O koupelně - Strop. Koupelny. Dlaždice. Zařízení. Opravit. Instalatérství

Udělal hru, odkud pochází chléb. Přihlášky do projektu „Chléb je hlava všeho. čt. Didaktická hra „Řetěz slov“

"Hádej chuť" (pšenice, žitný chléb, bochník, houska atd.)

"Hádej dotykem" (modely chlebových výrobků)

„Kdo může vyjmenovat více jídel? »(z mouky)

, „Z čeho jsi dělal tu kaši? ( znát druhy obilovin)

„Jak z mouky udělat těsto? » (příprava kynutého těsta)Ukažte, jak se dělá těsto, jak mikroskopické organismy - droždí - pomáhají při přípravě těsta.

"Cena chleba"

Víte, proč prarodiče znají hodnotu každého drobku chleba? Protože pamatují obležený Leningrad, kdy dostali 125 gramů chleba na osobu a den.

Když se to stane, bolí mě to, vidím

Ten napůl snědený chléb se vyhazuje, nestoudně

Hej, ty, co šlapeš nahý

Pošlapáváte naši lidskou důstojnost

Urazil jsi svou matku, způsobil jsi urážku

Země, na které jsem se narodil a vyrostl.

Hra "Dejte to správně."

Cíl: uspořádat obrázky odrážející proces pěstování chleba v požadovaném pořadí. Děti plní úkol u tabule.

Cvičení „Vše na policích“

Babička koupila v pekárně pšeničný chléb, žitný bochník, bochník, suchý chléb, koláč, koláče a perníčky. Jaký tvar připomíná bochník chleba? Bochník? Bochník? Pomozte uspořádat produkty na policích tak, aby první police obsahovala produkty obdélníkového tvaru, druhá - kulatá a třetí - oválná.

chlebové výrobky kulatý tvar(bochník, bagel, perník, sušení)

Mají chlebové výrobky obdélníkový tvar? (bochník chleba, koláč, sušenky)

chlebové výrobky oválný tvar? (koláč, bochník, perník)

Didaktická hra "Co je to za chléb?"

Výběr definic podstatných jmen. (Definice dětských jmen, např. chléb je načervenalý, čerstvý, voňavý, chutný, měkký, zatuchlý, bílý, horký, bohatý na vitamíny, vzdušný, aromatický).

Sedavá hra „Pojmenujte to laskavě“.(mluvený projev)

Hráči stojí v kruhu. Vedoucí se postaví doprostřed kruhu a hodí míč hráčům a vyvolá upečené dobroty. Hráč, který chytil míč, ho hodí zpět řidiči a nazve ho ve zdrobnělé podobě.

Chléb -... (chléb);

Koláč -... (koláč);

Kalach - ... (kalachik);

Palačinka -...(palačinka);

Buchta - ... (buchta);

Bochník - ... (bar);

Gingerbread - ...(perník);

Dort - ... (dort);

Flatbread – (plochý chléb);

Baranka - ... (beránek);

Tvarohový koláč - ... (tvarohový koláč);

Bagel - ...(bagel);

Didaktická hra „Raz, dva, tři – pohádka vyjde“

Schopnost pojmenovat pohádky a díla, ve kterých postavy vaří, pečou a třeba i ony samy jsou z těsta.

Hra "Popelka"( jemné motorické dovednosti)

Slovní hra

Tleskněte rukama, když uslyšíte slovo, které odpovídá pšenici (žito, ječmen, proso, ..., kukuřice).

Vysvětlete každý výběr slov.

Slovník:

mouka, kroupy, mlýn, klas, bochník, proso, oves, med, žito, obilí, koláč, medonosná rostlina, krmivo pro drůbež, bochník, klas, lata, ovesné vločky, pufované obiloviny, pochoutka pro koně.

Komentář pro dospělé:

Chcete-li aktivovat dětskou paměť a řeč po hře, můžete jim nabídnout následující úkol: zapamatujte si, jaká slova vhodná pro pšenici (žito, ječmen, proso,..., kukuřice) jste slyšeli?

Čtvrté kolo

Zvýrazněte další slovo a vysvětlete svůj výběr:

brambory, mrkev, ječmen, řepa; proso, žito, lilek, pšenice; rýže, kukuřice, jablko, žito; pohanka, švestka, hrozny, broskev; ječmen, pšenice, žito, kukuřice.

Soutěž "Kdo dokáže vyjmenovat nejvíce výrobků z těsta?"

Všechny týmy postupně pojmenovávají produkty. Pokud některý tým nemůže nic říct, zmešká svůj tah. Za každou odpověď je přidělen čip. Tým s největším počtem žetonů vyhrává

Soutěž pro děti „Co nejdřív, co později“.

Všechny týmy dostanou stejnou sadu produktů (například klas, obilí, mouka, chléb, sušenky, charlotte, krekry, strouhanka, sendvič, koláčky atd.). Děti je musí seřadit v pořadí, které odpovídá přirozenému průběhu přeměn. Pokud produkty odpovídají přibližně stejnému stupni přeměny, jsou umístěny nad sebou. Učitel kontroluje správnost a rychlost splnění úkolu.

Hra „Neřekneme vám, co jsme udělali, ale ukážeme vám, jak jsme to udělali“

Z dospělých je vybrán jeden vůdce – car. Tým dětí, které se předtím dohodly mezi sebou, přistupuje k carovi. Mezi nimi probíhá následující dialog:

Dobrý den, králi.

Ahoj děti. Kde jsi byl?

Na mlýně (nebo jiném místě, kde probíhají plánované akce).

Co jsi dělal?

Nebudeme říkat, co jsme udělali, ale ukážeme vám, jak jsme to udělali.

Lidová znamení

Nezasévejte pšenici dříve, než se objeví dubový list.

Objevili se komáři - je čas zasít žito.

Tento ječmen, když vykvetla kalina a bříza uvolnila listy.

Když šišky na vánočním stromku zčervenají a ty na borovici zezelenají, je čas zasít ječmen.

Pokud jeřabina vykvete brzy, bude dobrá sklizeň oves.

Pokud jsou brusinky zralé, pak je zralý oves. Odkvetla olše – je čas vysévat pohanku.

Z čeho byla kaše vyrobena?

Vyjmenuj obilovinu, ze které byla kaše vyrobena.

Proso - (proso)

Pohanka - (pohanka)

Kroupy - (ječmen)

Herkules - (oves)

Semolina - (pšenice)

Ovesné vločky - (ovesné vločky)

Kukuřice - (kukuřice)

Hádanky

Ve mlýně je pšenice

Tohle se jí tady děje!

Berou to do oběhu a melou na prášek!

(Mouka)

Přichází s rýží, s masem,

Je to sladké s třešněmi.

Nejprve ho dali do trouby,

Jak se odtamtud dostane?

Pak to položili na talíř.

Tak a teď zavolej klukům

Sežerou vše po kousku.

(Koláč)

Bublám a bafám

Nechci žít v konvici.

Už mě nebaví kysané zelí

Dejte mě do trouby.

(Těsto)

Co nalijete do pánve?

Ano, ohýbají to čtyřikrát?

(Palačinky)

Malé, chutné

Kolečko je jedlé.

(bagel)

Sedí na lžíci

Visící nohama?

(nudle)

Jednoduché ingredience: mouka, voda

A ukázalo se, že jídlo

Buď vtipné kudrlinky, nebo brčka, rohy, uši.

(Těstoviny)

Mlátili mě holemi

Kamenují mě

Drží mě v ohnivé jeskyni

Pořezali mě noži.

Proč mě takhle ničí?

Za to, že jsem milován. (Chléb.)

Hra "Poslouchejte pozorně"

Chcete si zahrát zajímavou hru? Musíte být velmi opatrní. Přečtu vám báseň. Pokud uslyšíte název produktu, který je vyroben z mouky, tleskněte, ale pokud není vyroben z mouky, ne. Připraveni? Začít!

V pekárně máme bagety,

Buchty, bagely, bochníky.

Koláče, bochníky, housky,

A copánky a tvarohové koláče,

Kurabye, sušenka, sušenky,

Sendviče, čaj s marmeládou.

Spousta perníčků, sladkostí,

Je tam pastilka a šerbet,

A koláč se sladkou náplní,

A poleno a fudge...

Zavolej, nestyď se. Vyberte si a pomozte si!

Hra "Odkud se vzal chléb?"

Vyhledejte příslušný koncept

Kde jsi koupil chleba? - ... (V obchodě.)

Jak jste se dostali do obchodu? - ... (Z pekárny.)

Co dělají v pekárně? - ... (Pečou chleba.)

z čeho? - ... (Mouka.)

Z čeho se vyrábí mouka? - ... (Z obilí.)

Odkud obilí pochází? - ... (Z klasu pšenice.)

Odkud pochází pšenice? - ... (Vyrostl na poli.)

Kdo to zasel? - ... (Pěstitelé obilí.)

"Pekař"

Všichni stojí v kruhu (toto je koláč nebo koláč nebo tvarohový koláč) Nyní připravíme koláč. Každý si vymyslí, co to bude (mléko, mouka, droždí, cukr, vejce atd.) Přednášející střídavě vykřikuje, co chce dát do pánve. Ten, kdo se pozná, skočí do kruhu, další, skákající, vezme za ruce předchozího. Dokud nebudou všechny součásti v kruhu, hra pokračuje. Výsledek je chutný koláč- prostě chutné.

Slovní hra „Khlebnik-Kalachnik“

Za starých časů se pekaři rozdělovali na chlebovníky, kalachniky, pirozhniki, perníkáře a palačinkáře. Pekaři pekli chleba. Co myslíte, že kalachníci upekli? Dobře si promyslete, za každou správnou odpověď dostanete kouzelný žeton (učitel se snaží, aby každé dítě mělo jeden žeton). Co myslíte, že se koláče pekly? Atd.


Seznamujeme děti s hlavními obilnými plodinami: pšenice, rýže, ječmen, žito, kukuřice, oves, proso. Ochutnáváme např. kukuřičné produkty: vločky, krupice, tyčinky, zrní, popcorn.
karty

Kurzy rozvoje řeči pro starší skupinu:

Prstová gymnastika "chléb"


Do těsta byla zadělána mouka, ( ukázat vám, jak hněte těsto)
A udělali jsme těsto z těsta :( Ukážeme vám, jak vyrobit koláče)
Koláče a buchty, ( ohýbejte prsty jeden po druhém)
Sladké tvarohové koláče,
Housky a rohlíky -
Vše zapečeme v troubě. ( tleskat)
Lahodné! ( natáhněte ruce dopředu)

Relaxační hra "Zrní"
Zní hudba přírody.

Představte si, že jste malá zrnka vhozená do země (děti sedí na koberci).

V zemi leží zrnko – tmavé, vlhké, měkké. Slunce hřálo, pršelo. Semínko nabobtnalo, prasklo a objevil se první klíček (děti zvednou ruce nahoru). Výhonek prorazil zemi a sáhl po slunci (děti vstávají). Ve větru se nehoupe, natahuje se. Čas plynul - klíček zesílil a objevil se klásek. Jaký druh klásku se vyrábí ze zrnka žita? (Žito.) Z pšeničného zrna, které? (Pšenice.) Která se dělá z ovsa? (Ovesné vločky.) Co je nutné pro růst a zrání klásku? (Slunce, déšť a lidské ruce.)
Experimenty a pozorování
Jak pěstovat plíseň na chlebu? - experiment


Pokus: Jak kvasnice fungují?

sbírka nápadů z pinterest.com, včetně na téma "Profese kuchaře"
sbírka materiálů z rodnaya-tropinka.ru
Logika a matematika
karty s chlebem a čísly
Příprava ruky na psaní
kopírování "Mlýn"
Dokončete zrna!
Literatura a četba
lekce ukrajinské lidové pohádky "Spikelet"
vintage trojrozměrná pohlednice na motivy pohádky "Klásek" a černobílá verze

americký lidová pohádka"The Red Hen" (překlad z angličtiny)

(znaky lze nahradit)
Na farmě žila červená slepice. Kuřecí přátelé byli černý pes, velká červená kočka a žluté housátko.
Jednoho dne našla červená slepice několik zrnek pšenice.
"Umím upéct chleba," pomyslela si zrzavá slepice.
Červená slepice se zeptala: "Kdo mi pomůže zasadit pšenici?"



"Tak já to udělám," řekla malá zrzavá slepice. A sama zasadila pšenici. Červená slepice se zeptala: "Kdo mi pomůže sekat pšenici?"

"Já ne," řekla velká červená kočka.
"Já ne," řeklo žluté housátko.
"Tak já to udělám," řekla zrzavá slepice. A sama sekala pšenici.
Unavená zrzavá slepice se zeptala: "Kdo mi pomůže vzít pšenici do mlýna a rozemlít ji na mouku?"
"Já ne," řekl černý pes.
"Já ne," řekla velká červená kočka.
"Já ne," řeklo žluté housátko.
"Tak já to udělám," řekla unavená zrzavá slepice. Sama vzala pšenici do mlýna a rozemlela ji na mouku. Velmi, velmi unavená zrzavá slepice se zeptala: "Kdo mi pomůže upéct chleba?"
"Já ne," řekl malý černý pejsek.
"Já ne," řekla velká červená kočka.
"Já ne," řeklo žluté housátko.
"Tak to udělám," řekla velmi, velmi unavená zrzavá slepice. A upekla chléb sama. Červená slepice se zeptala: "Kdo mi pomůže sníst chleba?"
"Pomůžu!" řekl černý pes.
"Pomůžu!" řekla velká červená kočka.
"Pomůžu!" řeklo žluté housátko.
"Ne! Udělám to sama!" křičela zrzavá slepice.
A chleba jedla sama.
Více pracovních listů
dětská knížka "The Red Hen" nebo karty pro hru "Co nejdřív, co potom?"
Venkovní hry

běloruský lidová hra"Proso" (Prosa)

Hráči stojí v řadě. Moderátor přistoupí k jednomu z nich a říká:
- Přijďte k nám plevel proso.
- Nechci!
- Máte nějakou ovesnou kaši?
- Právě teď!
- Oh, ty se vzdáváš!
Po těchto slovech se vedoucí a quitter (gultai) proběhnou kolem řady a jeden z nich, který běžel rychleji, zaujme volné místo v řadě. Ten, kdo zůstává, se stává vůdcem.
Pravidla hry. Musíte začít utíkat až po slovech: "Ach, ty se vzdáváš!" Aby se vůdce a gultai při běhu navzájem nerušili, měl by vůdce běžet podél čáry před kluky a gultaj by měl běžet za nimi. První, kdo se postaví do řady, vyhrává.

Lotyšská lidová hra "Síto"(Sady)

Hráči stojí v řadě. Jeden z účastníků hry zůstává mimo řadu – je to síto. Síto přistoupí k osobě stojící první v řadě a řekne: "Toto, toto síto!" Ptá se: "Co chceš, síto?" Síto odpovídá: "Jemná mouka." Hráč, kterého oslovil hráč síta, říká: "Utíkej za ní!" Poté síto běží za hráčem ve hře, který je poslední v řadě, a snaží se ho chytit. Utíká a snaží se být první v řadě. Pokud uspěje, je zachráněn. Pokud síto chytne běžce, pak si vymění role, bývalé síto se stane prvním v řadě.
Pravidla hry. Nemůžete vyběhnout z řady, dokud nejsou vyslovena všechna slova.

Ukrajinská lidová hra "chléb" (Khlibchik)

Každý, kdo si chce hrát, drží se za ruce, stojí ve dvojicích (pár po páru) v určité vzdálenosti od hráče, který nemá pár. Říká se tomu chlebník.
- Peču a peču chleba!(Ten malý chlápek vykřikne.)
-Upečeš to?(ptá se zadní pár.)
- Upeču to!
- Utečeš?
- Podívám se!
S těmito slovy běží dva zadní hráči opačným směrem s úmyslem spojit se a postavit se před povaleče. A snaží se jednoho z nich chytit, než se chytí za ruce. Pokud uspěje, vytvoří s přistiženým nový pár, který se stane prvním a živitelem se stane hráč, který zůstal bez páru. Hra se opakuje ve stejném pořadí.
Pravidla hry. Poslední pár může běžet až po skončení nájezdu.

Nápady na aktivity a řemesla:
nášivka listů "Myš a větrný mlýn"
panel obilovin a těstovin "Mlýn"
panel "Klásky" z dýňových semínek

nalezený na

Olesya Kirzhaeva
ODR seniorská skupina na téma týdne „Chléb je hlavou všeho“

Výchovná činnost v režimových chvílích.

Téma: Chléb je hlavou všeho.

1. Rozšiřte u dětí porozumění tomu, odkud chléb pochází;

2. Naučit se rozpoznávat pekařské výrobky;

3. Pěstovat úctu k práci lidí, kteří pěstují chléb;

4. Obohaťte aktivní slovní zásobu dětí o slova k tématu.

Fyzický vývoj

Po. Venkovní hra "Sklizeň".

Cíle: Rozvinout koordinaci pohybů a slov, naučit se správně používat slovesa v řeči: „sbírat“, „trénovat“, „vyhrabávat“, „řezat“, „trhat“, koordinovat slova ve větách, když mluvíme o sklizni.

út Venkovní hra "Bochník".

Cíle: Cvičit děti v koordinaci akcí se slovy, aktivovat slovní zásobu a zvýšit motorickou aktivitu.

St. Cvičení „Pojďme sbírat klásky“

Cíle: Rozvíjet obratnost a rychlost reakce.

čt. Venkovní hra „Rychle to vezmi, rychle to polož.“

Úkoly: Vyzvěte děti, aby řekly pravidla hry, vysvětlete, jak mají hráči jednat, jmenujte rozhodčího, který bude dohlížet na dodržování pravidel. Posilujte tělo dítěte.

pá. Práce v tělovýchovném koutku.

Cíle: Pokračovat v seznamování dětí s pohybovými technikami a atributy tělovýchovného koutku. Zopakujte si pravidla bezpečného chování se švihadlem, naučte se provádět cviky se švihadlem (rotování lana v obou rukou). Zvyšte motorickou aktivitu dětí a rozvíjejte samostatnost.

Sociální a komunikační rozvoj

Po. Herní situace "Co ti řekl ubrousek?"

Cíle: Diskutujte s dětmi o účelu ubrousků. Naučte se ubrousky úhledně umístit do držáků na ubrousky, aby se daly snadno vyjmout.

út Péče o sebe: cvičení „Mokré – suché“.

Cíle: Naučit děti samostatně identifikovat věci, které je třeba po procházce vysušit. Vytvořte si návyk starat se o osobní věci a udržovat touhu pomáhat soudruhům.

St. Spiknutí - hra na hraní rolí„Obchod“, pozemek „Oddělení pekárny“.

Cíle: Naučit děti využívat ve hře své znalosti o tom, jaké druhy obchodů existují a co prodávají. Naučte se vybrat náhradní předměty, potřebné atributy a zařídit místo pro hru.

Cíle: Upevnit znalosti dětí o částech dne, o činnostech dětí v jiný čas den. Naučte se používat konstrukce předpokladů v řeči a zdůvodněte odpovědi.

pá. Úvod do beletrie: vyprávění pohádky „Okřídlený, střapatý a máslový“, adaptace I. Karnaukhova.

Cíle: Naučit děti pozorně naslouchat, odpovídat na otázky k textu, převyprávět určité pasáže, rozumět postavám.

Práce v přírodě: sběr semen.

Cíle: Naučit děti sbírat semena pro jarní výsadbu, ukázat, jak se zralá semena liší od nezralých, porovnat semena různých barev.

Kognitivní vývoj

Po. Zkoumání klasů obilí.

Cíle: Seznámit děti s vzhled uši, pěstujte opatrné zacházení se sušenými ušima.

út Konverzace „Odkud se vzal koláč“

Cíle: Pokračovat v seznamování dětí s prací pěstitele obilí, povídat si o pěstování obilných plodin, o procesu výroby pekařských výrobků a vzbuzovat úctu k práci.

Didaktická hra „Nádherná taška“ na téma.

Cíle: Naučit děti využívat schopnost rozpoznávat a správně pojmenovávat pečivo a jeho vlastnosti k řešení herních úloh

St. Zažijte „Jak hněte těsto“

Cíle: Seznámit děti s procesem hnětení těsta.

Konverzace "Chléb je hlavou všeho."

Cíle: Aktualizovat a doplňovat znalosti dětí o tom, odkud u nás doma chléb pochází, kolik lidí na tom pracuje, vzbudit úctu a vděčnost k těmto lidem a k chlebu.

čt. Rozhovor o profesi pekaře.

Cíle: Řekněte dětem, kolik chleba se peče v pekárnách; Nechte děti pocítit, jak důležité je povolání pekaře.

pá. Didaktická hra „Hádej, co chystáme“.

Cíle: Rozvíjet logické myšlení, pozornost, samostatnost, naučit se identifikovat podstatné znaky předmětů.

Vývoj řeči

Po. Didaktická hra „Barevná truhla“.

Cíle: Rozvoj dětské řeči, formování schopnosti soustředit se na zakončení slova při shodě středních (ženských) podstatných jmen se zájmenem.

út Hra s prsty"Těsto"

Cíle: Rozvinout schopnost koordinovat pohyby s textem.

St. Zkouška série dějových obrázků na téma „Pěstování chleba“

Cíle: Rozšířit slovní zásobu, řeč, poskytnout představu o cestě obilí od setí ke sklizni, pěstovat úctu k práci lidí, kteří pěstují chléb.

čt. Didaktická hra „Řetěz slov“.

Cíle: Naučit děti vybírat slova (podstatná jména a přídavná jména, která charakterizují jakékoli předměty s podobnými vlastnostmi.

pá. Úvod do přísloví o chlebu.

Cíle: Představit lidová přísloví o chlebu, vzbudit zájem o lidové umění.

Hra „Popište pečivo“

Cíle: Rozvinout souvislou řeč; schopnost popsat produkt na základě jeho charakteristických vlastností.

Umělecký a estetický vývoj

Po. Zkoumání reprodukce obrazu „Moskevské občerstvení. Chleby“ (I. Maškov).

Cíle: Pokračovat v seznamování dětí s malováním; rozvíjet u dětí asociativní myšlení a emoční odezvu.

Tvořivost písní: najděte intonaci písně pro daný text.

Cíle: Naučit děti improvizovat, vymýšlet melodii k danému textu a v souladu s ní vybírat hudební výrazové prostředky.

út Hra – dramatizace pohádky „Kolobok“

Cíle: Rozvíjet expresivitu intonace, mimiky, pohybů, naučit děti volit výrazové prostředky v souladu s charakterem postav.

St. Tvořivá dílna: modelování ze slaného (máslového) těsta.

Cíle: Rozvíjet modelářské dovednosti: spojování, ploštění, lisování, kultivovat přesnost při práci s těstem.

čt. Písňová hra „Spikelets“ (hudba N. Gubanova).

Cíle: Rozvíjet tvořivé schopnosti dětí, učit, srozumitelně zpívat, správně intonovat melodii písně.

pá. Zpívání ruské lidové písně "Pancakes"

Cíle: Rozvinout sluch pro hudbu a motorickou aktivitu.

Publikace k tématu:

Shrnutí integrovaných kontinuálních vzdělávacích aktivit „Chléb je hlava všeho. Jak se chléb dostal na náš stůl" Státní rozpočtová předškolní zařízení mateřská škola č. 44 kompenzačního typu, okres Kirov, Petrohrad Výpis z integr.

Abstrakt OOD „Chléb je hlavou všeho“ Téma: „Chléb je hlavou všeho“ Cíl: rozvíjet kognitivní zájem o vzhled chleba na našem stole. Rozvoj dětské řeči prostřednictvím.

Shrnutí společné aktivity „Chléb je hlava všeho“ (střední skupina) Obsah programu: Představte si, z čeho se vyrábí chléb. Rozšiřte znalosti dětí o významu chleba v životě člověka prostřednictvím.

Nástěnné dekorace v halách mateřská školka- velmi zajímavá činnost. V tomto akademickém roce jsme vymysleli a zrealizovali několik různých.

NOD „Chléb je hlavou všeho“ Integrováno přímo vzdělávací aktivity. Téma: "Jak se pěstuje chléb." Cíle: Vzdělávací: upevnit myšlenky.

Didaktické hry pro seznámení předškoláků s okolním světem na téma „Chléb je hlavou všeho!

"Od semínka k buchtě"

Cílová: Formovat u dětí porozumění procesu pěstování chleba, obohacovat jejich slovní zásobu a sociální zkušenosti.

Materiály: Tematické karty.

Průběh hry: Chléb musí urazit dlouhou cestu, aby se dostal na stůl. Přemýšlejte a pomocí karet vytvořte model toho, jak chléb dorazí na náš stůl.

Obilí-klíčky-klásky-mouka-těsto-buchta.

Možnost 1: „Řekni slovo“

Cílová: Rozšiřte chápání dětí o profesích lidí, kteří se podílejí na pěstování chleba.

Materiály: Karty zobrazující chlebové profese.

Průběh hry:

Učitel začíná větou „Pole kontroluje.....agronom, pole orá....traktorista seje obilí....na kombajnu pracuje secí stroj...kombajnista. mele mouku.....mlynář.... , hněte chleba...těchař, peče chleba...pekař....prodává chleba...prodavač.“

Možnost 2: "Kdo co potřebuje k práci?"

Materiály: Obrázky s „obilnými“ profesemi.

Cílová: Pokračujte v budování znalostí o profesích lidí, kteří pěstují chléb, obohacují sociální zkušenosti, rozvíjejí pozornost, paměť a logické myšlení.

Průběh hry: Děti stojí v kruhu, učitel rozdává dětem obrázky znázorňující „obilné“ profese, každé dítě ukazuje svůj obrázek a říká, co tento člověk potřebuje k práci.

Například: Řidič traktoru - traktor

Secí stroj - obilí

Kombajn

Mlynář - mlýn a obilí

Těstař - mouka

Pekař - těsto

Cukrář - mouka a cukr

Řidič-auto

Prodejce-pekárenské výrobky.

Možnost 3: "Řekni mi, kdo to je?"

Dětem se ukazují kartičky s povoláními, musí povolání pojmenovat.

Možnost 4: "Hádání!"

Karty jsou rozloženy do řady, dítě je požádáno, aby se pozorně podívalo, poté se karty obrátí a dítě je požádáno, aby pojmenovalo povolání v pořadí.

Možnost 5: "Kdo chybí?"

Karty s povoláními jsou rozloženy v řadě, pro spuštění hry si můžete vzít 5 povolání, poté přidat další, dítě je požádáno, aby se pozorně podívalo a pak zavřelo oči. Každá karta je odstraněna, dítě musí uhodnout, které povolání je pryč.

"Odpovídají přísloví"

Cílová: Pokračovat v seznamování dětí s lidovým uměním, učit je chápat hodnotu chleba v lidském životě a obohacovat jejich slovní zásobu.

1 Chléb v ústech – mysl v hlavě!

2 Pokud chcete jíst rohlíky, nesedejte si na sporák!

3 Matka voda je chléb, otče!

4 Chléb a voda jsou hrdinské jídlo!

5 Hodně sněhu znamená více chleba!

6 Nemůžeš-li žít bez zlata, nemůžeš žít bez chleba!

"Pravda nebo lež"

Materiály: Karty jsou žluté a červené.

Průběh hry: Učitel rozdá dětem žluté a červené karty. Vysvětluje pravidla, pokud je tvrzení o chlebu pravdivé, tak si děti musí kartičku vyzvednout žlutá barva, a pokud to nemůžete udělat nebo to není pravda, pak je červená.

1 Chléb roste na zahradě. (v terénu).

2 Pracuje pekař na kuchyňském robotu?

3 Nepotřebuješ slunce k pěstování chleba?

4 Prodává prodejce v obchodě klásky?

5 Pracuje ve mlýně mlynář?

6 Je možné chleba vyhodit?

7 Dává ti chléb sílu?

8 Je možné jíst chléb špinavýma rukama?

9 Potřebujete pečovat o chleba?



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!
Byl tento článek užitečný?
Ano
Ne
Děkujeme za vaši odezvu!
Něco se pokazilo a váš hlas nebyl započítán.
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána
Našli jste chybu v textu?
Vyberte jej, klikněte Ctrl + Enter a my vše napravíme!