kultivovat právní vědomí žáků.

Materiál obsahuje skripta pro třídní hodinu "Teenagers and Crime". Akce se koná na střední škole. Vyučovací hodina je vedena s cílem kultivace právního vědomí žáků, předcházení trestné činnosti a delikvenci nezletilých.

Materiál obsahuje prezentaci pro třídu „Prevence kriminality“. Akce se koná ve středních třídách. Hodina je vedena s cílem poučit studenty o hlavních typech přestupků.

Materiál obsahuje prezentaci k hodině „Prevence kriminality a zlozvyků“. Akce se koná v 11. ročníku. Třídní hodina se koná s cílem přiblížit dětem, že špatné návyky ničí mozek, oslabuje vůli, zhoršuje paměť, pozornost, zrak, zvyšuje únavu, snižuje sluch a podkopává zdraví.

Městský státní vzdělávací ústav

"Střední škola č. 10"

S. Okres Achikulak Neftekumsky

Stavropolské území

„Prevence zanedbávání a kriminality u dětí a dospívajících“

Zpracovala třídní učitelka 5. třídy

Anoshchenková V.M.

akademický rok 2013-2014

Hodina: „Prevence zanedbávání a kriminality u dětí a dospívajících“.

Cílová: vytvoření banky nápadů a návrhů pro společensky významné případy k řešení problému zanedbávání a kriminality.

Přípravné práce: vytvoření filmu podle scénáře „Republic of Shkid“, provedení průzkumu mezi dětmi a jejich rodiči, vytvoření prezentace.

Průběh vyučovací hodiny.

Kl.ruk : Vážení kluci, dnes nás čeká velmi důležitý a vážný rozhovor. Před pojmenováním tématu doporučuji podívat se na několik snímků.

(sledování filmu „Republika SHKID a naše století“

Kl.ruk : Řekněte mi, jaké pocity se objevují, když se díváte na tyto děti?

Studium : Škoda, bolest, soucit, soucit, bolest.

Kl.ruk : S jakými problémy se dnes děti a dospívající potýkají?

Děti: Dětský alkoholismus, dětská drogová závislost, dětské bezdomovectví.

Kl.ruk : Budeme mluvit o problému bezdomovectví.

(Zobrazit prezentaci 5 snímků a historické informace)

Kl.ruk : Jsou podle vás tyto problémy nebezpečné?

Pak to proberme ve 3 skupinách.

1. řada – problém dětského alkoholismu považujete za nejpalčivější společenský problém

2. řada - Považujete problém dětské drogové závislosti za nejpalčivější společenský problém?

3. řada - považujete problém zanedbávání dětí za nejpalčivější společenský problém?

Správce klíčů : Jaké jsou podle vás důvody jejich výskytu:

Děti : -rodina (nedostatek kontroly, lhostejnost rodičů)

Alkoholismus dospělých v rodině

Konflikty mezi dětmi a dospělými

Žádná práce pro rodiče

Prodej alko a alko a energetické nápoje bez omezení (viz příloha č. 2 – dotazník)

Správce klíčů: Souhlasím s Vámi. Nemůžeme změnit socioekonomickou situaci; Je také velmi těžké rodiče převychovat, ale můžeme pomoci svým vrstevníkům.

Přemýšlejte a navrhujte věci, které by byly zajímavé a užitečné pro děti, které se ocitly v obtížných situacích

Děti: - zápis do školního sportovního oddílu

Navštěvovat hudební školu

Kluby ve škole

Pomoc kolem domu

Čtení knih

Školní cestovní klub

Kl.ruk: Člověk - je-li Muž s velkým M - musí umět odolat špatným vlastnostem, myšlenkám, činům a činům.

Na svých listech máte napsané neřesti (slova - protinožci - špatné, zlé vlastnosti) - tato slova nahraďte morálně - duchovními vlastnostmi (dobré, dobré vlastnosti) (viz Příloha č. 1)

Milost kuřáků

Pití – dobrovolnictví

Drogová závislost – sport, péče o seniory a mládež

Zbabělost - odvaha

Pokrytectví – upřímnost

Nenávist je láska

Hněv - laskavost

(zobrazit prezentaci) snímek číslo 6

Kl.ruk: Všechny myšlenky, morální a duchovní vlastnosti, které jsi navrhl, jsou úžasné. Spojme všechny naše činy a myšlenky a udělejme svět laskavějším místem.

V průběhu let k vrcholu výšek

Zkusme všichni společně povstat.

Cesta na vrchol je obtížná:

Pokračuj

Nezakopni, nespadni do propasti.

Když jsme unavení, dáme si pauzu,

Poslouchejme rady učitelů,

A znovu vpřed, přes nový průchod

Vidět západy slunce, setkat se s východy slunce.

Ale nemůžeme, jak zpíval Vysockij,

Zahnat někoho, kdo náhle ochabl, zlomený,

Musí mu pomoci poznat sám sebe

Věřte si, seberealizujte se.

Cl. Leader: Je úžasné, že mezi vámi není lhostejný smutek jiných lidí, jejich neštěstí, a to znamená. Že na světě bude o jednu dětskou slzu méně a o jeden dětský úsměv víc.

Kluci, na základě vašich odpovědí, dnešních návrhů a dotazníků provedených společně s rodiči jsem pro vás a pro mě vytvořil banku nápadů spolupráce. Pracujeme velmi málo a to je začátek naší dlouhé cesty. Naplánovali jsme si věci - připojte se ke skupině dobrovolníků - protože vám není lhostejný smutek ostatních, zapojte se aktivněji do návštěv školních družin a sportovních kroužků, prokazujte milosrdenství seniorům žijícím v naší obci, pečujte a pomáhejte pro ty mladší

Třídní učitel: Anoshchenkova V.M.

Příloha č. 1

Na listech jsou napsány neřesti (slova jsou antipody) - Nahraďte tato slova morálními a duchovními vlastnostmi:

Slova jsou antipody:

Morální a duchovní vlastnosti:

Příloha č. 2

Odpovězte na dotazník společně s rodiči.

Jaké jsou podle vás příčiny dětského alkoholismu, dětské drogové závislosti a zanedbávání dětí?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Přemýšlejte a navrhujte věci, které by byly zajímavé a užitečné pro děti, které se ocitly v obtížných situacích_________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Odpovězte na dotazník společně s rodiči.

Jaké jsou podle vás příčiny dětského alkoholismu, dětské drogové závislosti a zanedbávání dětí?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Přemýšlejte a navrhujte věci, které by byly zajímavé a užitečné pro děti, které se ocitly v obtížných situacích_________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Odpovězte na dotazník společně s rodiči.

Jaké jsou podle vás příčiny dětského alkoholismu, dětské drogové závislosti a zanedbávání dětí?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Přemýšlejte a navrhujte věci, které by byly zajímavé a užitečné pro děti, které se ocitly v obtížných situacích_________________________________________________

_____________________________________________________________________________


Účel: snížení rizika kriminality mladistvých.

úkoly:

  • snížení rizik zanedbávání a bezdomovectví;
  • zvýšení informovanosti účastníků vzdělávacího procesu o základech systému prevence zanedbávání, bezdomovectví a kriminality;
  • rozvoj právního vědomí účastníků vzdělávacího procesu.

Trávení času: 30–40 minut.

Věk studentů: 15–18 let.

Průběh vyučovací hodiny:

Učitel: Dobré odpoledne Rád bych naši akci začal slovy L. N. Tolstého: „Jedno z nejčastějších pokušení, které vede k největším činům, je pokušení se slovy: „Každý to dělá.“

V moderním světě jsme všichni obklopeni mnoha pokušeními, takže byste měli být vždy schopni vybrat si správnou cestu! Teenager se může obrátit na kriminální dráhu z různých důvodů: z banálního nedostatku peněz, vzdělání, podmínek atd. Neznalost zákona však nezbavuje odpovědnosti, ale úmyslné porušení vede k vážným následkům.

Dnešní hodina je úvodem do zákonů, které určují náš život. A budeme se snažit přijít na to, kde přesně v každodenním životě uplatňujeme svá práva, povinnosti a za co jsme zodpovědní.

Podobenství

Kdysi dávno, před dvěma tisíci lety, se na planetě Zemi objevili lidé.

Ve stejnou dobu, kdy se objevili lidé hlavní otázky: Co lidé mohou a co ne? Co musí dělat a co nemusí? Na co mají a na co nemají nárok?

Vznikly dva státy: "Umět" A "Je to zakázáno". Žili podle jiných zákonů. Ve stavu „Can“ bylo dovoleno vše: pokud chcete krást, krást, pokud chcete zabít, zabít, pokud chcete urazit člověka, prosím, všechno je možné.

Ve státě „Ne“ žili obyvatelé úplně jinak. Tam jste nemohli zabíjet, loupit nebo být na sebe hrubí.

Státy byly mezi sebou neustále v rozporu. A pak přišel den rozhodující bitvy. Bitvu vyhrál „možný“ stát. Zaujalo polovinu státu „Ne“ a zavedlo zde vlastní pravidla. Není těžké uhodnout, co tady začalo!

Ve městech a vesnicích bývalého státu „Ne“ začali krást, bezzákonně se navzájem zabíjet a na silnicích vládli lupiči. Stát „Možno“ postupně chátral. A pak vládci státu „Může“ pod tlakem lidí požádali o pomoc stát „Neumí“. Vládci obou států se dlouho radili a rozhodli se sjednotit a vytvořit nový stát - „zákon“. Ve státě byl nastolen pořádek a všichni obyvatelé byli spokojení a šťastní.

Proč si myslíte, že země prosperovala? Proč byli jeho obyvatelé šťastní? Cítí se bezpečně?

– Obyvatelé začali žít podle zákonů.

– Pokud lidé respektují práva ostatních lidí a plní své povinnosti, cítí se bezpečně. Ale když svoboda jedněch porušuje zájmy a práva druhých, nastoluje se ve společnosti bezpráví, nepořádek a nespravedlnost!

Nakonec se lidem podařilo vyřešit HLAVNÍ problémy, vznikl zákon a zrodila se Všeobecná deklarace lidských práv.

Zákon– normativní právní akt obsahující obecně závazná pravidla chování pro veřejný život, přijatý vládou.

– Máme v našem městě zákon?

V našem státě, jako v každém jiném, existuje základní zákon, podle kterého žijeme. Kde jsou tyto zákony napsané?

Zákony jsou uvedeny v Ústavě - základním zákoně státu.

Kromě Ústavy existují „Úmluva o právech dítěte“, „Rodinný zákoník“, „Občanský zákoník“, „Zákonník práce“, „Trestní zákoník“.

Druhá kapitola Ústavy Ruské federace vymezuje práva a svobody člověka a občana. Zamysleme se nad tím, které (placatky s právy umístit na tabuli).

Lidská práva a svobody

Každý má právo na život.

Každý má právo na svobodu a osobní bezpečnost.

Každý má právo na zdravotní péči.

Každý má právo na vzdělání.

Každý má právo určit a uvést svou státní příslušnost.

Každému je zaručena svoboda svědomí a svoboda náboženského vyznání, včetně práva samostatně nebo společně s jinými vyznávat jakékoli náboženství či nevyznávat žádné.

Propagace sociální, rasové, národnostní, náboženské nebo jazykové nadřazenosti je zakázána.

Základy obecné vzdělání Nezbytně. Základní všeobecné vzdělání poskytují rodiče nebo jejich náhradníci.

Každý je povinen chránit přírodu a životní prostředí a starat se o přírodní zdroje.

Odpovědnosti

Poslouchejte své rodiče a ty, kteří jsou na jejich místě.

Získat základní všeobecné vzdělání.

Dodržovat zřizovací listinu školy a vnitřní předpisy výchovného zařízení.

Dodržovat pravidla chování stanovená ve vzdělávacích institucích, doma a na veřejných místech.

Odpovědnost

Odpovědnost za páchání přestupků, včetně porušování školské charty, páchání společensky nebezpečných činů (rvačky), vynechávání vyučování, obscénní jazyk, pobyt na ulici bez rodičů po 22:00, hrubost k vrstevníkům i dospělým, ponižování malých a slabých, bezdůvodné lhaní, urovnávání vztahů pomocí síly, poškozování školního majetku a mnoho dalšího. Každé porušení zákona se musí zodpovídat.

Populární moudrost říká: „Kdyby nedošlo k žádnému porušení, nebylo by třeba nést odpovědnost.

Podívejme se na koncept "porušení". Jsou vám dány tři pojmy: „přestupek“, „přestupek“, „zločin“.

Tyto pojmy potřebují definice.

Přečin je porušením pravidel chování, které chování způsobuje.

Útok je porušení zákona, za které se trestá dospělým a mladistvým od šestnácti let.

Zločin je závažným porušením zákona ze strany dospělých nebo nezletilých, kteří dosáhli věku trestní odpovědnosti.

Příklad situace:

Sedmáci čekali na děti ze základní školy za rohem školy, vzali jim peníze a řekli jim, že když to někomu řeknou, budou mít průšvih. Jak lze jednání žáků sedmé třídy klasifikovat jako přestupek, přestupek nebo trestný čin? (Je to zločin.)

Sečteno a podtrženo

Všichni lidé na zemi chápou, co je dobro a zlo, a žádná policie nemůže člověka nutit, aby byl dobrý. Budou ho moci pod hrozbou trestu donutit, aby nepáchal nezákonné činy, ale nemohou ho nutit, aby byl laskavý. Dobro je tedy duší člověka. Existuje duše - existuje dobro. Není duše – existuje strach z trestu, ale není zde dobro. Člověk bez duše není člověk.

Hněv je společníkem neštěstí. Staré přísloví říká: „Zlý pláče závistí, dobrý pláče radostí.

Chlapi, opravdu bych chtěl věřit, že po hodině budeme dělat jen dobré skutky, protože když spácháte přestupek, porušíte nejen zákon, ale způsobíte bolest své rodině a dalším lidem.



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!
Byl tento článek užitečný?
Ano
Ne
Děkujeme za vaši odezvu!
Něco se pokazilo a váš hlas nebyl započítán.
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána
Našli jste chybu v textu?
Vyberte jej, klikněte Ctrl + Enter a my vše napravíme!