O koupelně - Strop. Koupelny. Dlaždice. Zařízení. Opravit. Instalatérství

Shrnutí lekce kreslení na téma hmyz. Synopse integrovaného GCD v přípravné skupině na téma: Motýli. Příprava na GCD

Abstrakt GCD o umělecké kreativitě (netradiční technika kreslení)

Téma: Hmyz.

Cíl: pokračovat v seznamování dětí s hmyzem.

úkoly:


-naučit se vytvořit obraz hmyzu pomocí netradiční techniky kresby (malování prstem), povídat si vzhled a výhody hmyzu;

Rozvíjet pozornost a pozorování, paměť, jemnou a hrubou motoriku, podporovat rozvoj tvořivých schopností dětí, rozvíjet brániční dýchání, estetické vnímání světa kolem sebe prostřednictvím zvuku a obrazu;

Pěstovat tvrdou práci, aktivitu, schopnost dokončit započaté, samostatnost a přesnost v práci, pěstovat lásku k přírodě, vyvolávat emocionální odezvu na výsledky vlastní kreativity.

Vizuální: obrázky hmyzu, ukázky řemesel.

Slovní: rozhovor, vysvětlování, řešení hádanek.

Hraní: vytváření herní situace, didaktická hra"Kdo chybí?"

Materiály: obrázky hmyzu, obrázky do hry "Kdo chybí?", obrázek motýla na notebooku, květiny a hmyz z papíru, na zdobení mýtiny, vzorek, šablony-siluety motýlů, kvaš žlutá barva, vlhčené ubrousky, rýsovací prkno, dopis s hádankami.

1. Organizační část.

Děti vstupují do skupiny, nastupují.

Kluci, připravme se do práce.

Všechny děti se sešly v kruhu,

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel

Držme se pevně za ruce

A usmějme se na sebe.

2. Úvodní část.

Chlapi, podívejte se pozorně na tabuli, o kom myslíte, že se budeme bavit? (o hmyzu)

Je to tak, budeme si povídat o hmyzu, jeho vzhledu a také se dozvíte, zda je hmyz prospěšný? A kdo pozorně poslouchá, bude moci rodičům vyprávět, o jakém hmyzu jsme si dnes povídali, a společně s nimi najít pohádku nebo příběh o hmyzu, který se mu líbil, a přivést je na další hodinu. Budeme se také nadále učit hodnotit sebe i sebe navzájem. A na konci lekce vás naučím kreslit neobvyklým způsobem.

3. Hlavní část.

Kluci, podívejte se, na stole je obálka s nápisem „pro skupinu Teremok“.

Někdo nám nechal dopis, pojďme si ho přečíst.

Kluci, jsou tu záhady. Máte rádi luštění hádanek? Zkusme je uhodnout.
1. Tento malý houslista,

Nosí zelený plášť.

Umí obratně skákat. (saranče)


2. červená záda,

Černá hlava

Plazí se podél stébla trávy

Slunéčko sedmitečné).

3. Sama vypadá jako květina

A rád jí květinovou šťávu (Butterfly).

4. Na sedmikrásku u brány,
Vrtulník přistál -
Zlaté oči.
Kdo je to? (vážka).

5. Bzučím nad květinami,
Celý den ve starostech, -
beru pyl do kapsy,
Plnění plástve (včela).

Jaký jsi skvělý chlap!

Jak je můžete všechny nazvat jedním slovem? (hmyz) Kluci, jděte na svá místa..

Myslíte si, že je hmyz prospěšný? Například včela, jaké výhody přináší včela? ( Posouzení) ... A motýl? ( Posouzení) ...(slouží jako potrava pro ptáky, opylují rostliny).

Chlapi, podívejte se pozorně na motýla, jaká má krásná křídla a co ještě má? (Motýl má tykadla, tělo, břicho, nohy). Všechny druhy hmyzu mají tykadla, hlavu, tělo a 6 nohou. To vše se nazývá části těla hmyzu.

Pamatuješ si?

Kluci, kteří dokážou replikovat části těla hmyzu. (vezme ukazatel a ukáže).( Posouzení)

Výborně!

Víte, že pokud z naší planety zmizí hmyz, zmizí rostliny, zvířata a ptáci? Jeden bez druhého nemohou existovat. Proč si myslíš? Protože některá zvířata a ptáci jedí hmyz. Hmyz je součástí přírody. Proto je nelze zabíjet, ale pouze hýčkat, milovat a chránit.
4. hra "Kdo chybí?"

Teď si trochu pohrajeme. Hra se jmenuje "Kdo chybí?"

Zde vážka letí vpřed

Celý den skákající kobylka

Hledá svůj stín pod trávou.

Chyba leze na list.

Jak nádherná je naše louka!

Cítíš se pohodlně? Pokuta.

Sundej oči. Nyní uvidíme, jak jste pozorní. Všimněte si květin, co se změnilo? Výborně, kluci, jak jste pozorní. Takže pokračujeme v mluvení o hmyzu.

3. Dechová cvičení.

ale potkat hmyz? (Na krásných květinových loukách).

Děti, rádi cestujete? Chci vás pozvat na pohádkovou louku. Tady před námi je cesta, která nás dovede na mýtinu. Pojďme!

(Děti se blíží k improvizované mýtině.)

-Na mýtině je heřmánek,

Jetelový pryskyřník, jetelová kaše!

Motýli, čmeláci létají,

Mravenci lezou stéblem trávy.

Zde vážka letí vpřed

Vlající z květu na květ.

Celý den skákající kobylka

Hledá svůj stín pod trávou.

Chyba leze na list.

Jak nádherná je naše louka!

Kluci, navrhuji, abyste zašli k jakémukoli heřmánku a pohodlně se u něj posadili.

Cítíš se pohodlně? Pokuta.

Zavři oči. Dýchejte rovnoměrně a klidně. Představte si... Jsme na mýtině. Fouká teplý vánek. Slunce svítí. Sedíme na měkké zelené trávě. Vážky létají, motýli poletují z květu na květ. Včely a čmeláci bzučí, kobylka cvrliká. (Zní tichá hudba „Sounds of Nature: in the meadow“).

Sundej oči. Nyní uvidíme, jak jste pozorní. Všimněte si květin, co se změnilo? Výborně, kluci, jak jste pozorní. Takže pokračujeme v mluvení o hmyzu.

Na každé květině sedí vážka.

3. Dechová cvičení.

a vezmu sklenici žlutého kvaše, pak opatrně ponořím prst do barvy a nakreslím krásné vzory na křídlech motýla. Je všem jasné? A abychom proměnili naše prsty v kouzelné, vyšleme kouzlo:

Prstová gymnastika.

Kolik je tam hmyzu!

(Ruce roztažené přes vršek do stran.)

Je asi nemožné je všechny spočítat.

Tady je včela a tady vosa,

(Střídavě ohýbejte prsty pro každé jméno hmyzu na obou rukou současně.)

Tento motýl je krásný.

Mravenec a vážka. 2krát.

To je vše, naše prsty se staly kouzelnými.

Kluci, je všem jasné? Dášo, řekni nám, jak ozdobíš motýlí křídla?

(V praktické části zní tichá hudba z cyklu „Sounds of Nature: in the Louka“).

Kluci, sedíme správně, všichni máme rovná záda.

Kluci, dokončeme práci.


- Myslíte, že jsme pomohli motýlům, zmizely ledové vločky z jejich křídel? Nyní nejste jen umělci, ale umělci - kouzelníci. Jaké krásné motýly jsi vytvořil. Dobrá práce vám všem!

Kluci, podívejte se na svou práci a ohodnoťte ji. Sašo, proč jsi zvedl zelený kruh? Kluci, souhlasíte se Sašou? Dnes jste všichni pracovali dobře. Velice se mi to líbilo. Bylo těžké kreslit vzory prsty? Saša dnes pracovala velmi dobře.....

Nyní vysaďte vaše krásné motýly na mýtinu a obdivujte je. No není to krásné?

Podívejte, motýli se stali veselými a barevnými. Kdo další bydlí na mýtině? A jedním slovem je...

Co nového a zajímavého jste se o hmyzu dozvěděli? (jsou prospěšné, je třeba je chránit, dozvěděli jsme se, jaké části těla má hmyz, naučili jsme se být pozorní a všímaví, hodnotili jsme sebe a svou práci). Nyní můžete svým přátelům nebo rodičům říct, co nového a zajímavého jste se o hmyzu dozvěděli, a nezapomeňte si najít pohádku o hmyzu, který se vám líbí.

Naše cesta nyní skončila. Je čas jít domů. Kluci, dnes jste si všichni vedli skvěle, děkujeme všem.

Shrnutí integrované lekce v přípravné skupině na téma „Motýli“

Olga Vasilievna Yakovleva, učitelka, škola č. 842, Moskva
Popis práce: Předkládám vám shrnutí GCD na téma „Motýli“ pro děti v předškolní družině (6-7 let). Tento materiál bude užitečný pro pedagogy pracující se staršími dětmi. předškolním věku. Toto je shrnutí integrované lekce zaměřené na seznámení dětí s motýly a promítnutí představ o nich do vizuálních aktivit.

Integrace vzdělávacích oblastí: Kognitivní vývoj, vývoj řeči, umělecký a estetický vývoj
Cílová:
Seznamování dětí s motýly, reflektování představ o nich ve výtvarném umění.
Úkoly
Vzdělávací:
Seznamte děti s rozmanitostí a fázemi vývoje motýlů.
Zlepšete svou schopnost pracovat s kvašem a pokračujte v zvládnutí techniky stínování. Pokračujte v učení, jak míchat barvy, abyste získali nové barvy a odstíny.
Vzdělávací:
Rozvíjet tvořivé schopnosti dětí, smysl pro tvar, barvu.
Vzdělávací:
Pěstovat zájem o poznávání přírody, touhu obdivovat krásné motýly a odrážet dojmy ve výtvarném umění.
Přípravné práce: Konverzace, prohlížení ilustrací, čtení beletrie na toto téma, pozorování motýlů na procházce.
Metody a techniky: Hravé, názorné, praktické aktivity pro děti, příběh učitele, otázky pro děti, využití beletrie.
Materiály a vybavení:
Ilustrace motýlů, papír, tužky, kvaš, štětce č. 1, sklenice s vodou, paleta, ubrousky, ubrousky. Organizace času
Učitel si něco přeje hádanka
Vidět na záhonu
Krásná květina,
Chtěl jsem to vytrhnout.
Ale jakmile se dotkneš stonku rukou,
A hned kytka odletěla. („Motýl“ V. Lunin)



Učitelův příběh(doplněno ilustracemi)
vychovatel: Děti, nejednou jsme pozorovali, jak barevní motýli v teplém letním dni vlají nad květinami. Motýli jsou jedním z nejkrásnějších tvorů na Zemi! Lidé si o těchto kráskách vymysleli mnoho pohádek a legend. Římané věřili, že motýli jsou květiny, které ožívají a padají ze stonků. Slované, naši předkové, přirovnávali motýla k srdci zamilovaného muže. V Japonsku pár motýlů symbolizuje rodinné štěstí a v pohádkách jsou elfové s motýlími křídly.
Pro jejich krásu dávali lidé tomuto hmyzu krásná jména. Jaké motýly znáš?
Děti: Citronová tráva, kopřivka, kapusta, čokoládová tráva, paví oko, vlaštovičník, borůvka, admirál atd.
Citronová tráva


Kopřivka


Bílý motýl


Čokoládová dívka


Paví oko


Otakárek


Borůvka


Admirál


vychovatel: Na světě je mnoho motýlů. Jakými barvami jim příroda natřela křídla? (odpovědi dětí)
vychovatel: Proč si myslíte, že motýli potřebují tak jasné barvy?
Děti: Aby je nikdo neviděl na květinách a nezpůsobil škodu.
vychovatel: Motýlí křídla se skládají z malých šupin, které jsou pokryty pigmenty. Dávají motýlům nádherné zbarvení jejich křídel. Ale tyto barevné šupiny jsou velmi, velmi křehké. Pokud tedy vezmete motýla do rukou, můžete je poškodit a motýl pak zemře. Nesbírejte motýly a nedovolte to ostatním. Ať je to krásné!
vychovatel: Podívejte se na obrázky, jaké části má motýl?
Děti: Hlava, tělo, čtyři křídla, tykadla, nohy.
vychovatel: Jaký tvar má hlava, tělo, křídla?
Děti: Kulatá hlava, oválné tělo a křídla.
vychovatel: Tělo se skládá ze tří částí: kulaté hlavy, střední části a břicha.
vychovatel: Porovnejte křídla a zjistěte, která jsou stejná barvou, tvarem, vzorem, který pár křídel je větší velikosti? (odpovědi dětí)
vychovatel: Motýlí tlama je dlouhý, tenký proboscis. Obvykle je stočený do těsného pramene, ale jakmile motýl sedne na květ, sosák se rozvine a sestoupí až na samé dno květu, aby sbíral nektar. Hmyz používá své tykadla k čichání. Antény cítí pachy z dálky.
vychovatel: Kolik nohou má motýl? (Odpovědi dětí). Motýl je hmyz a každý hmyz má šest nohou.

Lekce tělesné výchovy "Motýl"
Motýl ladně přeletěl nad květinou,
Vesele mávala svými zářivými křídly. (hladké vlny rukou)
Sedl jsem si na krásnou květinu, (Sedni si)
A snědla nektar. (Nakloní hlavu dolů)
Znovu narovnala křídla, (Postav se, ruce do stran)
Točené na modré obloze. (Otočte se)

Didaktická hra „Úžasné proměny“
Učitel ukazuje obrázek housenky.


vychovatel: Co si myslíš, že má housenka společného s motýlem? (dětské předpoklady)
vychovatel: Pomozme housence proměnit se v motýla. (podle obrázku)


Co klade motýl? (vejce)
Kdo vyleze z vajíčka? (housenka)
Co dělá housenka? (živí se listy a roste)
V koho se proměňuje? (do kukly nebo kokonu)
Kdo se vylíhne z kukly? (motýl) Její křídla jsou mokrá. Motýl si suší křídla na slunci, jakmile jsou křídla suchá, motýl začíná létat.

Lekce tělesné výchovy "Caterpillar"
Tenhle dům je divný bez oken
Lidé tomu říkají kokon. (Pomalu se točí kolem sebe)
Když jsem postavil nádherný dům na větvi, (Otáčení paží)
Housenka v něm spí. (Posaďte se, dlaně pod pravou tváří)
Celou zimu spí bez probuzení. (Dlaně pod levou tváří)
Ale zima přechází: (Postav se, zamávej rukama)
Březen, duben, kapky, jaro... (Tleskněte rukama na každé slovo)
Probuď se, ospalče! (Protáhnout se)
Pod jarním sluncem (nakreslete kruh rukama)
Housenka nemá čas spát. (Zatřes prstem)
Stal se z ní motýl! (hladké vlny rukou)


Práce v tvořivé dílně
vychovatel: Dnes vás zvu, abyste nakreslili krásné, jasné motýly pomocí techniky tahu, kterou znáte.
Učitel s dětmi probere postup dokončení práce.
Jednoduchou tužkou načrtneme skicu - obrysovou kresbu. Začněme trupem. Skládá se ze tří částí: kulaté hlavy, střední části a břicha. Na hlavě musí být antény. Poté nakreslíme křídla.
Vezmeme štětec, paletu, barvy a začneme zdobit naše motýly tahy.
Vzory na křídlech motýlů mohou být velmi odlišné. Není divu, že motýli jsou považováni za podobné květinám. Vzory na křídlech motýlů jsou považovány za jeden z divů přírody - jsou tak zajímavé a neobvyklé. Proto můžete bezpečně fantazírovat a vymýšlet vzory pro vaše motýly.
Děti malují motýly kvašovými barvami technikou tahu. Při práci učitel poskytuje individuální asistenci.
Analýza dětských prací
Učitel nabídne, že udělá výstavu a podívá se na ni.
Co je to za úžasnou krásu?
Louka je celá pokrytá květinami!
Zázraky se dějí
Čaroděj zde tvrdě pracoval
Ale čaroděj s tím nemá nic společného!
Jsou to motýli, kteří uletěli
Za jasného slunečného dne
Posaďte se do trávy a relaxujte!
(S.A. Antonyuk)

Sečteno a podtrženo
Co nového a zajímavého jste se naučili? Které momenty jste měli nejraději a proč?

Shrnutí vzdělávacích aktivit pro děti 6-7 let „Tyto úžasné stvoření jsou hmyz“

Cílová: systematizovat představy dětí o rozmanitosti hmyzu
úkoly:
Vzdělávací:
Upřesnit a zobecnit znalosti dětí o hmyzu: veškerý hmyz má společné znaky, kterými ho odlišujeme od celého světa zvířat, a rozdíly jsou v jeho vzhledu a životních projevech, díky kterým rozlišujeme druhy hmyzu a rozlišujeme konkrétní hmyz;
Posilujte schopnost dětí vytvářet skupiny hmyzu.
Vzdělávací:
Rozvíjet logické myšlení u dětí: naučte se porovnávat, analyzovat, stanovovat vztahy příčina-následek a zobecňovat.
Vzdělávací:
Pěstujte zájem o hmyz a pečujte o něj.
Vybavení a materiály: Demonstrační obrázky zobrazující hmyz (včetně obrázků různých zástupců stejného druhu: brouci, mravenci, motýli atd.); prezentace „Zrození motýla, notebook, projektor, plátno; vystřihovací obrázky znázorňující motýla, brouka, mravence, včelku; vizuální pomůcka zobrazující proces vývoje motýla. Pracovní list pro každé dítě (schematické znázornění procesu vývoje motýla ve fázích). Vícebarevné obruče, vícebarevné kruhy na stoly, krabice na hry; obálka, zvuková nahrávka „Sounds of Nature“
Přípravné práce: Rozhovory s dětmi "Takový různý hmyz." Uspořádání výstavy ilustrací znázorňujících hmyz a knih na téma týdne v knižním koutku. Pozorování hmyzu při chůzi (znaky stavby těla).

Obsah
1.Úvod do tématu lekce
Buratino vstupuje do skupiny s obálkou v rukou.
Pinocchio:- Ahoj lidi, poznáváte mě? (Odpovědi dětí)
vychovatel:- Ahoj, Pinocchio!
Pinocchio:- Nedávno jsem se procházel v lese a viděl velmi úžasně krásnou mýtinu a potkal tam úžasné stvoření - mají 6 nohou, hlavu s tykadly, hrudník a břicho. Jsou tak krásné: některé byly hnědé, jiné načervenalé a jiné tmavší. Bylo jich tolik, že jsem je nestačil spočítat. Tento neobvyklý hmyz nesl několik stébel a trávy na jejich horu. Někteří měli křídla: tak barevná a krásná, a všichni seděli na květinách. Zamiloval jsem se a nemohl jsem se ovládnout, smál jsem se tak, že všichni utekli a rozprchli se. Sotva jsem je stihl vyfotografovat a přinesl vám je, ale Artemon je viděl, když schly, a hravě je roztrhal na několik kusů. Prosím, pomozte mi shromáždit všechny fotografie a zjistit, co jsou tato úžasná stvoření zač.
vychovatel:- Pinocchio, naši kluci ti samozřejmě pomůžou. Jasně, chlapi? (Odpovědi dětí) Z těchto fragmentů musíte sestavit obrázek. A zdá se mi, že by tam měl být více než jeden obrázek. (Upozorní děti na rubovou stranu úlomků.) Podívejte, úlomky mají rubovou stranu jinou barvu. Jaké barvy jsou zde? (Děti se podívají na zadní stranu, pojmenují barvy (červená, modrá, žlutá, zelená)
2. Hra „Vystřihnout obrázky“
Pinocchio:- Kluci, můžete sestavit obrazy podle barvy zadní strany? (Odpovědi dětí) Jaký jsi skvělý člověk!
vychovatel:- Prosím, kluci, kteří mají obrázky s modrou košilí, jděte ke stolu označenému modrým kroužkem. Ti se žlutou košilí - jděte ke „žlutému“ stolu a tak dále a pokuste se posbírat obrázky.
Pedagog: - Co je zobrazeno na těchto fotografiích? (Shromážděné obrázky ukazují: motýl, brouk, mravenec, včela.)




Pinocchio:- Mnohokrát vám děkuji. Bez vaší pomoci bych to nedokázal. Ano, viděl jsem taková stvoření, ale kdo to je?
vychovatel:- Kluci, jak můžete jedním slovem nazvat všechny ty, kteří jsou vyobrazeni na vašich obrázcích? (Odpovědi dětí)
3. Konverzace „Obecné vlastnosti hmyzu“
Pinocchio:-Hmyz?! jak jsi to zjistil?
vychovatel:- Pinocchio, jak kluci uhodli, že to byl hmyz, teď se dozvíte. Učitel navrhuje přejít k tabuli, na které jsou připevněny demonstrační obrázky znázorňující hmyz. Vystavováním obrázků učitelka upozorňuje děti na rozmanitost hmyzu jednotlivých druhů.



H1]


vychovatel:- Kluci a Pinocchio, nyní se pozorně podívejte na obrázky a řekněte mi, jaké společné vlastnosti mají všechny druhy hmyzu? (Děti shrnují: Všechen hmyz má 6 nohou, tělo je rozděleno na 3 části
Pinocchio:- Můžu, můžu! Všichni mají kníry.
Po sečtení učitel zavěsí obrázek pavouka a požádá děti, aby odpověděly na otázku:
vychovatel:- Myslíte si, že pavouk je hmyz? (Děti utrácejí srovnávací analýza ilustrací a došli k závěru, že pavouk není hmyz.)


4. Tělesná výchova „Kobylky“
Představte si, že jsme všichni kobylky.
Zvedněte ramena
(děti zvednou ramena)
Skok, kobylky.
(děti skáčou)
Skok-skok, skok-skok.
(děti skáčou)
Posadili jsme se a snědli trochu trávy,
(děti se zastavily a posadily se).
Naslouchali tichu.
(děti sedí, poslouchají ticho)
Ticho, ticho, vysoko,
Snadno skákejte na prsty u nohou.
(děti skáčou)
5. Hra "Čtvrté kolo"
(Tvorba vět se spojkou „protože“)
vychovatel:- Podívejte se pozorně na obrázky a řekněte mi, který obrázek je zde nadbytečný, odstraňte ho a vysvětlete, proč jste ho odstranili?
Obrázky ukazují:
1.Motýl, včela, mravenec, pavouk





2. Komár, motýl, brouk, mravenec





3. Mravenec, housenka, kobylka, motýl





4. Vážka, kobylka, beruška, motýl





Pinocchio:- Kluci, považuje se i housenka za hmyz? (Děti vyjadřují své odhady)
vychovatel:- Navrhuji, abyste se podívali na obrazovku, kde vy a Pinocchio zjistíte, zda je housenka hmyz nebo ne.
6. Učitelův příběh o fázích formování motýla.
(Učitel zapne prezentaci „Vzhled motýla“ a za doprovodu jemné hudby pronese komentáře.)
vychovatel:- „Byl jednou jeden moc krásný motýl, létal nad květinovou loukou, a když dorostl, snesl vajíčka pod list. Brzy se z varlat vynořily larvy housenek. Housenky jedí tolik, že se několikrát zvětší. Housenka svléká kůži a mění se v kuklu a z kukly v krásného motýla. Takhle se rodí zajímavý motýl.“
vychovatel:- Všichni máme moc rádi motýly, obdivujeme jejich krásu. Motýli žijí tam, kde je teplo a je pro ně potrava. Živí se květovým nektarem, rostlinnými a ovocnými šťávami. Jména některých motýlů souvisí s tím, čím se živí jejich housenky. Housenky zelí se živí listy zelí a housenky kopřivovými. Odlišné typy Motýli se liší barvou a velikostí. Okřídlené, světlé krásky zdobí pole a louky celé léto.
Pinocchio:- Teď už vím, že housenka je hmyz, v dětství je to motýl!
7. Didaktická hra „Co nejdřív, co potom“
(Učitel vyzve děti, aby se posadily ke stolům ve dvojicích.)
vychovatel:- Na stolech před vámi jsou obrázky, které zobrazují fáze vývoje hmyzu. Všechny tyto fáze musíte uspořádat ve správném pořadí: co se stalo jako první, co následovalo.


Po skončení hry učitel nabídne vzájemnou kontrolu správnosti úkolu. Poté, co děti analyzují své chyby, učitel navrhne porovnat výsledky své práce s názornou pomůckou na tabuli a nahlas říci všechny fáze vývoje hmyzu v řetězci:
1. Motýl klade vajíčka
2. Z vajíček se líhnou larvy-housenky
3. Housenka se promění v kuklu
4. Z kukly se vylíhne motýl


vychovatel:- Kluci, představte si, co by se stalo, kdyby všechen hmyz na planetě Zemi zemřel?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je většina ptáků stěhovavá, to znamená, že od nás na zimu odlétají a vrací se až na jaře? (Odpovědi dětí)
vychovatel:- Naprosto správně. Mnoho ptáků se živí hmyzem, a pokud by lidé začali ničit škodlivý hmyz pomocí speciálních toxických látek, pak by ptáci také zemřeli hladem. A ptáci hrají důležitou roli v rovnováze přírody.
(Děti je třeba přivést k závěru, že v přírodě neexistují žádné „neužitečné“ nebo „škodlivé“ rostliny, hmyz nebo zvířata. Všichni dělají svou práci, hrají svou roli a jsou závislí jeden na druhém.)
8. Relaxace. „Třepotání motýla“
(Zní hudba "Sounds of Nature")
vychovatel:- Zavřete oči a představte si sami sebe jako hmyz.
Představte si krásný letní den. Ležíš na zelené louce. Všechno kolem je klidné a tiché. Cítíte se v teple a pohodlí, dýcháte lehce a klidně. Představte si, že jste lehcí motýli s velkými a krásnými křídly. Vaše paže jsou lehké a lehké - jako křídla motýla. A tvé tělo se také stalo lehkým, lehkým, zamával křídly a letěl. S každým nádechem a výdechem se vznášíte výš a výš ve vzduchu. Lehký vánek jemně pohladí vaše křídla. (Pauza – hlazení dětí). Tahy, jemné doteky (jméno). Cítíte se dobře a spokojeně. Teď je ale čas vrátit se domů. Protáhněte se a na počet tří otevřete oči. Usmívejte se na sebe.
Nyní všichni zavřete oči a počítejte do 3 x (1, 2, 3. Jsme ve skupině.)
Raz, dva, tři - rozhlédněte se
Buďte ve skupině.
9. Shrnutí
Pinocchio:- Kluci, moc vám děkuji za pomoc, naučil jsem se spoustu zajímavých a vzrušujících věcí. Ale je čas, abych se vrátil ke svým přátelům. Brzy se uvidíme!
vychovatel:- Kluci, co nového jste se dnes naučili? (Odpovědi dětí?) Co se pro vás ukázalo jako obtížné? (Odpovědi dětí?) Co se vám nejvíce líbilo? (Odpovědi dětí)

| Kreslení na téma "Hmyz"

Vychovatel. Přišlo skutečné jaro! Teplo a radost na zemi. Všichni lidé jsou šťastní! Toto nádherné období roku je jaro! Mnoho básníků jí věnovalo své básně. 1. dítě (čte báseň „Jarní království“ od S. Drozhzhina) Království jarních dnů se vrátilo. Zvonění na oblázcích...

Lekce kreslení "Motýl" Lekce na výkres. Předmět:"Motýl" cílová: pokračujte v seznamování dětí s nekonvenční metoda kresba - kresba dlaněmi; rozvíjet fantazii a zájem o kreativní činnosti. Metody a techniky My: hra - moment překvapení, verbální, vizuální - zobrazení. Materiály: povlečení na postel...

Kreslení na téma „Hmyz“ – OOD poznámky ke kreslení netradičními technikami „Takoví různí motýli“ ve skupině seniorů

Publikace „Poznámky OOD o kreslení pomocí netradičních technik...“ Obsah programu: - systematizovat představy dětí o rozmanitosti hmyzu, zvýraznit jejich výrazné společné znaky - seznámit děti s technikou - monotyp; - rozvíjet porozumění, že obrázek lze získat pomocí různých technik kreslení -...

Knihovna obrázků "MAAM-pictures"

Abstrakt GCD na netradiční kresbě „Svět hmyzu“ Cíl: - naučit se vytvářet obraz pomocí různých technik kreslení. Cíle: Zlepšit funkci rukou, podpořit rozvoj koordinace oko-ruka. Posilte své dovednosti kreslení doplňkové prvky kresba vatovým tamponem, konečky prstů. Rozvíjet...

Poznámky ke kresbě ve druhé juniorské skupině „Beruška na pampelišky“ Poznámky ke kreslení "Beruška na pampelišku" pro děti druhé juniorské skupiny Cíle: rozšířit u dětí chápání jara a vzhledu petrklíčů a hmyzu, naučit děti kreslit berušku tradičními i netradičními technikami. Úkoly:...

Shrnutí otevřené lekce netradičních technik kreslení „Kouzelné květiny pro motýla“ pro střední skupinu Shrnutí otevřené lekce výtvarného umění v netradičních technikách kresby pro střední skupina na téma: "Kouzelné květiny pro motýla." Cíl: seznámit děti s netradičními technikami kreslení. Integrace vzdělávacích oblastí: umělecké a estetické...

Kreslení na téma „Hmyz“ - Shrnutí lekce kreslení ve druhé juniorské skupině „Beruška“

Lekce kreslení ve druhé juniorské skupině Téma: „Beruška“ Obsah programu: Cíle: 1. Naučit děti kreslit expresivní obrázek hmyzu. 2. Pokračujte v učení, jak vytvořit kompozici založenou na zeleném listu. 3. Zdokonalit techniku ​​kresby kvašem, schopnost...

Pro mladší předškoláci Hodiny kreslení tvoří základ vzdělávacího procesu. Ve věku 3–4 let (mladší skupina) děti díky třídám v výtvarné umění(kresba, modelování, aplikace) dochází k aktivnímu rozvoji mentálních procesů v...

Obsah programu:

Naučte děti rozlišovat charakteristické vlastnosti jaro.

Upevnit znalosti dětí o charakteristické vlastnosti hmyz

Zdokonalte techniku ​​malby kvašem, štětcem a vatovým tamponem.

Rozvíjejte smysl pro tvar a barvu.

Pěstovat schopnost vidět krásu přírody, pochopit její křehkost a vyvolat touhu ji chránit.

Přípravné práce: pozorování jevů v přírodě. Učit se básničky a říkanky.

Kreslení kulatých předmětů po celý rok.

Materiály pro lekci: obrázek břízy s listy, tónované zelené listy, kvašové barvy (žlutá, červená, černá, vatové tampony, ubrousky, vzorek, „zelený trávník s pampelišky“, obrázky hmyzu, květiny.

Průběh lekce:

Učitel vstoupí do skupiny s dětmi a podívá se na „louku“ s květinami.

Kluci, poznáváte tyto květiny, jak se jmenují? Kdy se tyto květiny objevují? (na jaře).

Podívejte se na každou pampelišku, někdo na ní sedí. Znáš je? (včela, kobylka, mravenec, brouk, pavouk). Jak jinak jim můžete říkat (hmyz)

Kdy se hmyz probouzí? (jaro).

Chlapi, kolik je tam hmyzu? (hodně).

Chci vám říct hádanku, zkuste ji uhodnout.

Hádání hádanky.

Dítě si to obléká

Červené puntíkované šaty

A umí obratně létat

Tohle je... (beruška).

Kráva nebučí

Žádné rohy, kopyta, ocas,

Nedává nám mléko

Žije pod listím.

Červený plášť s černými puntíky

Nesený broukem. Rostliny jsou strážce.

Obratně bojuje se škodlivými mšicemi

Tento. (slunéčko sedmitečné.)

Výborně kluci, teď si sedněte ke stolu. Dnes ve třídě nakreslíme berušku.

Prohlídka obrázku, popis berušky. Učitel dětem vysvětlí, že budou kreslit postupně: nejprve červeným kvašem a štětcem a pak pokračovat černým a žlutým kvašem s vatovým tamponem.

Ukázka kreslení červeného kruhu na papír a jeho malování.

Děti dostanou barevné papírky. Nakreslete červený kruh.

Tělesná výchova minuta.

Kluci, dnes z nás budou krásní motýli, létají, motýli jsou unavení a sedí na květinách.

Ukažte učiteli, jak nakreslit hlavu, skvrny na zádech, tlapky a oči pomocí vatového tamponu.

Děti se pustí do práce.

Teď, kluci, vezměte si listy a jděte ke stromu. Poznáte tento strom, jak se jmenuje? (bříza) .

Podívej, vypadá tvůj list jako tyto listy? (odpovědi dětí).

To znamená, že vaše listy jsou také březové a my je bříze dáme.

Kluci, jaký máme krásný jarní stromeček s beruškami. Berušky jsou velmi malý hmyz, který je třeba chránit. A lidé říkají, že když vám beruška přistane na dlani, přináší štěstí. A také vám chci dát berušky a ať vám přinesou jen štěstí.

Paní učitelka položí dětem berušky na ruce.



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!
Byl tento článek užitečný?
Ano
Ne
Děkujeme za vaši odezvu!
Něco se pokazilo a váš hlas nebyl započítán.
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána
Našli jste chybu v textu?
Vyberte jej, klikněte Ctrl + Enter a my vše napravíme!